Rivalita na život a na smrť? Nebláznite... Vlhová venovala Shiffrinovej nádherné slová! Tá hneď reagovala

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová a Slovenka Petra Vlhová Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová a Slovenka Petra Vlhová Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Lyžiarska sezóna je na konci. Všetci pretekári a pretekárky vypustili paru a po poslednom kole Svetového pohára v andorrskom Soldeu sa odobrali na testovanie lyží a následne na letný odpočinok.

Na krátku dovolenku a oddych sa vybrala aj slovenská hviezda Petra Vlhová. Víťazka dvoch pretekov Svetového pohára z tejto sezóny prednedávnom v rámci voľna navštívila aj Olympijský dom vo švajčiarskom Lausanne.

V ňom okrem nasávania atmosféry olympijského ducha absolvovala aj exkluzívny rozhovor s novinárom Alessandrom Poggim. Unikátna spoveď teraz uzrela svetlo sveta na stránke olympics.com.

Slovensko-americký súboj

Slalomová olympijská víťazka z posledných hier v Pekingu sa rozrozprávala aj o Mikaele Shiffrinovej. Tá v tomto roku prekonala neprekonateľný rekord Ingemara Stenmarka v počte titulov vo Svetovom pohári a zapísala sa tak nezmazateľne do lyžiarskej histórie. Už po niekoľkýkrát.

Obe svetové lyžiarky sa každoročne stretávajú v tuhých bojoch v pretekoch Svetového pohára, aby fanúšikom po celom svete prinášali tie najkrajšie zážitky.

"Rivalita medzi Mikaelou a mnou sa začala, keď sme ešte boli mladé. Stále mám naše fotky v juniorských pretekoch," začala rozhovor Vlhová, ktorá sa narodila v rovnakom roku 1995, ako jej najväčšia rivalka z amerického Vailu. Dokonca aj v rovnaký deň - trinásteho. Petra v júni, Mikaela v marci.

Dvadsaťsedemročná Slovenka vstúpila do Svetového pohára v roku 2012 a tak už viac ako desaťročie brázdi zasnežené svahy po boku Shiffrinovej. Ich rivalita prináša tomuto športu atraktívnosť a práve vďaka slovensko-americkému súboju sleduje lyžovanie čoraz viac divákov po celom svete.

"Myslím si, že to, že bojujeme a snažíme sa čo najlepšie, je dobré pre mňa, pre ňu, pre šport a pre ľudí, ktorí to pozerajú v televízii," uviedla slovenská pretekárka.

Preteky proti Shiffrinovej neboli nikdy ľahké

Vlhová si zaspomínala aj na ťažké začiatky. Preteky proti Shiffrinovej neboli nikdy ľahké. Veď tohtoročná víťazka celkového poradia Svetového pohára vyhrala svoje prvé olympijské zlato v 18 rokoch ako najmladšia v histórii.

"Pamätám si, že vyhrávala s rozdielom asi päť sekúnd a pre mňa to bolo že: 'Ako je to možné?'," priznáva v rozhovore po rokoch rodená Liptáčka. Zároveň si však uvedomuje, že práve Shiffrinová bola aj pre ňu veľakrát hnacím motorom a rivalita s ňou ju dokázala vyhnať až na pokraj svojich možností.

Na snímke americká lyžiarka Galéria fotiek (5) Mikaela Shiffrinová (uprostred), Švajčiarka Wendy Holdenerová (vľavo) a Slovenka Petra Vlhová (vpravo) na pódiu po záverečných slalomových pretekoch tejto sezóny Zdroj: TASR/AP/Giovanni Zenoni

"Postrčila ma a ja som zo svojho tela dala všetko, aby som lyžovala lepšie, ako ona," dodáva Vlhová, ktorá zároveň súhlasila s tým, že teraz už víťazka 88 pretekov Svetového pohára nemala v tejto sezóne konkurenciu: "Ona je vpredu často, najmä túto sezónu, ktorá bola pre ňu naozaj výborná."

Navzájom sa tlačíme do toho, aby sme boli lepšie

Hviezda spod Tatier uznala, že Shiffrinová patrí medzi legendy lyžovania. "Je pre mňa cťou s ňou lyžovať, aj keď je to samozrejme veľmi ťažké. Niekedy si však hovorím, že keby tam nebola, možno by som nebola schopná vystupňovať svoj výkon tak, ako by som mala," uviedla zverenkyňa švajčiarskeho trénera Maura Piniho.

Obe kráľovné slalomu sa môžu pýšiť jedným skvelým spoločným prvenstvom. V najtočivejšej disciplíne dominovali najmä v rokoch 2017 až 2020 a vyhrali až neuveriteľných 28 po sebe idúcich pretekov.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (5) Petra Vlhová (vpravo) oslavuje so šampanským víťazstvo vo Flachau, druhá skončila Mikaela Shiffrinová Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Navzájom sme sa tlačili do toho, aby sme boli lepšie a lepšie. Zrejme som jej aj ja dávala motiváciu, aby pracovala tvrdšie," uviedla víťazka veľkého Krištáľového glóbusu za rok 2021.

Jej slová o vzájomnej motivácii a zvyšovania svojich limitov potvrdila aj samotná Shiffrinová, ktorá na celý článok reagovala prostredníctvom sociálnej sieti Twitter. "Je to obojstranné, Petra," uviedla rodáčka z Colorada v príspevku.

Čo bude ďalej s Vlhovou?

Už pred uplynulou sezónou sa slovenská lyžiarka potrápila so spomínanou motiváciou. Podľa jej slov z minulého leta, po zisku zlatej olympijskej medaily, stratila chuť lyžovať a trvalo jej chvíľu, aby nabrala naspäť sily a vrátila sa odhodlaná bojovať.

"Mojím posledným snom bolo vyhrať olympijské hry a teraz potrebujem nájsť motiváciu mať ďalší sen. A nájsť si niečo, za čo budem bojovať, nie je až také jednoduché," zverila sa.

Sezóna 2022/2023 nebola pre 28-násobnú víťazku pretekov Svetového pohára obzvlásť úspešná. Slovenke sa na MS 2023 nepodarilo získať medailu a v tomto ročníku si pripísala iba dve víťazstvá vo Svetovom pohári, čo je jej najhorší výsledok od roku 2019.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (5) Petra Vlhová oslavuje slalomové víťazstvo v Soldeu, vľavo jej prichádza pogratulovať Mikaela Shiffrinová Zdroj: TASR/AP/Giovanni Zenoni

Aspoň malou náplasťou bol zisk tretieho miesta v celkovom poradí, vďaka ktorému natiahla sériu konečných pódiových umiestnení už na päť rokov.

"Teraz je to stále o tom hľadaní novej motivácie. Stále chcem lyžovať, chcem si to užívať a chcem byť na vrchole, medzi tými najlepšími. Pokúsim sa teda vydať zo seba maximum a ukázať lepšiu verziu môjho lyžovania," dodala na záver rozhovoru.

Týmito slovami potvrdila, že predčasný koniec jej úspešnej kariéry zatiaľ neprichádza do úvahy a v budúcej sezóne sa môžeme opäť tešiť na výkony slovenskej megastar, ku ktorej sa pripojí jej veľká súperka Mikaela Shiffrinová.

A nám, fanúšikom lyžovania, neostáva nič iné, len si slovensko-americkú rivalitu užívať, kým sa dá a kým sa najväčšie hviezdy súčasného ženského kolotoča pohybujú vo svojich životných formách. Dlho to už zrejme trvať nebude.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: Twitter/The Olympic Games; Twitter/Mikaela Shiffrin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy