Desiatka bronzových medailistov a smolný koniec mladého talentu: Takto vyzerá nominácia Česka na MS

Kari Jalonen na lavičke ČeskaKari Jalonen na lavičke Česka Zdroj: Profimedia

BRNO - Desať bronzových medailistov z vlaňajšieho šampionátu vo Fínsku zaradil tréner českých hokejistov Kari Jalonen do dvadsaťpäťčlennej nominácie na majstrovstvá sveta v Rige a Tampere. Z tímu pri poslednom škrte vypadol obranca David Jiříček z Columbusu, ktorý mal ťažkosti s členkom, a ďalší dvaja účastníci vlaňajších MS bek Jan Ščotka z Komety Brno a útočník Hynek Zohorna z Oskarshamnu.

"Odohrali sme tu v Brne tri naozaj ťažké zápasy. Tie nám na tejto úrovni ukázali, podľa čoho máme urobiť finálne rozhodnutie o nominácii. Museli sme ísť v niekoľkých prípadoch naozaj veľmi do hĺbky. Mám ale radosť z toho, aký sme zložili tím. Máme tu rôznych hráčov pre rôzne úlohy, to je hrozne dôležité. Presne takto sme chceli ten tím postaviť," uviedol Jalonen.

V kádri je päť posíl z NHL - gólman Karol Vejmelka z Arizony, obranca Jakub Zbořil z Bostonu a útočníci Martin Kaut zo San Jose, Dominik Kubalík z Detroitu a Filip Chytil z New York Rangers, ktorý sa k tímu pripojí až pred utorkovým odletom do Rigy.

Práve na Chytila chce Jalonen spoliehať. "V stredu som mu volal a rozprávali sme sa spolu, čo a ako. Prežil doteraz najlepšiu sezónu v NHL. Je to silný center, ktorý je pre nás dôležitý. Verím, že nám pomôže v presilovkách. A že hrá v Rangers v treťom útoku? Myslím, že aj v treťom útoku Rangers je obrovská kvalita," povedal fínsky kouč.

Do výberu sa dostal aj útočník Daniel Voženílek z majstrovského Třinca, ktorý má na konte iba štyri zápasy v národnom tíme. "Bol to najužitočnejší hráč extraligového play off. Dnes aj včera ukázal, že je stále v tom správnom rozpoložení. Keď je hráč na vlne, tak je na vlne a darí sa mu. Urobil počas sezóny veľký pokrok. Vo Švajčiarsku s nami odohral dva vydarené zápasy a myslím, že tu to ešte posunul o kus ďalej," ocenil Jalonen.

Na prvé veľké podujatie sa môžu tešiť tiež obrancovia Zbořil, Tomáš Dvořák s Jánom Košťálkom z Pardubíc, David Nemeček s útočníkom Davidom Tomáškom zo Sparty, ďalší forvardi Kaut, Ondřej Beránek z Karlových Varov a Filip Chlapík z Ambri-Piotty.

"Jakub Zbořil toho síce za Boston v tejto sezóne NHL toľko neodohral, ale asistent Libor Zábranský ho pozná veľmi dobre. Je to skvelý korčuliar, vieme, čo od neho môžeme očakávať a máme rozhodne pocit, že do toho tímu patrí," povedal Jalonen.

Hráčom na hrane bol zrejme Chlapík. "V minulosti v tých výberoch nebol, ale tentoraz sa do tímu dostal. Jeho problém bol v tom, že Ambri skončila sezóna veľa skoro, a keď prišiel na kemp, bol už skoro mesiac bez hokeja. Ale veľmi tvrdo na sebe pracoval a aj tu cez víkend ukázal, že je to hráč, ktorý vie zastať dôležitú úlohu. Verím, že môže - a bude - dávať góly. Preto sme sa rozhodli ho zobrať," vysvetlil Jalonen.

Obranca Ronald Knot z Tucsonu a útočník Lukáš Sedlák z Pardubíc boli na vlaňajších olympijských hrách, ale na MS sa predstavia rovnako prvýkrát.

Po Českých hrách, ktoré uzavreli Česi porážkou so Švajčiarmi 2:3, opustili tím popri Ščotkovi, Jiříčkovi a Zohornovi tiež bek Jakub Jeřábek z Třinca a útočníci Tomáš Hyka z Pardubíc, Michal Kovařčík z Jukuritu Mikkeli, Radan Lenc z HV 71 a Roman Horák zo Sparty, ktorý sa potýkal so zranením.

Smolný koniec pre 19-ročný talent

Iba 19-ročný talent Jiříček, ktorý bol šestkou vlaňajšieho draftu NHL, mal porciu smoly. "Mal problémy so zraneným bokom, to už je preč, ale prišlo ďalšie zranenie. Má problémy s členkom. Dnešný zápas s tým nemohol dohrať a my nevieme, koľko času zaberie jeho liečba. Ten stav je taký, že nevieme kedy by bol stopercentný, preto sme sa nakoniec rozhodli takto," priblížil Jalonen.

Na súpiske chýba aj Hyka. "Bol tu pod mojím vedením prvýkrát. A som nesmierne rád, že tu tie dva týždne s nami strávil. Mal ťažkú sezónu, na začiatku bol chorý, ale dostal sa z toho a v play off bol veľmi užitočný. Nenašli sme pre neho miesto v presilovkových formáciách, preto vo výbere nakoniec nie je," povedal Jalonen.

Vlani sa na prvej českej medaile po desiatich rokoch podieľali brankári Marek Langhamer z Ilvesu Tampere, Karel Vejmelka z Arizony, obrancovia Michal Jordán z Rapperswilu-Jona, Michal Kempný zo Sparty a Tomáš Kundrátek s útočníkom Jakubom Flekom z Komety Brno, Jiří Černoch z Karlových Varov, Jiří Smejkal z Oskarshamnu, Michael Špaček z Ambri-Piotty a kapitán Roman Červenka, Jordánov klubový spoluhráč.

37-ročný majster sveta z roku 2010 Červenka sa predstaví už na desiatom šampionáte, hral aj na štyroch olympijských hrách a na Svetovom pohári v roku 2016. Langhamer, Vejmelka, Ščotka a Černoch vlani na MS debutovali.

Vedenie českého národného tímu stále čaká na vývoj situácie v zámorí. "Ale vymenovávať hráčov, o ktorých by sme prípadne stáli, teraz určite nebudem," vyhlásil generálny manažér reprezentačného mužstva Martin Havlát.

Viac o téme: Česko Kari Jalonen Hynek Zohorna David Jiříček
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy