Jedni jasajú, druhí hromžia: Rusi a Bielorusi si vypočuli konečný verdikt

Zdroj: Getty Images

LAUSANNE - Ruskí a bieloruskí športovci sa pri splnení prísnych podmienok neutrality môžu vrátiť do plaveckých súťaží, ktoré organizuje svetová federácia. Vedenie World Aquatics to dnes oznámilo na svojom webe.

Ruskí a bieloruskí plavci boli vylúčení zo súťaží vlani vo februári po vojenskom vpáde na Ukrajinu. Medzinárodný olympijský výbor v marci kvôli letným hrám v Paríži 2024 odporučil ich návrat.

World Aquatics o ich návrate rokovala od apríla, vznikla kvôli tomu zvláštna pracovná skupina. Tá rozhodla, že v každej disciplíne bude môcť Rusko či Bielorusko reprezentovať jediný pretekár, ktorý spĺňa nielen podmienky neutrality, ale aj požiadavky Jednotky pre bezúhonnosť plaveckých športov.

Niektoré športy už na základe odporúčania oznámili, že umožnia ruským a bieloruským reprezentantom pretekať. Povolenie dali napríklad zástupcovia zápasenia, stolného tenisu či taekwonda či veslovania, už skôr o ich prijatí rozhodol šerm alebo judo. Tenis a cyklistika umožňuje štart Rusov a Bielorusov ako neutrálnych športovcov v individuálnych súťažiach od začiatku invázie na Ukrajinu. Proti ich návratu sa vyjadrili napríklad lyžiari či korčuliari.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Plávanie World Aquatics
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy