Zvíťazí zdravý rozum? Nedeľné fiasko má dohru, Russell s Pérezom už nemohli byť dlhšie ticho

Piloti pred štartom Veľkej ceny Saudskej ArábiePiloti pred štartom Veľkej ceny Saudskej Arábie Zdroj: Profimedia

DŽIDDA - Piloti Sergio Pérez z Red Bullu a George Russell z Mercedesu sú presvedčení, že formula 1 musí prehodnotiť niektoré tresty za menšie prehrešky. Novinárom to povedali po nedeľnej Veľkej cene Saudskej Arábie.

Ako príklad uviedli Fernanda Alonsa, ktorý v Džidde dostal päťsekundový trest za zlé postavenie na štarte. Dvojnásobný majster sveta stál vľavo mimo vyznačeného priestoru. Výhodu tým nezískal, ale podľa pravidiel musel prísť trest.

Potom dvojnásobný majster sveta dostal desaťsekundovú penalizáciu za chybné odpykanie prvého trestu. Pri zastávke v boxoch síce počas odpočítavania trestu nikto na vozidle nepracoval, ale jeden z mechanikov sa formule ľahko dotkol zdvihákom.

Niektoré tresty sú extrémne

Štyridsaťjedenročný Španiel kvôli tomu prišiel o tretie miesto, ale po odvolaní vedenia šampionátu uznalo argumenty stajne Aston Martin a najstaršiemu jazdcovi v štartovej listine umiestnenie vrátilo.

"Myslím, že niektoré tresty sú trochu extrémne," povedal Russell, ktorý je jedným z predsedov jazdeckých odborov. "Pri rozhodovaní o sankciách by sme mali tiež používať zdravý rozum," pridal britský pilot, ktorý sa vďaka Alonsovmu trestu na chvíľu posunul na tretie miesto.

"Alonso tým, že stál vľavo, nezískal žiadnu výhodu. Myslím, že päťsekundový trest je za niečo také veľmi prísny. A penalizácia za jeho zastávku v boxoch je podobný prípad," dodal pilot Mercedesu.

Navyše pripomenul, že piloti vyhradený priestor na štarte z monopostu nevidia. "Sedíme tak nízko, že vidíme zhruba horných päť palcov pneumatík, na zem nevidíme vôbec," uviedol dvadsaťpäťročný Russell.

Víťaz nedeľných pretekov Pérez súhlasil. "Je dobre, že na tieto veci pravidlá myslia, ale niekedy na to, aby ste sa správne postavili na štarte, potrebujete aj trochu šťastia," pridal tridsaťtriročný mexický jazdec.

Hovorca Medzinárodnej automobilovej federácie uviedol, že sporné pravidlá bude riešiť športová komisia vo štvrtok. Ujasnenie regulí by potom mala zverejniť pred tretími pretekmi sezóny v Austrálii, ktorý je na programe 2. apríla.

Viac o téme: Red Bull Fernando Alonso Mercedes Sergio Perez Aston Martin George Russell Veľká cena Saudskej Arábie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy