Rusko sa má na čo tešiť, väznená hviezda USA nebude mlčať: Čitatelia spoznajú môj príbeh a pochopia

Brittney Grinerová v trestaneckej kolónii v MordvinskuBrittney Grinerová v trestaneckej kolónii v Mordvinsku Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianičenko

NEW YORK – Americká basketbalistka Brittney Grinerová pracuje na memoároch o svojich vlaňajšom zatknutí a väznení v Rusku.

V krajine ju držali desať mesiacov po tom, ako u nej v batožine na moskovskom letisku Šeremetevo objavili konopný olej. Ten slúži ako náplň do elektronickej cigarety, v Rusku je však zakázaný. Grinerová plánuje vydať memoáre na jar 2024.

"Ten deň bol začiatkom nepochopiteľného obdobia môjho života, o ktoré sa dokážem podeliť až teraz," citovala Grinerovú agentúra AP.

Čitatelia spoznajú jej príbeh 

Dvojnásobná olympijská šampiónka a štvornásobná víťazka Euroligy prišla do Ruska ako hráčka tamojšieho klubu z Jekaterinburgu, kde pôsobila počas prestávky v zámorskej WNBA v tíme Phoenix Mercury.

"Naspäť do Ruska som cestovala, aby na mňa bola hrdá moja manželka, rodina a spoluhráčky. Po neskutočne náročných desiatich mesiacov zadržania som vďačná, že ma odviezli naspäť domov. Čitatelia spoznajú môj príbeh a pochopia, prečo som tak vďačná za príval podpory od ľudí z celého sveta."

Moskva prepustila v decembri Grinerovú výmenou za ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta. Ten si odpykával väzenský trest v USA. K jej zadržaniu navyše došlo na začiatku ruskej invázie na územie Ukrajiny a incident tak prispel k napätiu vzťahov medzi krajinami.

Drsné a neskutočné obdobie jej života

"Opisuje drsné a neskutočné obdobie, počas ktorého žila v zahraničnom väzení i desivé aspekty každodenného života v ženskej trestaneckej kolónii. V jadre knihy vyzdvihuje svoj vnútorný zmätok, ktorý zažila počas desaťmesačného utrpenia i húževnatosť, ktorá ju sprevádzala do decembrového návratu do USA," uviedlo vo svojom oficiálnom vyhlásení vydavateľstvo Alfred A. Knopf.

Prípad priťahoval pozornosť aj z hľadiska problematiky práv LBGTQ ľudí. Grinerová sa k tejto komunite, ktorej práva sú v Rusku potláčané, otvorene priznávala. Navyše je prvou homosexuálnou športovkyňou vôbec, ktorá uzatvorila sponzorskú spoluprácu s Nike. Svojou knihou chce taktiež zvýšiť povedomie o svojich krajanoch, ktorí sú zdržaní v cudzine.

Najnovším prípadom je novinár Evan Gershkovich z Wall Street Journal, ktorého Moskva obvinila v marci zo špionáže.

Viac o téme: Rusko USA Brittney Grinerová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy