Najobľúbenejšia fyzická aktivita je – beh! Všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Najobľúbenejšia fyzická aktivita je – beh!Najobľúbenejšia fyzická aktivita je – beh! Zdroj: newbalance.sk

Beh je aktivita s nízky vstupným prahom. Čo to znamená? Hneď vám to povieme! Dobrodružstvo s behom môže začať takmer každý, bez ohľadu na vek a celkovú fyzickú kondíciu, samozrejme za predpokladu, že nemáte žiadne zdravotné kontraindikácie!

K behu by ste mali pristupovať s hlavou a ... v dobre sediacej obuvi. Vhod príde aj pohodlné športové oblečenie a nejaké základné športové doplnky. Cieľ a tréningový plán vám pomôžu udržať motiváciu a vďaka nemu budete môcť sledovať svoj pokrok. Nezabúdajte tiež, že základom úspechu každého športovca je zdravá strava a pravidelná hydratácia organizmu.

Zistite viac, ako začať behať, aby ste to robili bezpečne a aby vám beh prinášal uspokojenie.

Beh – pre koho je vhodný  a prečo sa oplatí behať? 

Beh je jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť svoju celkovú fyzickú kondíciu a vytrvalosť organizmu. Pravidelný bežecký tréning posilňuje svaly, zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému. Beh je tiež účinný spôsob, ako schudnúť alebo si udržať správnu telesnú hmotnosť a zoštíhliť postavu.

Bežecký tréning má pozitívny vplyv aj na našu celkovú pohodu a duševné zdravie. Keď beháte, vaše telo uvoľňuje endorfíny, nazývané hormónmi šťastia, ktoré vám pomôžu zlepšiť náladu a minimalizovať stres. Beh vám tiež dáva možnosť stanoviť si ciele a prekonať svoje vlastné obmedzenia, takže sa budete cítiť istejšie v každej situácii.

Tréningové dávky sa pri behu môžu líšiť, v závislosti od našich potrieb. S bežeckou prípravou môže začať takmer každý, bez ohľadu na vek alebo kondičnú úroveň (za predpokladu, že beh nemá žiadne kontraindikácie). Ľuďom s veľkou nadváhou alebo obezitou sa odporúča najskôr zhodiť nejaké to kilo navyše, aby bol beh bezpečný pre ich kĺby, väzy a kosti. 

Najobľúbenejšia fyzická aktivita je Galéria fotiek (4) Zdroj: newbalance.sk
 

Ako začať behať? Najdôležitejšie pravidlá a tipy

Beh je skvelý spôsob, ako si zlepšiť fyzickú kondíciu a celkovú pohodu. Aby bolo vaše bežecké dobrodružstvo bezpečné a zdraviu prospešné – začnite malými krokmi a postupne zvyšujte intenzitu tréningu. Dobrý tréningový plán a stanovenie reálnych cieľov vám čoskoro umožní využívať výhody pravidelného behania.

Overte si svoj zdravotný stav

Predtým, ako si obujete bežecké topánky a vyrazíte na svoj prvý tréning – overte si ako na tom zdravotne ste. Konzultácia s lekárom je profylaktické opatrenie a odporúča sa pred začatím akejkoľvek fyzickej aktivity. Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom zdraví alebo bojujete s konkrétnymi neduhmi, návšteva lekára je povinná. Špecialista posúdi váš stav, naznačí možné obmedzenia alebo odporučí preventívne opatrenia.

Pripravte si tréningový plán a stanovte si cieľ

Vypracovanie tréningového plánu vám pomôže zorganizovať si život tak, aby ste si našli čas na behanie 3-4 krát do týždňa. Tréningový plán a realistické ciele sú tiež kľúčové pre kontrolu vášho bežeckého pokroku a udržanie vysokej motivácie. Beh je najlepšie začať krátkou chôdzou/intervalovým tréningom, v nasledujúcich týždňoch postupne zvyšovať intenzitu a dĺžku tréningu.

Nezabudnite sa vždy rozcvičiť

Pred akýmkoľvek bežeckým tréningom je dôležité vykonať poriadnu rozcvičku. Zahriatie pred behom by malo byť dynamické, trvať asi 10-15 minút a pozostávať zo série cvičení, ako sú intenzívne ohyby, skoky, preskoky a jogging na mieste. Účelom rozcvičky je pripraviť svaly a kĺby na fyzickú aktivitu, a tým minimalizovať riziko zranenia.

Dbajte pri behu na výživu a hydratáciu!

Výživa a hydratácia sú kľúčom k efektívnemu bežeckému tréningu. Snažte sa jesť vyvážené jedlá bohaté na bielkoviny, uhľohydráty a zdravé tuky, ktoré uspokoja vaše kalorické potreby a dodajú telu základné vitamíny a minerály. Nezabúdajte tiež na pravidelný pitný režim – pred, počas a po tréningu. Len tak si udržíte telo hydratované.

Beh je namáhavá forma fyzickej aktivity, preto je dôležité počúvať svoje telo a odpočívať, ak sa cítite nadmerne unavení alebo ak máte bolesti. Prerušte tréning, ak pociťujete nadmernú únavu alebo bolesť. Môžete sa tak vyhnúť vážnym zraneniam a pretrénovaniu. Nezabudnite sa po tréningu zotaviť. Správne množstvo spánku, strečing a používanie relaxačných techník sa pozitívne premietne do efektivity následných tréningov.

Začínate svoje bežecké dobrodružstvo? Pozrite si ďalšie tipy, ktoré značka New Balance pripravila pre začínajúcich bežcov.

Bežecké topánky – bez nich ani krok!

Dobrá bežecká obuv je základ! Výber správnej bežeckej obuvi je kľúčový pre vaše pohodlie a bezpečnosť počas tréningu. Najlepšie bežecké tenisky sú topánky prispôsobené typu, tvaru a dĺžke chodidla, vybavené podrážkou vybranou pre terén, na ktorom budete behať a vyrobené z najkvalitnejších materiálov.

Najobľúbenejšia fyzická aktivita je Galéria fotiek (4) Zdroj: newbalance.sk

Zistite, čo charakterizuje najlepšie bežecké topánky. Pozrite si sprievodcu výberom správnej obuvi New Balance.

Pánska a dámska bežecká obuv – prispôsobte ju typu chodidla

Prvé, čo vás napadne, je rozdelenie na pánske bežecké topánky a dámske bežecké topánky? Nechajte sa prekvapiť! Prevažná väčšina bežeckých tenisiek sú unisex topánky a rozlišovanie medzi dámskou a pánskou je konvenčné a najčastejšie sa vzťahuje len na veľkosti. Najdôležitejším parametrom v kontexte výberu bežeckých topánok je ich prispôsobenie potrebám jedného z troch základných typov chodidiel: supinačné, nadmerne pronačné alebo neutrálne. Každý z nich bude potrebovať trochu inú podporu a pevné odpruženie.

Aké sú vlastnosti supinačného, nadmerne pronačného a neutrálneho chodidla a aké topánky budú sedieť každému typu? Viac sa dozviete v článku New Balance.

Tenisky na beh na rôznych povrchoch – vyberte si tie správne

Bežeckému povrchu musia byť prispôsobené aj dámske a pánske bežecké topánky. Určte si typ trás, ktoré plánujete absolvovať v rámci svojho bežeckého tréningu. Ak sa väčšina vášho tréningu bude odohrávať na spevnených plochách, vyberte si tenisky na behanie po asfalte. Mali by vám poskytovať pevné odpruženie a účinné zníženie otrasov. Plánujete behať po lesných cestičkách alebo nerovnom povrchu? Investujte do trailových bežeckých topánok vybavených profilovanou podrážkou, ktorá vám poskytne optimálnu priľnavosť a stabilitu na náročnejších povrchoch.

Na čo si dať pozor pri výbere topánok na beh po asfalte a v teréne? Prečítajte si článok na blogu New Balance.

Bežecká obuv - správna veľkosť a šírka

Bežecké tenisky by mali mať vložku, ktorá zodpovedá dĺžke chodidla. Predpokladá sa, že vložka by v bežeckej obuvi mala byť asi o 5 mm dlhšia ako je dĺžka chodidla. Na šprinty si môžete vybrať tretry, ktoré tesne priliehajú k nohe, a na dlhšie trate a trailové behanie – bežecké tenisky s vložkou o 5-10 mm dlhšou ako je chodidlo. Pri skúšaní bežeckej obuvi dbajte na to, aby v oblasti prstov bolo dosť miesta, aby sa mohli voľne pohybovať.

Naučte sa, ako si správne zmerať chodidlo a upraviť dĺžku vložky a veľkosť bežeckých topánok.

Bežecké oblečenie - funkčné a pohodlné

Už viete, že najdôležitejším prvkom bežeckého outfitu sú topánky. Vaše pohodlie a bezpečnosť počas tréningu bude závisieť od ich správneho výberu podľa typu chodidla a terénu. Nuž, ale behať len v topánkach...nie je vhodné! Bežecké oblečenie pozostáva z niekoľkých základných prvkov, ktoré by mali byť prispôsobené individuálnym potrebám bežca a poveternostným podmienkam.

Najobľúbenejšia fyzická aktivita je Galéria fotiek (4) Zdroj: newbalance.sk

Doplňte svoj športový outfit a behajte pohodlne!

  • Bežecké tričko by malo byť ľahké, priedušné a odvádzať vlhkosť od pokožky. Počas bežeckého tréningu sa najlepšie osvedčili bežecké tričká z moderného, ​​priedušného a rýchloschnúceho polyesteru. Môžete si kúpiť tričko s rôznymi dĺžkami rukávov, v závislosti od vašich preferencií a poveternostných podmienok.

  • Bežecké šortky alebo bežecké legíny by vám mali umožniť voľný pohyb a mali by byť vyrobené z ľahkého pružného materiálu. Oplatí sa rozhodnúť sa pre modely so zabudovanými sieťovými vložkami / ventilačnými panelmi, ktoré zlepšujú priedušnosť a prúdenie vzduchu.

  • Bežecké ponožky by mali chrániť vaše nohy a znižovať trenie. Mali by byť vyrobené z priedušného materiálu, ktorý udrží nohy v suchu a zabráni vzniku pľuzgierov a kurích ôk.

  • Pri behaní na jeseň a v zime sa oplatí dokúpiť návleky alebo dlhé ponožky z termoaktívnych materiálov, ktoré telo bežca účinne zahrejú.

  • Ak beháte v nepriaznivých poveternostných podmienkach, určite si zaobstarajte vetruvzdornú a nepremokavú bundu.

  • Ak beháte na slnku, budete bezpodmienečne potrebovať šiltovku. Naopak v chladnejších dňoch sa oplatí zaobstarať si bežeckú čiapku, ktorá ochráni vaše telo pred únikom tepla cez hlavu.

Pri výbere bežeckého oblečenia sa oplatí venovať pozornosť ľahkým, pružným a technicky vyspelým materiálom. Ide predovšetkým o polyestery, nylony a elastany s priedušnými, vlhkosť odvádzajúcimi a rýchloschnúcimi vlastnosťami. Svoj športový outfit môžete doplniť funkčnými doplnkami, ako je batoh alebo ľadvinka na behanie, do ktorých bezpečne uložíte tie najdôležitejšie drobnosti.

Ste pripravení začať svoje bežecké dobrodružstvo? Dokážete to!

  

Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy