Je príslušníčkou ruskej armády: Odporúčanie MOV môže mať dopad na bývalú hviezdnu atlétku

Jelena IsinbajevováJelena Isinbajevová Zdroj: TASR/AP

LAUSANNE - Odporúčanie Medzinárodného olympijského výboru týkajúce sa ruských príslušníkov armády môže mať dopad aj na členku MOV Jelenu Isinbajevovú.

Bývalá hviezdna skokanka o tyči a prívrženkyňa prezidenta Vladimira Putina je členkou armády od roku 2013 a v roku 2019 bola povýšená na majorku. Prezident MOV Thomas Bach dnes uviedol, že touto otázkou sa bude zaoberať etická komisia pod vedením bývalého generálneho tajomníka OSN Pak Ki-muna. 

"Komisia bude posudzovať, aké dopady môžu mať odporúčania a striktné podmienky pre účasť športovcov s ruským a bieloruským pasom na členov MOV z Ruska," uviedol Bach.

Výkonná rada MOV v utorok odporučila medzinárodným federáciám umožniť na akciách účasť s neutrálnym štatútom ruským a bieloruským športovcom, nie však tým, ktorí "majú zmluvu" s armádou.

"Musí sa ale rozlišovať medzi vojenskou službou, ktorá je v Rusku pre mužov na jeden rok povinná, a tým, keď sa niekto dobrovoľne prihlási do armády alebo podobnej služby," dodal v stredu Bach.

Podľa neho by mohla svetovým federáciám nezávislá komisia odporúčaná MOV pomôcť s rozhodovaním pri jednotlivých prípadoch, aby sa následne našiel spoločný "prístup platný pre všetky športy".

Rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru umožniť štart ruským a bieloruským športovcom vyvolalo v mnohých predovšetkým európskych krajinách vlnu kritiky nielen samo o sebe, ale aj kvôli zložitosti kontroly dodržiavania podmienok daných MOV.

Na príklad na OH v Tokiu v roku 2021 štartovalo kvôli trestu za doping viac ako 300 ruských športovcov s neutrálnym statusom, ale boli jasne rozpoznateľní ako reprezentanti Ruska.

Viac o téme: Jelena Isinbajevová Rusko Thomas Bach Medzinárodný olympijský výbor
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy