No teda, bratia Česi môžu otvárať šampanské: Tento tím má šancu na veľký úspech

Tréner českej hokejovej reprezentácie Kari JalonenTréner českej hokejovej reprezentácie Kari Jalonen Zdroj: TASR/AP/Jussi Nukari/Lehtikuva

PRAHA - Päť istých posíl z NHL má pre prípravu na májové majstrovstvá sveta v Rige a Tampere tréner českých hokejistov Kari Jalonen.

Účasť potvrdili brankár Karel Vejmelka z Arizony, obrancovia David Jiříček so Stanislavom Svozilom z Columbusu a útočníci Dominik Kubalík z Detroitu a Martin Kaut zo San Jose.

Naopak z rodinných dôvodov bude chýbať ofenzívny líder San Jose Tomáš Hertl a kvôli zdravotným problémom obrancovia Filip Hronek z Vancouveru, Jan Rutta z Pittsburghu a Hertlov aj Kautov spoluhráč Radim Šimek a útočník Filip Zadina z Detroitu. Český hokej o tom informoval v tlačovej správe.

Žiadni nováčikovia, toto sú ostrieľaní mazáci

"Všetkých päť chlapcov má za sebou veľmi náročnú sezónu a je pozitívne, že aj napriek tomu majú veľký záujem reprezentovať a pomôcť českému tímu," uviedol generálny manažér českej reprezentácie Martin Havlát.

"Dominik Kubalík sa k národnému tímu pripojí pred Českými hokejovými hrami, ostatní sa do reprezentačnej prípravy zapoja už na budúci týždeň na kempe pred dvojzápasom proti Rakúsku," doplnil.

Hokejisti Detroitu Red Wings Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Havlát ďalej vyzerá možné akvizície z play off NHL a AHL. "S trénermi sme sa zhodli na niektorých hráčoch, ktorí aktuálne hrajú prvé kolo play off a ktorých by sme prípadne mali záujem osloviť. Musíme ale najprv počkať, ako dopadnú jednotlivé série a až potom chlapcov po konzultácii s trénermi začnem obvolávať," doplnil Havlát.

Vejmelka aj devätnásťročný Jiříček, ktorý pôsobil prevažnú časť prvej sezóny v Severnej Amerike na farme v Clevelande v AHL a v NHL odohral štyri zápasy, si môžu zopakovať účasť z vlaňajšieho debutu na šampionáte v Tampere a v Helsinkách.

Kubalík, ktorého účasť potvrdilo vedenie národného tímu už v stredu, sa vlani ospravedlnil pri čakaní na nový kontrakt v NHL. V rokoch 2018 až 2021 štartoval na troch svetových šampionátoch za sebou a bol aj na olympijských hrách v Pjongčangu 2018.

Kaut sa bude uchádzať o prvý štart na veľkom medzinárodnom podujatí. V tomto ročníku v NHL odohral za Colorado a San Jose 36 zápasov a pripísal si štyri góly a štyri asistencie. Nastupoval tiež na farme v AHL. Rovnako aj 20-ročný Svozil, ktorý strávil celú sezónu v juniorskej WHL v celku Regina Pats. Po jej konci stihol debut v NHL, za Blue Jackets odohral dva duely a jeden potom ešte v AHL za Cleveland.

Vrána dostane oddych

Vrána, ktorý si rovnako ako Hertl, Šimek a Hronek nezopakuje štart z vlaňajšieho MS, dostal od reprezentačných trénerov priestor, aby sa po neľahkom období pripravil na budúcu sezónu.

Dvadsaťsedemročný útočník odohral na štarte ročníka NHL dva zápasy, následne nastúpil do asistenčného programu NHL a hráčskej asociácie NHLPA, ktorý pomáha hokejistom i ich rodinám v prípade psychických problémov, závislostí a ďalších záležitostí. Začiatkom marca ho Detroit vymenil do St. Louis.

Jakub Vrána oslavuje gól Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jeff Roberson

"Kuba zakončil sezónu veľmi dobre. V St. Louis sa mu darilo a bol to pre neho určite dobrý reštart po tej veľmi zložitej sezóne, ktorú si prežil. Tréneri sa rozhodli, že mu nechajú tentoraz priestor, aby sa mohol pripraviť na novú sezónu," vysvetlil Havlát v online rozhovore s novinármi.

"Ja osobne mám Kubu ako hokejistu hrozne veľmi rád, ale finálne slovo majú tréneri a toto je ich rozhodnutie. Dnes ráno s ním mali pomerne dlhý rozhovor, počas ktorého si všetko vysvetlili, a myslím, že Kuba to prijal dobre. Bude mať čas na dobrú prípravu na budúci ročník," dodal.

Viac o téme: Detroit Red Wings Česko San Jose Sharks Tomáš Hertl Columbus Blue Jackets Arizona Coyotes Radim Šimek Filip Hronek Kari Jalonen Dominik Kubalík Jan Rutta Filip Zadina Martin Kaut Karel Vejmelka David Jiříček Stanislav Svozil
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy