Český tréner nechce návrat Rusov a Bielorusov: Argument, ktorý použil, takmer nikto nespomína

Jakub KučeraJakub Kučera Zdroj: Profimedia

PRAHA - Tréner českých moderných päťbojárov Jakub Kučera nesúhlasí s účasťou ruských a bieloruských športovcov na medzinárodných súťažiach nielen z etických a politických dôvodov, ale aj športových.

Prekáža mu, že Svetová antidopingová agentúra nemôže kontrolovať tamojších športovcov po tom, čo Rusko vlani vo februári vojensky napadlo Ukrajinu. Preto by súťaže po návrate ruských športovcov považoval za neregulárne.

"Máme pomerne silné argumenty (proti návratu Rusov a Bielorusov), či už etické, politické, ale hlavne športové, o ktorých sa nehovorí, neviem prečo, ktoré z môjho pohľadu znemožňujú štart a zachovanie férovosti súťaží v prípade, že by Rusi a Bielorusi na akciách štartovali," povedal Kučera na tlačovej konferencii.

Ovplyvnená možnosť monitoringu

Za problematické považuje, že je obmedzený pohyb osôb do Ruska aj z neho. "Automaticky je tým ovplyvnená možnosť monitoringu pohybu športovcov a ich sledovanie zo strany Svetovej antidopingovej agentúry. Všetky kontroly, pokiaľ vôbec prebiehajú, sú v rámci Ruskej federácie. Svetová antidopingová agentúra má veľmi obmedzené možnosti, ako ruských športovcov kontrolovať," uviedol Kučera.

"Rovnako tak každá medzinárodná federácia má vymedzenú úzku skupinu pretekárov, na ktorú sú mimosúťažné kontroly zamerané práve s ohľadom na to, aby bola istota, že tí najlepší sú pravidelne kontrolovaní a že nepoužívajú žiadny spôsob podporných prostriedkov," vyhlásil Kučera.

Podľa neho napríklad v súčasnosti najúspešnejší český päťbojár Martin Vlach za posledných takmer 14 mesiacov absolvoval osem mimosúťažných testov. "V prípade, že by sme teraz z akýchkoľvek dôvodov rozhodli o tom, že sa Rusi majú zúčastniť, hoci minimálne v antidopingovej oblasti o nich nemáme žiadne informácie a nemusia a ani nemôžu poskytovať dáta o miestach pobytu tak ako všetci ostatní, bude v tom momente súťaž neregulárna," konštatoval Kučera.

Napriek pokračujúcej vojne na Ukrajine Medzinárodný olympijský výbor prehodnotil svoj predchádzajúci postoj a minulý týždeň odporučil medzinárodným športovým federáciám, aby za jasne stanovených podmienok umožnili účasť neutrálnych ruských a bieloruských športovcov v medzinárodných súťažiach.

Medzi požiadavky okrem iného patrí, aby športovci aktívne nepodporovali ruskú útočnú vojnu na Ukrajine, neboli spojení s armádou či bezpečnostnými zložkami a neboli financovaní zo štátnych zdrojov.

Niektoré športy už na základe odporúčania oznámili, že umožnia ruským a bieloruským reprezentantom pretekať. Dovolenie dali napríklad zástupcovia zápasenia, stolného tenisu či taekwonda, už skôr o ich prijatí rozhodol šerm alebo judo.

"Medzinárodný olympijský výbor z môjho pohľadu trochu alibisticky presunul zodpovednosť na medzinárodné športové federácie, ktoré si samy majú rozhodnúť o tom, ako to urobia. To, o čom sa zas tak veľmi nehovorí, je, že sú ešte sprievodné podmienky, ktoré by ruskí a bieloruskí športovci museli splniť," poznamenal Kučera.

Eliminácia väzby na ozbrojené zložky

Jednou z nich je eliminácia väzby na ozbrojené zložky, teda na armádu a políciu. "To je tam výslovne spomenuté. Chcel by som spomenúť, že v modernom päťboji je väzba na armádne štruktúry nielen u nás, ale aj v mnohých krajinách veľmi úzka," podotkol Kučera.

"Prezident ruskej federácie moderného päťboja Vjačeslav Aminov je nielen blízka osoba ruského prezidenta Putina, ale on je v najužšom vedení CSKA Moskva, čo je centrálny armádny športový klub.

Je členom výkonného výboru, takže sa priamo podieľa na riadení armádneho športu v Ruskej federácii. Väzba ruského päťboja na armádny šport je tak úzka, že Rusi, aj keby chceli, tak ak sa budeme držať odporúčaní MOV, túto podmienku objektívne nespĺňajú," povedal Kučera.

Viac o téme: Rusko Ukrajina MOV Vojna Jakub Kučera Bieloruskov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy