VIDEO Nesmierne dôležité víťazstvo: Už len jeden krok a v rukách budú mať Stanleyho pohár

Gólová oslava hráčov VegasGólová oslava hráčov Vegas Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

SUNRISE - Hokejisti Vegas Golden Knights triumfovali vo štvrtom stretnutí finálovej série play off NHL na ľade Floridy Panthers 3:2 a v sérii vedú 3:1 na zápasy. Dva góly strelil Chandler Stephenson, víťazný zásah si pripísal William Karlsson.

Vegas viedlo už po 99 sekundách, keď sa presadil Stephenson, ktorý v 28. minúte upravil na 2:0. O ďalšie tri minúty pridal tretí gól Karlsson, ale Florida ešte zabojovala a do druhej prestávky znížil šťastným gólom obranca Brandon Montour.

Domáci sa v treťom dejstve opreli do súpera, v 44. minúte pridal ďalší zásah ich kapitán Aleksander Barkov, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Florida v hektickom závere odvolala brankára Sergeja Bobrovského dve a pol minúty pred koncom a 17,4 sekundy pred sirénou mala k dispozícii presilovku.

Aleksander Barkov (Florida) v Galéria fotiek (11) Aleksander Barkov (Florida) v príležitosti pred bránkou Vegas Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

Strela Sama Reinharta z ľavého kruhu však len zlomila hokejku Zacha Whiteclouda a Adin Hill potom zastavil pokusy Cartera Verhaeghea a Matthewa Tkachuka. Po záverečnom klaksóne sa na ľade strhla mela, po ktorej Montour a Tkachuk inkasovali desaťminútové tresty a diváci zahádzali ľadovú plochu fľaškami a umelými potkanmi.

"Bol to boj do poslednej sekundy. V závere nás zatlačili, čo sme čakali, pretože to tak bolo v celej sérii. Som rád, že sme to zvládli a tešíme sa z dôležitého víťazstva," povedal pre agentúru AP útočník "zlatých rytierov" Nicolas Roy.

Jedno víťazstvo od vysnívaného cieľa

Druhý najmladší klub v NHL, ktorý hrá v profilige len šiestu sezónu, môže svoj prvý Stanleyho pohár získať na domácom ľade už v noci na stredu. "Doma hráme veľmi dobre a preto si pred zápasom veríme. Vedieme 3:1, vraciame sa na náš ľad, je to skvele rozohrané," dodal obranca Vegas Alex Pietrangelo.

Sme jedno víťazstvo od splnenia vysnívaného cieľa mnohých z nás," uviedol pre nhl.com strelec prvých dvoch gólov duelu Stephenson. "Bude to iný zápas ako tie doterajšie. Každý vie, o čo ide, bude tam veľa emócií a adrenalínu. Musíme sa s tým vyrovnať, ísť striedanie za striedaním a potvrdiť, že sme doma silní," dodal 29-ročný Kanaďan, ktorý strelil v play off už 10 gólov. O jeden viac má na konte Karlsson, jeho prvý zásah vo finálovej sérii bol napokon víťazný. Po dve asistencie si pripísali Mark Stone a Nicolas Hague.

Šarvátka pred bránkou Vegas Galéria fotiek (11) Šarvátka pred bránkou Vegas Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

"Panteri" napriek nepriaznivému vývoju série zbrane neskladajú. "Víťaz musí vyhrať štyri zápasy, je to 3:1. Viem, že sú jedno víťazstvo od Stanley Cupu, ale my sme tri víťazstvá od Stanley Cupu. Náš najbližší cieľ je dostať sériu späť na Floridu," povedal kapitán tímu Barkov. Panthers prehrávali 1:3 aj v prvom kole s víťazmi základnej časti Bostonom Bruins a napokon sériu otočili, keď piaty a siedmy duel vyhrali na ľade súpera v predĺžení.

"Som presvedčený, že vieme hrať náš najlepší hokej v najťažších situáciách. Chceme sa sem ešte vrátiť a ukázať sa pred našimi fanúšikmi. Do Vegas cestujeme s jasným cieľom vyhrať," uviedol tréner Floridy Paul Maurice.

Marchessault medzi lídrami produktivity v play off

Asistenciu pri Karlssonovom góle na 3:0 zaznamenal Jonathan Marchessault a s 24 bodmi sa dotiahol na lídrov produktivity play off Tkachuka a Roopeho Hintza z Dallasu. Golden Knights majú vonku bilanciu 7-3, čím prekonali svoj najlepší zápis v play off z roku 2018, keď sa v premiérovej sezóne predrali až do finále.

Hill sa stal prvým brankárom v histórii, ktorý vyhral 10 zápasov v play off, hoci nezačal v bojoch o Stanleyho pohár ako jednotka. Prvých osem duelov (5 s Winnipegom a 3 s Edmontonom) odchytal Laurent Brossoit, ktorý sa však potom zranil.

4. zápas finále NHL /na 4 víťazstvá/
Florida Panthers - Vegas Golden Knights 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Góly: 37. Montour (Barkov), 44. Barkov (Montour, Lundell) - 2. Stephenson (Whitecloud, Stone), 28. Stephenson (Stone, Hague), 32. Karlsson (Hague, Marchessault). Rozhodovali: Kozari, McCauley - Cherrey, Kovachik, vylúčení: 4:2 na 2 min., navyše Montour a Tkachuk (obaja Flor. na 10 min.), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:31, 19.986 divákov.

Golden Knights otvorili skóre už po minúte a 38 sekundách, keď Zach Whitecloud využili zlé striedanie domácich, peknou prihrávkou vysunul Stephensona a ten prekonal Bobrovského strelou medzi betóny.

V 28. minúte sa opäť presadil Stephenson, keď strelou bez prípravy po nahrávke Stonea trafil spomedzi kruhov presne do ľavého roku floridskej bránky. "Nechceli sme tento zápas prehrať a preto sme sa snažili tlačiť najviac ako sa dalo. Chceli sme v sebe nájsť inštinkt zabijaka," povedal strelec prvých dvoch gólov duelu. O necelé štyri minúty viedli hostia už 3:0, po strele Haguea sa k dorážke dostal Karlsson a gól švédskeho útočníka z 32. minúty bol napokon víťazný.

Taktické rady pre hráčov Galéria fotiek (11) Tréner dáva hráčom Vegas recept na tú správnu taktiku Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

Domáci ešte duel zdramatizovali a podarilo sa im znížiť na rozdiel jedného gólu. V 37. minúte sa presadil aj s dávkou šťastia Montour, keď jeho strelu tečovali za Hillov chrbát dvaja obrancovia Vegas.

Puk sa odrazil najskôr od Braydena McNabba do Shea Theodora a do bránky "zlatých rytierov". Šťastný zásah domácich nabudil a Barkov po bekhendovom pase od Montoura znížil v 44. minúte na rozdiel jedného gólu. Domácich udržal v hre skvelými zákrokmi Bobrovskij a tak hráči Floridy zo záverečného tlaku už nie nevyťažili.

Viac o téme: NHL Florida Panthers Vegas Golden Knights