Gól v 99. minúte a neskutočné štatistiky brankára Škorvánka! Hlasy z kabíny Michaloviec

Patrik Lamper (Košice), vľavo brankár Stanislav Škorvánek (Michalovce) Patrik Lamper (Košice), vľavo brankár Stanislav Škorvánek (Michalovce) Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Hokejisti Michaloviec zvládli takmer 100-minútový zápas a majú na dosah historické finále.

Víťazstvo 2:1 v piatom semifinálovom zápase play off Tipos extraligy na ľade HC Košice vybojovali až v závere druhého predĺženia a podľa útočníka Dávida Buca im môže takýto triumf dodať extra energiu do ďalšieho stretnutia. V michalovskej kabíne bola po zápase veľká eufória, no útočník Peter Bjalončík zdôraznil: "V hlavách si musíme uvedomiť, že ešte zostáva spraviť jeden krok."

Rozhodol Lotyš Zabusovs

Oba tímy si uvedomovali dôležitosť piateho zápasu. Jeho víťaz sa dostal do vedenia 3:2 v sérii a k triumfu v nej mu ostáva jediné víťazstvo. Na domácom ľade chceli túto výhodu získať Košičania, no defenzívu súpera nedokázali prekonať viac než raz.

Hostia napokon zvládli predĺženie po tom, čo v ňom nevyužili tri presilovky. Rozjasala ich až dorážka lotyšského útočníka Patriksa Zabusovsa, ktorý pohotovo zareagoval na odraz puku po strele Vadima Pereskokova.

"Oba tímy mali šance, prelievalo sa to z jednej strany na druhú. Napokon rozhodla jedna strela a dorážka. Išli sme si po víťazstvo, podarilo sa nám to a sme za to radi. Ešte však nič nie je hotové. Doma nás čaká ťažký zápas, no verím, že toto víťazstvo nám dodalo potrebnú energiu, ku ktorej nám pridajú aj domáci diváci," povedal Buc.

Kormidelník michalovského tímu Peter Kúdelka vyzdvihol, ako už niekoľkýkrát v play off, charakter a veľké chcenie svojho tímu. "Pre nás to bol veľmi náročný zápas so šťastným koncom. Keď nám dal súper gól v druhej tretine, tak sme stratili vietor z plachiet, ale bolo to len o tom, že sme nekorčuľovali. Prvé predĺženie bolo pre nás veľmi ťažké. Mali sme ďaleko striedačku, súper mal navyše aj presilovku. Aj my sme mali dve a mali sme ich využiť.

Domáci však boli veľmi aktívni a robil nám problémy. Obetavosťou a tímovou hrou sme dokázali stále byť v zápase. Druhé predĺženie bolo pre nás o niečo komfortnejšie. Súpera sme v ňom dokázali držať na dištanc. Náš tím ukázal obrovskú silu a charakter. Od 28. minúty sme hrali na tri formácie a to hovorí o tom, ako veľmi naši hráči chceli. Som veľmi vďačný za tento moment a za to, že do Michaloviec ideme s náskokom 3:2," uviedol Kúdelka.

Neskutočné čísla brankára Škorvánka

Košickí hokejisti vyslali na brankára Stanislava Škorváneka 53 striel, no ten opäť potvrdil, že je vo vyraďovacích bojoch veľká opora svojho tímu. V zápase mal 98,11-percentnú úspešnosť zákrokov, v semifinále má 95,18. Podľa Petra Bjalončíka bolo za cenným víťazstvom srdce, ktoré do hry dávajú všetci hráči.

"Či je to Kubo Cibák alebo Kristaps Bazevičs. Idú tam na chvíľku, ale dávajú do toho sto percent. To musím vyzdvihnúť u každého jedného chalana. Takýto zápas, to je niečo neuveriteľné, ale stále nie je koniec. Hovorí sa, že ten posledný krok býva najťažší a myslím si, že tak to bude aj tentoraz."

Duel v Košiciach bol piaty v semifinálovej sérii a podľa súčasných pravidiel sa v ňom už muselo rozhodnúť počas hry a nie v samostatných nájazdoch. S týmto krokom súhlasil aj Bjalončík: "Takýto zápas si nezaslúži nájazdy, takže ja som za to. Samozrejme, že nohy už v predĺžení nie sú také, aké v prvej tretine. Ak je však takýto zápas pred takouto kulisou, tak tam sily sú."

Líšky siahajú po historickom úspechu

Michalovčania už účasťou v semifinále vyrovnali svoj klubový rekord spred dvoch rokov, no po piatom zápase majú na dosah historický úspech. Tretím víťazstvom v semifinále si už aj tak vytvorili svoje maximum, keďže v roku 2021 zdolali v semifinále Poprad iba dvakrát.

Tentoraz majú po vyradení Trenčína a Slovana Bratislava na dosah skalp tretieho klubu zvučného mena. "Teraz je tlak na Košiciach. Obe mužstvá sa dokonale poznajú a ťažko sa presadzujú. My si užívame každý jeden zápas. Teraz sme sa dostali do vedenia a o to viac si to budeme užívať. Doma nás však čaká veľmi ťažký zápas a o to viac sa na to musíme pripraviť," povedal Dávid Buc.

Viac o téme: HC Košice Dávid Buc Stanislav Škorvánek Peter Kúdelka HK Dukla Ingema Michalovce Peter Bjalončík