VIDEO Schranz priblížil Slaviu k postupu: Demonštrácia jeho dôležitosti pre červenú armádu

Ivan Schranz a jeho gólové oslavyIvan Schranz a jeho gólové oslavy Zdroj: Profimedia

PRAHA - Slovenský futbalista Ivan Schranz sa výrazne zaslúžil o víťazstvo Slavie Praha nad Dnipro-1 3:0 v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy.

V domácom stretnutí strelil prvé dva góly českého vicemajstra. Schranz nastúpil na pravom krídle a za "zošívaných" odohral celý zápas. Skóre v Edene otvoril už v 5. minúte, keď v päťke šikovne tečoval do siete center Lukáša Masopusta.

Druhý gólový moment prišiel v 37. minúte. Loptu z rohového kopu predĺžil na zadnú žrď hlavičkujúci Mick van Buren a slovenský reprezentant ju zblízka poslal nekompromisne do odkrytej brány.

V 51. minúte dopravil loptu do siete aj Václav Jurečka, ale jeho gól neplatil pre ofsajd. Slavia síce od 58. minúty dohrávala s 10 hráčmi, keď Igoh Ogbu dostal červenú kartu po tom, ako vo výskoku trafil kopačkou súpera, ale aj v oslabení dokázali domáci skórovať. Triumf spečatil v 81. minúte Conrad Wallem. Ďalší Slovák v drese pražského tímu Michal Tomič do hry nezasiahol.

Odveta sa uskutoční o týždeň 17. augusta v Košiciach, kde našiel ukrajinský tím prechodný domov pre vojnový stav vo svojej krajine. Zdolaný z tohto súboja sa stretne v play off o skupinovú fázu Európskej konferenčnej ligy (EKL) s víťazom dvojzápasu Lech Poznaň - FC Spartak Trnava.

Racing Genk v základnej zostave so slovenským stredopoliarom Patrikom Hrošovským prehral na pôde Olympiakosu Pireus 0:1. O tesnej výhre gréckeho tímu rozhodol gól Konstantinosa Fortounisa z úvodnej minúty. Zrinjski Mostar, ktorý v 2. predkole Ligy majstrov nestačil na Slovan Bratislava (0:1, 2:2), rozstrieľal doma Breidablik Kopavogur 6:2. Šampión Bosny a Hercegoviny viedol už v 56. minúte 6:0, až potom zvoľnil tempo a dovolil islandskému súperovi skorigovať výsledok.

K postupu do play off o skupinovú fázu EL sa výrazne priblížil aj úradujúci švédsky majster BK Häcken. V úvodnom zápase 3. predkola zvíťazil na pôde litovského Žalgirisu Vilnius 3:1 a vytvoril si tak výbornú pozíciu pred odvetou. V ďalšom stretnutí si azerbajdžanský zástupca FK Karabach poradil v Baku s HJK Helsinki 2:1.

prvé zápasy 3. predkola EL:

FK Karabach - HJK Helsinki 2:1 (0:0)

Žalgiris Vilnius - BK Häcken 1:3 (0:1)

Slavia Praha - Dnipro-1 3:0 (2:0)
/I. Schranz odohral celý zápas, v 5. a 37. min skóroval, M. Tomič na lavičke (obaja Slavia) náhradníkov/

Šeriff Tiraspoľ - BATE Borisov 5:1 (2:0)

Olympiakos Pireus - Racing Genk 1:0 (1:0)