Najlepšia tenisová krajina pod slnkom! Česi presne vedia, čo stojí za ich úspechom a dominanciou

Markéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejouMarkéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejou Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Prezident českého tenisového zväzu Ivo Kaderka v Londýne sledoval vyvrcholenie Wimbledonu, ktorý vyhrala v dvojhre Markéta Vondroušová a vo štvorhre Barbora Strýcová s taiwanskou partnerkou Sie Šu-wej.

Prijímal gratulácie k nadvláde českého ženského tenisu a zdieľal stratégiu, vďaka ktorej je Česko dlhodobo úspešné. V rozhovore s ČTK prezradil, že sa o ňu zaujímala aj princezná Kate.

Vondroušová sa wimbledonským titulom posunula na desiate miesto svetového rebríčka, kde má aktuálne Česko šesť hráčok v najlepšej tridsiatke. Blížia sa tomu len Rusky, ktorých je päť, ale žiadna v elitnej desiatke. Napríklad Američanky sú v tridsiatke tri, Francúzka jedna. "A to je rozpočet francúzskej federácie viac ako stonásobne vyšší," poznamenal Kaderka.

Česi vládnu? Nepochybne!

Nepochybuje o tom, aký národ na ženskom okruhu WTA vládne. "Česko je v ženskom tenise absolútne dominantné. A nie je to dominancia len v súčasnej dobe, ale v histórii. Celý svet sa klania," vyhlásil.

Pripomenul okrem iného superlatívy od Austrálčanky Rennae Stubbsovej, niekdajšej trénerky Sereny Williamsovej a Karolíny Plíškovej. Tá zložila českému ženskému tenisu poklonu na Twitteri.

"Česká republika je najlepšia ženská tenisová krajina, ktorú sme kedy mohli vidieť! Keď sa zamyslíme nad počtom obyvateľov a veľkostí, je neskutočné, koľko hráčok vyprodukovali!" napísala a zmienila sa aj o hviezdach minulých generácií, ako boli Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Helena Suková alebo Jana Novotná.

Keď sa vojvodkyňa zaujíma o český tenis...

Kaderka, okrem iného, preberal podrobnosti o českom systéme výchovy talentov s českou veľvyslankyňou vo Veľkej Británii Máriou Chatardovou, ktorá ho pozvala na večeru do svojej rezidencie.

"Popisoval som jej do detailov, ako to máme nastavené. Povedala mi, že sa o to veľmi zaujímala princezná Kate. Mám od pani veľvyslankyne esemesku, že potom za ňou Kate prišla a ona jej to prerozprávala," poznamenal Kaderka.

Záujem členky britskej kráľovskej rodiny ho nadchol. "Keď sa aj princezná ide opýtať, na akých princípoch je postavený ten systém, to je nadpozemský pocit a obrovský pocit zadosťučinenia, ktorý máte," zveril sa.

Zväz pripravuje turnaje už pre päťročné deti, ktoré hrajú na menšom kurte s menšími raketami. Postupne sa odhaľujú talentované hráčky a hráči, ktorí sa pripravujú v strediskách riadených zväzom. Od 16 rokov sú v národných centrách v Prostějove a v pražských kluboch Sparta a I. ČLTK. "Máme špičkových odborníkov, skvelých trénerov. A musíme poďakovať oddanosti českých rodičov," doplnil Kaderka.

800 príležitostí ročne

Pri náročnom prechode z juniorskej kategórie medzi dospelých hrá dôležitú úlohu, že českí tenisti môžu body do svetového rebríčka zbierať na turnajoch ITF a challengeroch doma v Česku. "Máme až 800 príležitostí pre českých hráčov ročne. V tomto sme úplne unikátni," uviedol Kaderka.

"Všetci experti po celom svete hovoria, že v Českej republike je najlepší a najdokonalejší systém celoplošnej podpory mládežníckeho a juniorského tenisu," dodal.

A výsledky to postupne znovu prináša aj v mužskej kategórii, ktorá po odchode Tomáša Berdycha a Radka Štěpánka prechádza generačnou obmenou. Z mladých hráčov sa zatiaľ najviac presadil dvadsaťjedenročný Jiří Lehečka, ktorý bol v januári vo štvrťfinále Australian Open a vo Wimbledone postúpil do osemfinále.

"A za ním sú ďalšie ako napríklad (Tomáš) Macháč, (Jakub) Menšík. Je ich veľa. Niektoré mená ešte nie sú také známe, ale čoskoro budú," povedal Kaderka.

Zatiaľ sa ale na svetovom výslní vyhrieva predovšetkým český ženský tenis. Na Roland Garros zažiarila postupom do finále Karolína Muchová, Wimbledon ovládla Vondroušová. A na ďalšom grandslame, ktorým bude od 28. augusta US Open, môžu zažiariť nielen tieto dve, ale aj rad ich kolegýň.

"Pri tej obrovskej sile, ktorú máme, sa môže stať, že všetkých päť Češiek, ktoré sú teraz v dvadsaťpäťke, bude v záverečných kolách. Ale tiež sa môže stať, že nepostúpi žiadna. Musí k tomu mať aj šťastie, byť zdravá a cítiť sa aj v hlave v pohode," dodal.

Viac o téme: Barbora Strýcová Markéta Vondroušová Ivo Kaderka Wimbledon 2023
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy