Ďalšia zmena a veľké problémy pre MOV: Favorit povedal nie! Čo sa bude teraz diať?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko

SAPPORO - Sapporo sa možno bude uchádzať až o zimné olympijské hry v roku 2034 namiesto pôvodne plánovaného roku 2030. O chystanom začiatku diskusií na túto tému informoval v rozhovore pre agentúru Kjódó prezident Japonského olympijského výboru Jasuhiro Jamašita.

Urobil tak krátko po tom, čo bol starostom Sappora znovu zvolený zástanca olympiády Kacuhiro Akimoto.

Šesťdesiatsedemročný politik riadi toto japonské mesto a cez víkend vo voľbách na ďalšie štvorročné obdobie porazil Kaorua Takana a Hidea Kibatu, ktorí boli proti olympijskej kandidatúre Sappora. Kampaň na jej podporu je od vlaňajšieho decembra pozastavená kvôli korupčnému škandálu okolo OH 2021 v Tokiu. Pred tým bolo Sapporo považované za favorita v boji o najbližšiu voľnú zimnú olympiádu.

Prezident národného olympijského výboru uznal, že voľby starostu ukázali, že mnoho miestnych obyvateľov cíti kvôli organizovaniu ZOH obavy a úzkosť. "Je ťažké pokračovať s pôvodným plánom kandidatúry bez toho, aby sme získali porozumenie ľudí. Musíme robiť veci opatrne, inak sa nepohneme dopredu," uviedol Jamašita.

Miestni obyvatelia majú odpor

Nedávne prieskumy ukázali rastúci odpor miestnych proti tomu, aby Sapporo druhýkrát hostilo zimné olympijské hry. Pri tom poslednom, ktorý uskutočnila organizácia UHB pri nedávnych voľbách, bolo proti 60 percent respondentov. Nemôže to však byť považované za presný obraz nálad v spoločnosti, pretože sa nekonalo oficiálne referendum.

Staronový starosta Sappora Akimoto uznal, že ďalšie kroky okolo kandidatúry nie sú možné do vyriešenia korupčného škandálu okolo tokijskej olympiády.

Ak by sa Sapporo prestalo uchádzať o ZOH v roku 2030, znamenalo by to ďalšie problémy pre Medzinárodný olympijský výbor pri hľadaní hostiteľa tejto zimnej olympiády. Kandidatúru už stiahol Vancouver, ktorý nezískal podporu vlády Britskej Kolumbie, a Salt Lake City by radšej hostilo ZOH až v roku 2034 kvôli príliš blízkemu termínu po letných hrách v Los Angeles 2028.

Usporiadateľa ZOH 2030 chcel MOV oznámiť na tohtoročnom kongrese v Bombaji, ale rozhodnutie odložil na budúci rok. V Sappore sa zimné olympijské hry konali už v roku 1972. Japonsko organizovalo ešte ZOH 1998, keď sa športovci stretli v Nagane.

Viac o téme: Japonsko Sapporo ZOH 2030 OH 2030 OH 2034
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy