Hrať proti nim občas nie je fér: Francúzsky stroj je dokonale namazaný, súperi nemajú nárok

Gólová radosť futbalistov FrancúzskaGólová radosť futbalistov Francúzska Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Futbalistov Francúzska pripraví o postup na budúcoročné ME v Nemecku už iba zázrak. Vicemajstri sveta potvrdili post suverénneho lídra kvalifikačnej B-skupiny víťazstvom 2:0 nad Írskom a na čele tabuľky majú priepastný deväťbodový náskok pred Holanďanmi a Grékmi, ktorí majú dva, respektíve jeden zápas k dobru.

Francúzi v piatich dueloch nestratili ani bod a navyše ani neinkasovali, keď ich zdobí skóre 11:0. Na štadióne parížskeho St. Germain v Parku princov vo štvrtok súpera herne jednoznačne prevýšili a nepripustili prekvapenie. Miestenku na európsky šampionát tak majú na dosah.

Nezaspíme na vavrínoch

"Bol to dôležitý krok k postupu. Mohli sme dať aj viac gólov, no nebudem teraz príliš náročný. Kvalifikácia nám zatiaľ vychádza perfektne, ale určite nezaspíme na vavrínoch," citovala agentúra AFP trénera Didiera Deschampsa.

Favorita nasmeroval k víťazstvu parádny gól Aureliena Tchouaméniho v 19. minúte, stredopoliar madridského Realu strelou spoza šestnástky umiestnil loptu presne k ľavej žrdi brány súpera. Striedajúci Marcus Thuram potom krátko po prestávke pridal poistku pre "Les Bleus" a otvoril si tak strelecký účet v reprezentačnom A-tíme.

Francúzsky futbalista Aurélien Tchouaméni Galéria fotiek (5) Francúzsky futbalista Aurélien Tchouaméni (vpravo) sa teší z gólu so spoluhráčom Kylianom Mbappém Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

Na trávnik prišiel v 26. minúte, keď musel pre zranenie členka nútene striedať Olivier Giroud, ten preto s najväčšou pravdepodobnosťou vynechá budúcotýždňový prípravný duel v Dortmunde s Nemeckom. Francúzi odohrali svoj jubilejný 900. medzištátny duel v histórii.

Íri majú po štyroch dueloch na konte chudobné tri body a v nedeľu budú musieť zdolať doma Holandsko, aby si zachovali reálnu šancu na postup. V Paríži viseli pre nich body privysoko.

Zdolal nás lepší tím

"Nemôžem hráčom nič vyčítať, pretože nechali na ihrisku všetko. Zdolal nás lepší tím, to je fakt. Francúzi hrali výborne a pre mnohých našich hráčov to bol najlepší tím, proti akému kedy hrali," povedal írsky kormidelník Stephen Kenny.

Tréner Francúzska Didier Deschamps Galéria fotiek (5) Tréner Francúzska Didier Deschamps (uprostred) chváli hráčov po výhre nad Írskom Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

Na druhú priečku tabuľky "béčka" poskočili Holanďania, ktorí doma presvedčivo vyhrali nad Gréckom 3:0. O triumfe rozhodli v Eindhovene už v prvom polčase - skóre otvoril v 17. minúte Marten de Roon, po ňom sa ešte do prestávky presadili aj Cody Gakpo a Wout Weghorst.

Kľúčovou postavou duelu bol Denzel Dumfries, ktorý sa podieľal na všetkých troch presných zásahoch svojho tímu. Tréner Ronald Koeman po zmene strán doprial reprezentaćný debut Tijjanimu Reijndersovi.

"Som veľmi hrdý. Vždy som sníval o tom, že si oblečiem dres národného tímu," povedal 25-ročný stredopoliar milánskeho AC pre zväzovú webstránku.

Viac o téme: Grécko Holandsko Francúzsko Didier Deschamps ME 2024