VIDEO Štátny sviatok a pompézne oslavy historického úspechu: Lotyši privítali bronzových hrdinov!

Lotyšskí fanúšikovia vítajú svojich bronzových hrdinovLotyšskí fanúšikovia vítajú svojich bronzových hrdinov Zdroj: Profimedia

RIGA - Desiatky tisíc fanúšikov sa dnes zišli v Rige, aby oslávili historickú bronzovú medailu z hokejových majstrovstiev sveta. Ováciami a hlasným pokrikom v centre metropoly Lotyši privítali národný tím, ktorý sa vrátil domov po nedeľnom víťazstve nad USA 4:3 v predĺžení.

Lotyšská polícia odhadla, že sa osláv za dnešného teplého počasia zúčastnilo najmenej 30-tisíc ľudí. Na záberoch z lotyšských médií pri Pomníku slobody zaplavili davy mávajúce vlajkami a odeté v karmínovo-bielych dresoch národného tímu.

Lotyšskí hokejisti sa z Tampere vrátili do vlasti okolo poludnia. Lietadlo s nimi najskôr symbolicky preletelo nad centrom Rigy, kde už čakali zhromaždení fanúšikovia, následne lietadlo priamo na dráhe privítali hasičské vozidlá sirénami a slávobránou utvorenou prúdmi vody. Národný tím potom presadol do autobusov, ktoré na ceste k Pomníku slobody sprevádzala policajná kolóna.

Tretie miesto na majstrovstvách sveta znamená pre lotyšský hokej historický úspech. Doteraz najlepšieho umiestnenia sa dočkal v rokoch 1997, 2004 a 2009, kedy reprezentácia skončila siedma.

Bronz v nedeľu neskoro v noci oslávil aj lotyšský parlament, ktorý na mimoriadnom zasadnutí vyhlásil na dnešok sviatok. Podľa serveru Delfi niekoľko poslancov prišlo na hlasovanie v dresoch národného tímu.

Viac o téme: Lotyšsko MS v hokeji 2023
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Valsts policija, YouTube/Delfi TV
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy