MS V HOKEJI 2023 Česká legenda hodnotí neúspech: A čo by bolo, keby ešte hralo Rusko?

Vladimír Růžička Vladimír Růžička Zdroj: Profimedia

PRAHA - Tréner Vladimír Růžička označil majstrovstvá sveta v Tampere a Rige, na ktorých česká hokejová reprezentácia vypadla vo štvrťfinále a obsadila konečné ôsme miesto, za celkovo nevydarené.

Posledná porážka s USA len podčiarkla rozpačitý dojem, ktorý z turnaja má. Pochopenie nemal pre herný štýl ani pre prístup trénerského tímu Kariho Jalonena k brankárom.

"Musím povedať, že som sklamaný z toho, že v posledných dvoch zápasoch sa nebolo z čoho odraziť. Proti Kanade to bolo v prvej tretine 19:4 na strely, dnes 11:2. Zdá sa mi, že mužstvo bolo pribrzdené smerom dopredu. Máme hráčov, ktorí sú rýchli a namiesto toho, aby sme napríklad v dvoch forčekovali, tak chodíme maximálne jedným hráčom," povedal Růžička.

Americký tím mal o štyri roky nižší vekový priemer

Tréner, ktorý doviedol národný tím k dvom zlatým medailám na MS, si všimol aj výkyvy v aktivite mužstva. "Keď prehrávame, tak začneme dve-tri minúty hrať a potom sa zase zatiahneme," uviedol bývalý vynikajúci útočník, ktorý sa stal svetovým šampiónom aj ako hráč.

"Dnes to nebol jednoduchý zápas. Keď Američania zistili, že čakáme v obrannom pásme, tak začali hrať puky od modrej čiary. Nahadzovali ich k bráne a to tam potom niekedy môže padnúť. Nestalo sa tak, ale dostali sme dva góly po buly," vrátil sa k poslednému stretnutiu.

Český brankár Karel Vejmelka Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Herne a výsledkovo nevydarené boli ale z českého pohľadu posledné tri zápasy. Nielen proti USA, ale aj predtým proti Švajčiarsku a Kanade. "Keď potom idete do štvrťfinále zo štvrtého miesta, tak je to ťažké. Na druhej strane, je jedno, či idete na Američanov, Švédov alebo Fínov. To si nevyberiete," povedal Růžička.

Poukázal na zloženie amerického výberu, ktorý mal o štyri roky nižší vekový priemer ako český. "Hlavne je vidieť, že to nie je o menách. Kanada, Amerika ich nemá. Fíni vyhrali šampionát s hráčmi z domácej ligy a my budeme vždy čakať, že to príde zachraňovať David Pastrňák s Krejčím, to asi nejde," poznamenal.

Výkony Česka ovplyvnili aj zranenia

České výkony poznamenali zranenia Lukáša Sedláka a Filipa Chytila, ktorým sa v úvode darilo a mali patriť medzi kľúčových hráčov. "Určite to tím poznačilo," súhlasil Ružička. Bez ohľadu na to ale nebol nadšený z herného štýlu tímu.

Na snímke slovenský brankár Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Celkovo mi chýbať náš dravý, rýchly hokej. Príde mi, že hráči stále rozmýšľajú, ako budú stáť v našom obrannom pásme pred bránkou a zabúdame, ako budeme hrať do útoku. Pritom tam sme nebezpeční a vieme to. Každý videl, že to veľmi dobré nebolo. V skupine sme mali z veľmocí len Kanadu a Švajčiarsko a skončili sme štvrtí. Keby tam bolo Rusko, tak nebudeme hrať štvrťfinále? To nie je dobré," povedal.

Kritika na tajnosti okolo nasadzovania brankárov

59-ročný kouč sa zároveň pozastavil nad nasadzovaním brankárov a rozhodnutím trénerského štábu neurčiť jednotku. "Osobne si myslím, že to nie je dobré ani pre tých chlapcov. Keď je určená jednotka, tak chytá. A keď sa nedarí, ide tam dvojka. To je normálne. Rovnako ako sa stáva na majstrovstvách sveta, že sa z dvojky stane jednotka," povedal Růžička a ocenil kvality trojice Karel Vejmelka, Šimon Hrubec a Marek Langhamer.

"Máme troch fantastických gólmanov a pre nich nie je jednoduché, keď každý zápas chytá niekto iný," poznamenal.

Na snímke tréner Kari Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

Růžička viedol reprezentáciu ako hlavný tréner na piatich svetových šampionátoch a vždy brankára číslo 1 určil. "Môj názor je, že vždy musí byť v bránke gólman, ktorý bude mať pohodu. Vždy, keď máme výborných gólmanov, tak šampionát dopadne dobre. A teraz sme mali troch," povedal.

Zároveň sa pozastavil nad tým, že Jalonen a spol. tajili aj v deň zápasu, kto bude chytať. "Zdá sa mi, že sme nejakí tajnostkári. Najlepšie je, keď máte jednotku, súper sa na ňu pripravuje a on ich potom vychytá," pousmial sa Růžička.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Česko Vladimír Růžička MS v hokeji 2023
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy