Tesný súboj o zlato: Nór Golberg na MS v Planici dosiahol na najväčší triumf v kariére!

Oslavujúci Paal GolbergOslavujúci Paal Golberg Zdroj: Profimedia

PLANICA - Nórsky bežec na lyžiach Paal Golberg získal na MS v Planici zlatú medailu v nedeľných pretekoch na 50 km klasicky s hromadným štartom.

V záverečnej súťaži šampionátu zvíťazil tesne pred krajanom Johannesom Hösflotom Kläbom (+1,0 s) a Švédom Williamom Poromaaom (+1,2). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Tridsaťdvaročný Golberg prvýkrát v kariére vybojoval individuálnu medailu v dištančných pretekoch a hneď toho najjagavejšieho lesku v kráľovskej päťdesiatke. Do svojej zbierky pridal piaty cenný kov z MS (4-1-0), doterajšie tri zlaté medaily však získal v tímových súťažiach, striebro mal z individuálneho šprintu.

Nórsky bežec na lyžiach Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

Najväčší triumf kariéry

Golberg hovoril po pretekoch o najväčšom triumfe svojej kariéry. "Je to niečo neuveriteľné. Deň, o ktorom som sníval," vyznal sa v rozhovore pre nórsku televíziu NRK.

"Od prvého kola som cítil, že som na tom fyzicky dobre. Záverečné kilometre som na päťdesiatke dosiaľ nikdy nedokázal riadne zvládnuť, tentoraz mi to vyšlo. Získať zlato na MS a zdolať jedného z najlepších lyžiarov všetkých čias je fantastické. O tom sa mi ani nesnívalo. Vedel som, že ak chcem zdolať Johannesa, musím sa počas pretekov držať pred ním. Čakal som na vhodnú príležitosť, kedy vyraziť, vyšlo to presne tak, ako som si to naplánoval."

V úvode pretekov sa balík držal pohromade, tempo udávali najmä Martin Löwström Nyenget, Golberg a Kläbo. Nóri naťahovali hlavné pole, ktoré sa postupne redukovalo, na 12,5 km v ňom bolo už len približne 30 bežcov.

V polovici pretekov sa hlavná skupina rozdelila, strácať začal aj Emil Iversen, ktorý potvrdzoval slabú formu a bolo jasné, že neobháji titul z Oberstdorfu 2021. Vo vedúcej skupinke s 13 mužmi diktoval tempo najmä Golberg, postupne z nej maratónci odpadávali a pred záverečným kolom sa zúžila na 10 pretekárov.

Golberg nastúpil pred posledným kilometrom, za sebou viezol Kläba, Poromaaou a Calleho Halfvarssona. Golberg nakoniec svoj pracne získaný niekoľkometrový náskok udržal až do cieľa a mohol sláviť triumf. V Planici získal svoju štvrtú medailu (3-1-0).

Uprostred nórsky bežec na Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

beh na lyžiach

muži - 50 km klasicky s hromadným štartom: 1. Paal Golberg 2:01:30,2 h, 2. Johannes Hösflot Kläbo (obaja Nór.) +1,0 s, 3. William Poromaa +1,2, 4. Calle Halfvarsson (obaja Švéd.) +1,6, 5. Martin Löwström Nyenget (Nór.) +6,2, 6. Ivo Niskanen (Fín.) +9,4, 7. Didrik Trönseth (Nór.) +11,6, 8. Jens Burman (Švéd.) +42,7, 9. Theo Schely (Fr.) +54,3, 10. Federico Pellegrino (Tal.) +1:46,2 min.

Viac o téme: Paal Golberg