Aj ich matky by boli hrdé: Dámy a páni, privítajte trio najslušnejších hokejistov na svete

Anže KopitarAnže Kopitar Zdroj: SITA/AP/Jae C. Hong

NEW YORK - Útočníci Jack Hughes z New Jersey, Anže Kopitar z Los Angeles a Brayden Point z Tampy Bay sú finalisti na zisk Trofeje Lady Byngovej.

Ocenenie v NHL od roku 1925 získava hokejista, ktorý najlepšie skĺbi športové majstrovstvo, slušnosť a zmysel pre fair play. V minulej sezóne získal toto ocenenie útočník Kyle Connor z Winnipegu Jets

Hughes odohral v základnej časti za Devils 78 zápasov a získal v nich 99 bodov za 43 gólov a 56 asistencií. Dosiahol svoje kariérne maximum vo všetkých troch prípadoch a vytvoril rekord klubu v počte bodov v jednej sezóne. Dostal len tri dvojminútové tresty. Zo všetkých útočníkov New Jersey mal najvyšší "icetime", keď odohral v priemere 19:58 min na zápas.

Prvýkrát od sezóny 2017/18 sa jeho mužstvo dostalo do play off.  Premiérovo je finalista tohto ocenenia a môže byť prvý hráč z New Jersey, ktorý získa túto trofej. Zach Parise skončil tretí v sezóne 2008/09, čo bol jediný prípad, keď bol medzi finalistami hokejista z Devils.

Jack Hughes oslavuje gól Galéria fotiek (2) Jack Hughes Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

Kopitar odohral všetkých 82 duelov základnej časti a so 74 bodmi (28+46) bol druhým najproduktívnejší hráč Los Angeles Kings. Rozhodcovia ho vylúčili iba dvakrát (4 trestné minúty) a bol líder medzi útočníkmi v počte minút na ľade (20:18), v presilovkách (3:01) a v oslabeniach (1:52) na zápas. Slovinec je trojnásobný finalista tohto ocenenia, v sezóne 2015/16 získal trofej a v ročníku 2014/15 skončil tretí.

Point viedol Lightning v počte gólov (51) a bol druhý v počte bodov (95), čo je v oboch prípadoch jeho kariérne maximum. Dvadsaťsedemročný Kanaďan dostal v 82 zápasoch celkovo 7 trestných minút. Z útočníkov Tampy Bay mal druhý najvyšší "icetime", keď odohral v priemere 19:40 min. Point sa dostal prvýkrát medzi troch najlepších a môže sa stať tretím hráčom "bleskov" s týmto ocenením a prvý od sezóny 2012/13, keď ho získal Martin St. Louis.

Víťazmi Lady Byng Trophy sa stali v minulosti aj Slováci. V roku 2000 ju získal Pavol Demitra v drese St. Louis Blues a v rokoch 1967 a 1968 sa z trofeje tešil slovenský rodák Stan Mikita, ktorý si obliekal dres Chicaga Blackhawks.

O držiteľovi ceny rozhodujú hlasovaním členovia Asociácie profesionálnych hokejových novinárov. Víťaza vyhlásia 26. júna počas odovzdávania cien NHL 2023 v Bridgestone Arene v Nashville. Informoval o tom oficiálny web zámorskej profiligy.

Viac o téme: Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Los Angeles Kings Anže Kopitar Brayden Point Jack Hughes