Veľký český talent okúsil pekelnú jar: Slová, ktoré by si mal prečítať každý fanúšik cyklistiky

Český cyklista Mathias Vacek (Trek-Segafredo) pred štartom Paríž - Roubaix
Český cyklista Mathias Vacek (Trek-Segafredo) pred štartom Paríž - Roubaix Zdroj: Profimedia

PRAHA - Prvé skúsenosti na veľkých jarných klasikách nazbieral český cyklista Mathias Vacek. Iba dvadsaťročný cestný cyklista v rozhovore pre ČTK a Radiožurnál priznal, že sú ešte o dosť náročnejšie, ako vyzerajú v televízii.

Aj napriek tomu z nich bol nadšený. Talentovaný člen worldtourového tímu Trek-Segafredo verí, že ide o preteky, ktoré mu budú do budúcnosti veľmi sedieť.

Vacek nastúpil popri iných aj do tradičných podnikov ako sú Okolo Flámska, Paríž-Roubaix, Brabantský šíp alebo naposledy v polovici apríla Amstel Gold Race. Najviac mu stihli prirásť k srdcu Roubaix, preteky s príznačnou prezývkou Peklo severu, a Okolo Flámska.

"Bol to obrovský zážitok. A neskutočne ťažké a nevyspytateľné preteky. Ide sa hneď od začiatku až do konca vážne tvrdo. A je to viditeľné aj v televízii, že to nie je ako etapové preteky. Keď to však vidíte v televízii, tak si poviete 'áno, je to ťažké', ale keď to potom idete, tak vás skôr napádajú myšlienky o tom, ako prežijete, pretože kopce na tých kockách ako napríklad Kwaremont či Paterberg, to už je niečo," povedal Vacek.

Našiel som úplne nový prah bolesti

"Pri televízii si poviete, že sú prudké, ale keď k nim potom prídete naživo... Každý tam ide na limite a myslím, že som v sebe našiel ešte úplne iný prah bolesti, ako som bol zvyknutý," smial sa.

"Bolo to fakt náročné. Náročnejšie, ako som si predstavoval. Ale sú to super preteky, ktoré si človek aj napriek tej drine dokáže aj užiť," dodal.

Hoci ide o jednorazové podniky, sú v krátkom slede a aj s ohľadom na intenzitu pre jazdcov veľkou záťažou. "Kým to človek nejde a nezažije na vlastnej koži, tak nevie, aké to je. Ale myslím, že tie preteky mi sedia, našiel som sa v tom. Bol som z tých klasík nadšený, aj keď sú také náročné. A myslím si, že do budúcnosti to pre mňa budú super preteky," povedal Vacek.

Čech Mathias Vacek oslavuje Galéria fotiek (2) Čech Mathias Vacek oslavuje striebornú medailu na MS v cyklistike v pretekoch do 23 rokov Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

Na preteky sa pri svojej premiére veľmi tešil, aj keď bol zároveň nervózny. "Len aby som niečo nepokazil. Keď potom idete v tíme s Madsom Pedersenom...," pripomenul hviezdneho Dána.

Majster sveta z cestného pretekov z roku 2019 totiž patrí medzi jeho tímových kolegov. "Do budúcnosti to budú preteky, na ktoré sa budem pripravovať. Bol som šťastný, že som ich mohol ísť, bolo to super. Vnímam to tak, že je dôležité, aby som si to všetko oťukal. Aj atmosféra bola iná, veľmi som si to užil," podotkol Vacek.

Snažil sa vždy čo najlepšie držať pokynov a taktiky, chce si v tíme vybudovať čo najväčšiu dôveru. "Aby videli, že dokážem zajazdiť výsledok a tím ma podporil. Myslím, že videli, čo dokážem. Teraz tie preteky v Belgicku som išiel prvýkrát a nebolo to jednoduché, ale dobre som sa rozkukal aj v klasikárskej skupine.

Tieto preteky sú veľmi o skúsenostiach, lebo tam je to hore dole, ľavá pravá a čím viackrát to idete, tým lepšie to poznáte. Som rád, že som to mohol ísť už teraz, ako napríklad až za dva roky. Viem, čo ma do nasledujúcich rokov čaká," uviedol Vacek.

S majstrom sveta som si skvele sadol

Keď to len trochu išlo, sledoval v pelotóne tých najlepších. "Človek sa učí celý život. A ja sám vidím, že sa toho musím v cyklistike ešte stále dosť naučiť. Ale na druhej strane - Pedersen bol so mnou spokojný, čo si veľmi cením, pretože z neho mám obrovský rešpekt. Myslím, že sme si spolu sadli.

Verím, že aj do budúcnosti budeme veľmi dobre spolupracovať. A spätná väzba od lídra smerom k tímu je veľmi dôležitá. Treba urobiť to, čo vám určí tím. Rešpektovať to a odviesť dobrú prácu. Nefunguje to, keď by išiel každý za seba a svoje výsledky. Nerobíte si potom v tíme dobré meno," povedal.

Čo ho po osobnej stránke pri klasikách najviac potešilo? "Asi Flámsko. Dlho som sa snažil ísť do úniku, ktorý odišiel až po zhruba sto kilometroch. Je to ťažké, lebo v úniku chce byť veľa chlapcov. Keď potom začnú pretekať Pogačar alebo Van der Poel, tým je ťažké konkurovať.

Aj keď som bol energeticky vytrieskaný, odpadol som potom až tridsať kilometrov pred cieľom, kedy mi úplne došla energia. Ale bol som šťastný z toho, čo som tam odviedol. A tím ma tiež pochválil," priblížil Vacek.

Už sa v ňom zabýval. "Myslím, že som zapadol úplne perfektne. Aj keď som najmladší, s chlapcami si bezchybne rozumiem, všetko je v úplnom poriadku. Všetci pretekári máme k sebe rešpekt a berú ma ako svojho parťáka, je to super. Je určite mojou výhodou, že viem dosť rečí, takže sa dokážem porozprávať naozaj so všetkými chlapcami."

Aj tím je spokojný s ním. "Odjazdil som veľa pretekov a vyťažil som z toho maximum. Samozrejme niekedy sa darí a inokedy nie, ale to tak býva. Ale myslím si, že prvá časť sezóny bola naozaj výborná, som s ňou spokojný. Snáď to bude rovnako pokračovať ďalej," želal si Vacek.

V posledných dňoch však potreboval zo všetkého najviac dobiť energiu. "Minulý týždeň som si oddýchol ako mentálne, tak aj fyzicky. Úplne som vypol. Už mám za sebou 31 pretekárskych dní, čo nie je málo. Teraz začnem zase po malých dávkach jazdiť a postupne to navyšovať," načrtol.

O mesiac ho čakajú etapové preteky Okolo Nórska, potom Belgium Tour, republikový šampionát, v júli etapy Okolo Valónska. "Potom sa už budem pripravovať na augustové majstrovstvá sveta, v septembri budem mať tri jednorázovky v Amerike, aj európsky šampionát, zvyšok sa uvidí. Možno sa ešte niečo zmení, ale zatiaľ je to takto," dodal Vacek.

Viac o téme: Trek-Segafredo Mathias Vacek
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Instagram/mathias.vacek
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá