Prichystali sme lahôdku a chceme, aby ste boli pri nej: Extraliga je späť, toto vám nesmie ujsť

Kapitán HC Košice Michal Chovan oslavuje po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy Kapitán HC Košice Michal Chovan oslavuje po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy Zdroj: SITA/Marek Lukáč

BRATISLAVA - Boh je skvelý, pivo je dobré a ľudia sú šialení, spieva sa vo fantastickej skladbe Američana Billyho Curringtona. Prečo nešportový úvod? Pretože slovenčina je nádherná a my práve jedno takéto šialenstvo pociťujeme - začiatok hokejovej Tipos extraligy.

Na štarte stojí 12 mužstiev - od Bratislavy až po Michalovce a Humenné, najvýchodnejšie položené kluby v najvyššej súťaži. Tá prežila počas leta turbulencie a, chvalabohu, zostala vo svojom pôvodnom formáte a zložení. Ligu opustil Prešov a fanúšikovia klubov z východného Slovenska nemusia smútiť, pretože ich nahradilo Humenné.

Obmenený Slovan bude chcieť odčiniť minulosezónne fiasko a vypadnutie vo švrťfinále, Košičania sa hotujú na obhajobu titulu, netreba zabúdať na vždy kvalitný Zvolen pod stratégom Petrom Oremusom. Banská Bystrica prešla nemalými zmenami, v Nitre veria, že boj o záchranu bol iba čiernou výnimkou zo zaužívaného trendu zbierania medailí a robenia radosti najlepším fanúšikom na Slovensku.

VIDEO: Tlačová konferencia SZĽH pred štartom novej sezóny

V Spišskej Novej Vsi zas veria v udržanie si semifinálových pozícií. Ako sa popasuje Erik Čaládi s trénerskou výzvou v Nových Zámkoch? Udrží si Max Gerlach, najlepší strelec minulého ročníka, formu a potiahne Poprad za vyššími priečkami? Čo môžeme čakať od Humenného ako nováčika ligy? Vyrazí Liptovský Mikuláš pod novým majiteľom Ľuptákom smerom nahor alebo ho opäť čaká iba chabý boj o záchranu?

Mnoho otázok a zatiaľ žiadne jasné odpovede. Nič však nebránilo, aby sa dvaja hokejoví kolegovia - Ondrej Herceg a Martin Turčin, ponorili do zhrnutia letného počínania si našich klubov, predpovedí pred novou sezónou, očakávaní a všetkého, čo by mohlo zaujímať naše zvedavé čitateľské mozgy.

12 otázok a 12 odpovedí iba pre vás, našich ctených čitateľov, ktorí buď žijete hokejom 24/7 ako my, alebo sledujete pravidelne iný šport a teraz túžite pričuchnúť aj k hokeju. Nech sa páči, aby sa vám pohodlne čítalo, veď máme sviatok. Nielen hokejový, ale i štátny!

1. Dlhé hokejové leto sa skončilo, prichádza ochladenie a štadióny otvárajú svoju náruč. Aké máš očakávania od novej sezóny Tipos extraligy?

Martin Turčin: "Presne tak, konečne sa dostávame do jesenného módu a my, hokejoví nadšenci, sa pripravujeme na začiatok našej najvyššej súťaže. V prvom rade sme všetci radi, že problémy, ktoré vznikali krátko po konci uplynulého ročníka, sa zažehnali a my vidíme všetkých 12 tímov spolu v jednej súťaži. Ešte pred pár mesiacmi to nebolo veľmi reálne a preto sa môžeme tešiť, že zväz a kluby sa spoločne dohodli.

A čo očakávam od nového ročníka? Asi poriadne nabitú základnú časť, v ktorej uvidíme množstvo vyrovnaných zápasov, krásnych gólových akcií, vypätý boj o miestenky do play-off a tuhý súboj o celkové prvenstvo. Verím, že nová sezóna ponúkne hokejové divadlo a nebudeme svedkami žabomyších vojen, ale plnohodnotného športového zážitku, ktorý nebudú narúšať žiadne elementy.

Zároveň dúfam, že na tribúny našich klzísk sa opäť vo veľkom počte vrátia diváci, bez ktorých si hokej nevieme predstaviť. Áno, slovenská Tipos extraliga možno nie je najlepšia v okolí, nekorčuľujú tu najlepší hráči, ale je naša. Tak si ju poďme spoločne užiť."

HC Košice - majster Galéria fotiek (7) HC Košice - majster Tipos extraligy 2022/23 Zdroj: TASR/Roman Hanc

Ondrej Herceg: "Nebudem klamať, ak poviem, že sa teším na štart našej najvyššej hokejovej súťaže. Bez ohľadu na kvalitu súťaže sa rozprávame o mojom obľúbenom športe, ktorý dokážem pozerať hodiny i dni bez prerušenia. Bežne sa síce zamýšľam nad tým, či je Slovensko futbalová, hokejová, alebo žiadna krajina, no hokej tu nepochybne rezonuje a ľudia naň chodia, hoci na základnú časť nie všade v takých hojných počtoch.

V prvom rade sa teším, že liga sa bude hrať iba na jednom fronte a zišlo z hrozby dvoch súťaží – taký scenár by nepomohol nikomu a všetci by boli porazení. Taktiež ma teší, že mnoho tímov zostalo pri tréneroch z minulej sezóny – Trenčín, Košice, Nitra, Zvolen, Slovan, Banská Bystrica, Spišská Nová Ves, Michalovce i nováčik z Humenného.

Verím, že tímy pochopili, že kontinuita patrí medzi najdôležitejšie prvky trénerskej práce a každému koučovi treba dať potrebný čas i materiál, aby čosi vytvoril. Treba myslieť rozumom, nie krátkodobými emóciami ako Taliani pri futbale, kde dokážu majitelia vymeniť 4-5 trénerov za jednu sezónu.

Moje očakávania teda sú, že legionári, ktorí prišli do ligy, budú rovnako kvalitní ako tí, ktorí tu hrali v minulej sezóne, že znova vyskočí nejaký z mladých slovenských hráčov s potenciálom budúceho reprezentanta. Ale tiež dúfam, že mužstvá začnú tam, kde skončili v poslednom play-off. A v neposlednom rade, že všetci sa budeme baviť hokejom – s jeho peknými i tými mrzutými momentmi."

2. Gólovou mašinou minulej sezóny bol útočník Prešova Max Gerlach. Ten počas leta, po vypadnutí východniarov, prestúpil do Popradu. Dokáže Gerlach zopakovať sezónu a stane sa druhýkrát za sebou kráľom strelcov? Ak nie, kto ho dokáže nahradiť?

MT: "Za posledné tri ročníky sme mali troch rôznych víťazov strelcov, aj produktivity, takže napodobniť minulú sezónu bude ťažké.

Ja však nevidím dôvod, prečo by Gerlach nemohol zopakovať svoj skvelý rok. Počas leta určite nestratil svoje kanonierske schopnosti, navyše, okolo seba bude mať kvalitnejších hráčov, ktorí mu budú vedieť pripraviť lepšie šance a tým sa môže zvýšiť aj jeho produktivita.

Do súťaže sa však vrátil najlepší strelec z predvlňajšej sezóny - Samuel Buček. Okrem neho môže podľa môjho názoru gólovo vystreliť aj nová posila bratislavských "orlov" Zach O'Brien, či Tomáš Záborský, ktorý bol vlani najproduktívnejším Slovákom v lige."

OH: "Maxovi Gerlachovi pribudla výrazná slovenská konkurencia v Nitre, či? Haha. Vždy vravím, že zažiť jednu vynikajúcu sezónu je parádny úspech, ale zopakovať ju a nadviazať na ňu raz, dvakrát, trikrát už vyžaduje skutočne nadpriemernú kvalitu.

Určite vám všetkým hovorí niečo meno Jonathan Cheechoo – Eskimák, ktorý v ročníku 2005/06 zahviezdil v San Jose Sharks dokopy 56 gólmi po boku elitného nahrávača Joea Thorntona, v ďalšom ročníku mu klesol počet gólov na 37, neskôr na 23 a potom sa vytratil, až sa na posledný rok kariéry ukázal v Slovane Bratislava.

Max Gerlach (vľavo) ešte Galéria fotiek (7) Max Gerlach (vľavo) ešte ako hráč Prešova páli na Jareda Coreaua z HC Slovan Bratislava Zdroj: TASR/František Iván

Netvrdím, že toto sa stane aj Gerlachovi, rozhodne nie. V tomto ročníku si však budú všetky mužstvá dávať na neho omnoho väčší pozor, pretože už vedia, čo dokáže na ľade. Ak sa dokáže presadiť aj cez tesnejšie a silnejšie stiahnuté defenzívy, potom klobúk dole.

Predpokladám, že ak sa Gerlach bude zapisovať do štatistík, najmä tých gólových, s podobnou pravidelnosťou ako v ostatnej sezóne, tak bude mať jedného vážneho konkurenta – Samuela Bučeka z Nitry. Motivovaný po spackanom ročníku 2022/23 má čo napravovať a už dvakrát dokázal, že pod Zoborom sa mu hrá najlepšie."

3. Košice, Zvolen, Slovan a prekvapivo Spišská Nová Ves. Takto vyzerala prvá štvorka po základnej časti v minulej sezóne. Ako bude vyzerať top 4 v budúcom ročníku, prekvapí nás niekto?

MT: "Veľmi náročná otázka, aj keď ja rád tipujem. Myslím si, že trojka Košice, Zvolen a Slovan ostane na vrchole. Aj keď Spišiaci predviedli naozaj skvelú sezónu, nemyslím si, že úspech v podobe najlepšej štvorky zopakujú. Namiesto nich by som tam rád videl Poprad, ktorý aj tento rok neskrýva tie najvyššie ambície. Ale to bude možno len moje zbožné prianie.

Ak nás niekto v novom ročníku pozitívne prekvapí, tak to môžu byť aj Michalovce. Zverenci Petra Kúdelku majú na to, aby zopakovali krasojazdu z lanskej sezóny a budem im držať palce, aby sa im to podarilo. Ale, základná časť je poriadne dlhá, tímy sú vyrovnané a na slovenských klziskách sa môže stať čokoľvek."

OH: "Uf, ľahšia otázka by nebola? Som mizerný tipér, ale skúsme si teda zatipovať. Upozorňujem však našich čitateľov, aby si desaťkrát premysleli, či dajú na moje rady.

Očakávam, že kvalita košického kádra sa prejaví aj na ľade, Oceliari stavali tím na Ligu majstrov a odchody Parshina, Slováka, Southorna alebo Leskinena vyplnili príchodmi domácich i zahraničných hráčov. Dá sa teda predpokladať, že defenzívne zameraný systém Dana Cemana, spojený s vysokoakostnou súpiskou Košičanov, im prisúdi jedno z miest v Top 4, možno i to najvyššie.

Zvolen je takou klasikou a pod vedením Petra Oremusa by sa mal predrať medzi štyroch najlepších. Osobne som zvedavý na obmenený Slovan a trénera Pardavého. V minulej sezóne sa na neho znášala obrovská (a oprávnená) kritika a mnohí žiadali jeho stoličku. Majitelia HC ho však podržali a teraz je iba na ňom, aby ukázal, že sa poučil a svoje mužstvo viedol zdarnejšou cestou. Aj ich ale tipujem na miesto v top štvorke.

A to posledné mužstvo? Veľmi zaujímavo vyzerá Nitra (nielen vďaka Bučekovi), i keď stačí zranenie brankára Libora Kašíka a majú zásadný problém. Bezpochyby treba počítať s Banskou Bystricou, ktorá priviedla zaujímavé posily, ale musia sa najskôr zohrať, sadnúť si a nájsť chémiu, u Michaloviec bude záležať na forme brankára Škorvánka a dodržiavaní tímového hokeja trénera Kúdelku.

Povedzme teda, že prvá štvorka bude po základnej časti vyzerať takto (bez konkrétneho poradia) – HC Košice, HKM Zvolen, HC Slovan Bratislava a HC 05 Banská Bystrica."

4. Najviac informácií sme v minulej sezóne mali o bratislavskom Slovane, kde sme pravidelne chodili na ich domáce zápasy. Ich sezóna sa však skončila už vo štvrťfinále, kde nestačili na Michalovce. Čo môžeme očakávať tento rok od družiny Jána Pardavého?

MT: "Vypadnutie Slovana vo štvrťfinále proti Michalovciam bolo pre klub z hlavného mesta veľkým sklamaním. Nový ročník chcú odštartovať oveľa lepšie a ľudia v tíme sľubujú bojovné výkony a kúsok srdca v hre. Napriek tomu, že v tíme nevidíme takmer žiadnu veľkú hviezdu, zahraničné posily sa mne veľmi páčia a uvidíme, či dokážu kvalitu preniesť z papiera na ľad.

Slovan si luxus v podobe neúspechu z minulej sezóny nemôže znova dovoliť a ak by sa nový ročník začal zle, majstrovský klub z ročníka 2021/2022 si zrejme bude musieť hľadať nového trénera a realizačný tím, ktorý by do Bratislavy priniesol čerstvý vietor. Napriek tomu verím, že "belasí" tento rok neukončia sezónu skôr, ako v semifinále."

OH: "Otázka, na ktorú by som veľmi rád poznal odpoveď omnoho skôr ako sa reálne dozviem. V prvom rade si myslím, že Slovan urobil správnu vec, čo sa týka výraznejšieho zásahu do kádra, predovšetkým v ohľade tých lepšie platených hráčov. Mužstvo opustili Matoušek, Zigo, Kytnár, Duke, Hlavaj, Harris, MacKenzie, Šotek, Ščerbak, Kallen, Haščák či mladý Roman Kukumberg.

Čo mne osobne absentovalo najviac v hernom prejave Bratislavčanov, bola zarputilosť, väčšia bojovnosť, ochota hrať zápasy s výraznejšou energiou, fyzicky sa zraziť so súperom. Jednoducho povedané, chýbalo mi u nich väčšie srdce. To je vec, ktorá ide jednak na vrub hráčov, pretože hra srdcom nie je o individuálnej zručnosti, ale o chcení samotného jednotlivca. Vinu ale nesie na bedrách i trénerský tím i generálny manažér, pretože pri skladbe mužstva nepostupoval správne.

Zrejme aj preto sa v Bratislave rozhodli pre angažovanie 195-centimetrového obrancu Ladislava Romančíka alebo známeho provokatéra Samuela Petráša. Nie, ani jeden z nich neprišiel preto, aby zbieral veľa bodov, ale preto, aby sa dostali súperovi pod kožu a priniesli toľko potrebnú energiu nielen spoluhráčom, ale i na tribúny, ktoré na mňa v Bratislave väčšinou pôsobia ako zámorské hľadisko čakajúce na impulz z ľadu.

Nemenej podstatnou zložkou prípadného úspechu/neúspechu bude nahradenie Branta Harrisa, najlepšieho legionára posledných dvoch sezón. Väčšina kľúčových útokov Slovana išla práve cez neho, na ľade vynikal prehľadom, hokejovým IQ a vždy sa vyskytol tam, kde sa niečo dialo. Náhradou za neho by mohol byť Zach O'Brien, ktorý sa na základe svojich kariérnych štatistík javí ako chytrý tvorca hry.

Nie nadarmo sa vraví, že tréner je iba tak dobrý ako jeho hráči, ale túto rovnicu dokážeme použiť i opačne. Jestvujú tréneri so schopnosťou vyžmýkať zo svojich zverencov maximu, keď i defenzívne nespoľahliví hráči zrazu bránia a poctivo sa vracajú, keď tí s nechuťou hrať fyzicky znenazdajky špendlia na mantinel mohutnejších a ozrutnejších hráčov.

Slovan je veľkým klubom, budí najväčší záujem verejnosti a také celky by mali nielen vyhrávať, ale pripisovať si víťazstvá pekným spôsobom. Fanúšikovia však potrebujú vidieť, že Slovan je tím a nie iba mužstvo individualít, ktoré nehrajú na vrchole svojho potenciálu."

Na snímke hokejisti Slovana Galéria fotiek (7) Na snímke Liam Pecararo, Brant Harris, Matt MacKenzie a Nikita Ščerbak - v tíme zostal už iba prvý menovaný Zdroj: TASR/Martin Baumann

5. Na konci sezóny sme žili s rôznymi dohadmi a špekuláciami o tom, ako bude extraliga vyzerať a ešte počas leta sme mali na stole možnosť, že by sa na Slovensku hrali dve odlišné súťaže. Nakoniec sa všetko podarilo vyrokovať a štartovať budeme v klasickom režime, na ktorý sme roky zvyknutí. Čo hovoríš na túto dosť nešťastnú situáciu?

MT: "Mrzí ma, že takáto situácia vzniká práve vtedy, keď sa naša najvyššia hokejová súťaž zlepšuje a každým rokom napreduje. O to viac som sklamaný, že opäť sú veľkým problémom peniaze. Ale ako som spomínal vyššie, som rád, že všetky problémy sú nateraz vyriešené.

Snáď nová, dvojročná spolupráca, bude pokračovať a zväz spolu s klubmi nájde spoločné záujmy aj na dlhšie obdobie. Nerád by som zažíval obdobie, že ešte v lete nebudeme vedieť, kto v septembri vykorčuľuje na slovenské klziská."

OH: "Chvalabohu, že sa nenaplnilo nič z tejto prípadnej hroziacej katastrofy, pretože naozaj si neviem predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa liga, ktorá beztak bojuje s menšou kvalitou oproti iným európskym súťažiam, rozdelila na akési dve konkurenčné divízie. Šport má ľudí spájať a nie rozdeľovať pre zopár tisíc eur. Pre mňa nemysliteľné.

I keď od výluky v NHL je to už 11 rokov, dodnes si živo pamätám, ako mi bolo úplne ukradnuté, kto sa nachádza v práve a kto za čo bojuje. Rozumel som a doteraz chápem, že každý chce čo najväčšiu časť koláča, špeciálne pokiaľ ide o peniaze, ale mňa zaujímal jedine dátum návratu po lockoute. Ak by sa bola slovenská najvyššia súťaž rozdelila na dve samostatné zložky, všetci by prehrali – kluby, majitelia, hráči, zväz i fanúšikovia."

6. Počas leta sme boli opäť svedkami odchodov slovenských hokejistov do ruskej KHL, kde smerujú s vidinou vyššieho zárobku. K hráčom sa pridal aj asistent trénera Slovana Bratislava a reprezentácie Andrej Podkonický. Urobil podľa teba správny krok, keď opustil najvyššiu domácu súťaž?

MT: "Ťažko takúto zmenu nejako hodnotiť. Ruská KHL podľa môjho názoru v dnešnej dobe neponúka kvalitatívne lepšie organizácie, ako dokážeme nájsť v Európe. Nech už sú dôvody Podkonického odchodu akékoľvek, nech sa mu pôsobenie v Rusku vyplatí najmä po tej trénerskej stránke, nie len po tej osobnej."

OH: "Pozri, nebudem nad nikým vynášať súdy a odsudzovať, každý si je strojcom vlastného šťastia a svojprávne rozhoduje o každom kroku, ktorý urobí. Som fanúšikom citátov, životných právd a raz ma jedna naučila, že neexistuje nesprávny krok, pretože v danom momente sa nám zdá správny.

Možno sa len s odstupom času ukáže, že sme mohli konať inak. A tak to jednoducho je. Ak Andrej Podkonický úsúdil, že odchod do KHL je správnym a najlepším krokom, aký mohol urobiť, tak mu želám iba veľa šťastia."

7. Smerom dnu i von sa udialo mnoho transferov. Hodnotiť prichádzajúcich hráčov nejako hlbšie je prakticky nemožné, keďže z veľkej väčšiny ide pre nás o málo známych, resp. neznámych hráčov. Ktorý z prestupov smerom dnu i von ťa zaujal najviac?

MT: "Poviem to narovinu. Ja som bol veľmi sklamaný, keď som sa dozvedel o odchode Samuela Hlavaja počas reprezentačného zrazu. Sám mi povedal, že hľadá novú výzvu a z jeho slov bolo cítiť, že v Slovane chcel robiť jednotku, to sa však pri Coreauovi nepodarilo. Snáď sa mu bude v Plzni dariť a vyrastie nám z neho skvelý brankár, ktorý má podľa mňa aj na to, aby sa presadil v zámorí.

Okrem Hlavaja mi udrel do očí aj prestup Viliama Čacha k českému majstrovi z Třinca. Chápem, že hrať u "oceliarov" je veľká šanca ukázať sa a zlepšiť, ale v rád by som ho ešte videl v Trenčíne a na slovenských štadiónoch. V tíme Dukly mohol patriť medzi lídrov ofenzívy, kým v Třinci bude musieť bojovať o miesto v zostave.

A ak sa mám pozrieť na prestupy smerom dovnútra ligy, jednoznačne ma zaujala nová akvizícia Michaloviec Kaspars Daugavinš. Kapitán lotyšskej reprezentácie bude patriť medzi najväčšie hviezdy celej ligy a sám som zvedavý, ako oživí už beztak silný tím Dukly."

Viliam Čacho cloní pred Galéria fotiek (7) Viliam Čacho si zahral aj na MS 2023 v hokeji Zdroj: TASR/Martin Baumann

OH: "Rád by som na úvod poznamenal, že ma teší trend prichádzajúcich hráčov z lepších súťaží. Môžeme vidieť, že kluby úspešne lovili hráčov v nemeckej DEL alebo i farmárskej AHL, a hoci ich nie je veľa, podľa mňa ide o slušný začiatok a táto nastavená latka by mohla vydržať. Pravdaže, všetko záleží v prvom rade na dostupných financiách klubov a hráčskom trhu.

Ak by som sa mal vyjadriť k príchodom legionárov či našich hráčov do ligy, tak už v samotnej otázke je spomenuté, že nemožno priveľmi komentovať hráčov, o ktorých nevieme príliš veľa. Pamätám si však Bodeho Wilda, defenzívnu posilu Banskej Bystrice, z čias, keď naozaj patril k tým lepším prospektom New York Islanders, takže poviem najskôr jeho meno, môže byť vcelku interesantným prírastkom a obohatením ligy.

Nerád hodnotím a predikujem na základe predchádzajúcich štatistík, ale keďže nemáme inú možnosť, tak vyskúšam si tipnúť, že Zach O'Brien sa zaradí k najlepším legionárom ligy, aspoň teda k najlepším tvorcom hry. V Slovane bude plniť rolu prvého centra, a teda dostane príležitosť hrať najdôležitejšie minúty. Netrúfam si tvrdiť, či nahradí Branta Harrisa, ale počas sezóny budeme o ňom počuť."

8. Nájde sa nejaké meno, ktoré opustilo extraligu a bude ti špeciálne chýbať?

MT: "Ako som spomenul v riadkoch vyššie, chýbať mi budú najmä Samuel Hlavaj a Viliam Čacho."

OH: "Spomenuté meno Brant Harris. Sám vieš z osobnej skúsenosti, že jeho prehľad a hokejovú kvalitu sme si mohli užívať osobne na bratislavskom štadióne. Vždy, keď sa ocitol na ľade, tak súperovi hrozilo nebezpečenstvo, a to aj z pološance alebo prakticky z ničoho. V tom tkvie čaro rozdielových hráčov, on ním bezpochyby bol.

Bratislavská kabína tak prišla nielen o vynikajúceho hráča, ale i lídra. Menšou zaujímavosťou je, že kým v hlavnom meste Slovenska mal okolo seba niekoľko zámorských spoluhráčov, v Českých Budějoviciach sa dostal do tímu, v ktorom bude jediným legionárom."

Brant Harris (Slovan) a Galéria fotiek (7) Brant Harris, jedna z najväčších hráčskych persón ligy, bude hrať za České Budějovice Zdroj: TASR/Martin Baumann

9. Samuel Buček zažil turbulentný ročník 2022/23 - najskôr kemp na farme Seattle Kraken, potom Nižnekamsk, boj o hrací čas u českého giganta z Třinca a nakoniec návrat do rodnej a milovanej Nitry. Čo hovoríš na celú ságu okolo niekdajšieho 50-gólového strelca Tipos extraligy? Ide o poslednú šancu, ako sa môže po sezóne dostať von a skúsiť šťastie v lepšej súťaži?

MT: "Ach, ten Buček. Myslím si, že mal šancu na presadenie sa v zámorí. Seattle mu otvorilo náruč a on ju podľa môjho názoru zahodil. Nevravím, že mohol hrať hneď v NHL, ale v hokeji sa stáva hocičo a stačí málo, aby ste sa zrazu ocitli medzi smotánkou.

V Nitre našiel útočisko, v ktorom zažiaril, a sám som zvedavý, ako sa po návrate ukáže. Minulú sezónu musí hodiť za hlavu, vrátiť sa na zem a začať poriadne makať.

Aj keď má v životopise rôzne zápisy, myslím si, že po dobrej sezóne si vie otvoriť dvierka do lepšej európskej súťaže a verím, že sa mu podarí reštartovať svoju kariéru. Ostrostrelca menom Samuel Buček zo sezóny 21/22 by totiž potrebovala aj naša reprezentácia."

OH: "Z interných nitrianskych zdrojov a od známych som dostával indície, že v Nitre mali o Bučeka záujem už počas lanskej sezóny. V deň, keď oznámili Samov návrat, mi ráno pred uverejnením pípla správa, že všetko je dohodnuté a popoludní vyjde správa aj pre verejnosť, čo sa potvrdilo.

Musím sa priznať, že Sama poznám ešte z čias, keď mal 12 rokov. Akosi náhodne som sa dostal do ich hokejovej partie a hrávali sme hokejbal medzi panelákmi. S ním som síce nikdy nebol kamarát, ale jedného dňa prišiel a vyhlásil, že „dnes som Ovečkin“. Tak, ako je medzi deťmi zaužívané. Naozaj bol skvelý a už vtedy som na ňom spozoroval omnoho väčšie prirodzené sebavedomie než u spoluhráčov z jeho ročníka.

Samuelov návrat ma až tak neprekvapil, pretože on zanechal v Nitre dvakrát obrovitánsku stopu, navyše je domáci miláčik, ľudia ho zbožňujú a nepochybujem, že toto láskavé spojenie bude fungovať i do tretice. Buček vyzerá byť motivovaný, bude hrať pod vynikajúcim trénerom a ak si naozaj vytýčil cieľ odchodu do lepšej ligy, potom predpokladám, že bude drieť na 300 percent. Ideálne tak, aby odchádzal v lete 2024 do zahraničia ako jeden z najlepších, prípadne najlepší hráč súťaže.

Či ide o jeho poslednú šancu, ako sa neskôr dostať von? Je to pravdepodobná možnosť, ale stále má iba 24 rokov, nie 35. Verme, že z turbulencií v ročníku 2022/23 sa poučil a mentálne sa nastavil omnoho lepšie. Ak výrazne zlepší korčuľovanie, pridá prácu aj v defenzíve, bude zodpovedný na oboch koncoch klziska, stále môžeme o ňom potenciálne uvažovať ako o budúcom členovi širšieho reprezentačného kádra."

10. Pristavme sa na moment pri nováčikovi z Humenného. Počas leta mal problémy s podpismi domácich kvalitných hráčov, ktorých bolo na trhu málo. Ako sa popasuje nováčik s nemilosrdnou konkurenciou?

MT: "Tak ako každý nováčik, aj Humenné to nebude mať vôbec jednoduché. Všetky tímy v extralige sú takpovediac vyrovnané a zrejme o úroveň vyššie ako kluby v SHL. Chcem veriť, že Humenné sa na extraligovej mape nestratí a ukáže, že právom do najlepšej slovenskej ligy patrí.

Podpisy kontroverzných zahraničných hráčov komentovať nebudem, manažment tímu snáď vie, čo robí.

Napriek tomu si myslím, že v ročníku, kedy sa automaticky vypadáva, bude práve nováčik ten, ktorému na konci sezóny ostane v rukách Čierny Peter."

OH: "Ak poviem, že Humenné znamená pre mňa veľkú neznámu, myslím si, že mnohí by mohli súhlasiť. Koniec-koncov, ako býva u nováčikov zvykom, najmä u tých, ktorí sa prebojujú medzi ligovú smotánku po prvý raz.

Prekvapilo ma, že dokázali ukoristiť meno ako Stanislav Galimov, ktorého si pamätáme z dlhoročného pôsobenia v KHL, kde rozhodne nepatril k „nazdárkom“. Predpokladám, že prím bude hrať v ofenzíve jeho krajan Denis Paršin, prírastok z Košíc.

Radosť z víťazstva hráčov Galéria fotiek (7) Radosť hráčov Humenného po postupe do extraligy Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Aj keď káder Humenného zrejme radíme medzi tie kvalitatívne najslabšie v lige, nedá sa vyslovene povedať, že by bol úplne neznámy. Kto sleduje našu ligu, tak určite mu čosi povedia mená ako Samo Fereta, Jakub Meliško, Lukáš Handlovský, Jakub Linet, Vitalijs Pavlovs alebo Dávid Šoltés, nehovoriac o mikulášskom srdciarovi Martinovi Kriškovi.

V prípadoch, keď vášmu kádru chýba dostatočná kvalita, môžete sa ju posnažiť nahradiť 200-percentnou bojovnosťou a srdcom. Plus ako nováčika ich má zdobiť elán a radosť z faktu, že hrajú medzi elitou. Presne o toto by sa mali pokúsiť aj hráči Humenného. Ako veľmi budú úspešní, nám napovie už prvá alebo druhá štvrtina sezóny."

11. Košičania získali titul po ôsmich rokoch a deviatym celkovo sa vyrovnali Slovanu. Aj keď nepredvádzali ofenzívny hokej a tréner Dan Ceman ordinoval svoju tradičnú systémovú defenzívu, dokráčali až na hokejový Gerlachovský štít. Čo môžeme povedať k off-season a začiatku sezóny v podaní Košičanov?

MT: "Presne tak, ako je napísané v otázke. Košice nehrali pekný, ale účelný hokej. Tréner Ceman je odborník na slovo vzatý a aj napriek rozpačitému začiatku sezóny jeho mužstvo ukázalo, ako sa hrá o titul. Celý tím ku koncu základnej časti fungoval naozaj fantasticky a v play-off sa ukázal ako ten najsilnejší.

Veľkým úspechom bola najmä brankárska dvojica, ktorá neraz ukázala, akú formu si treba doniesť do vyraďovacích bojov. Košice si minulý rok právom zaslúžili vyhrať. Ak budú chcieť zopakovať úspech z minulého roka, budú musieť drieť ešte o niečo viac.

Ako všetci vieme, Košice sú tento rok jediným zástupcom Slovenska v hokejovej Lige majstrov. Bohužiaľ, musíme skonštatovať, že v nej namútia asi rovnakú vodu, ako keby sa dostal slovenský klub do tej futbalovej verzie. Napriek tomu, že Košice posilnili svoj káder o mená ako Zigo, Lunter či Krivošík, na najlepšie tímy v Európe to nestačí.

Aj napriek neúspechu v LM si myslím, že “oceliari” budú aj v tomto roku patriť medzi hlavných favoritov na titul v slovenskej extralige."

OH: "Už počas štvrťfinálovej série s Nitrou som na vlastné oči videl, že Košičania majú mužstvo, ktoré ťahá za jeden povraz a má prepracovaný defenzívny systém. Pre oko diváka neatraktívny, ale zato účinný a hlavne víťazný. Pána Cemana považujem za mimoriadneho odborníka, ktorý pristupuje k hokeju presne tak, ako by mal každý vášnivec. Vníma detaily, rozhovory s ním majú hlavu i pätu, oplýva ľudskou charizmou, rozhľadom a taktiež je mimoriadne slušný. I po prehrách svojho tímu.

Off-season Košíc a stavba kádra bola zameraná hlavne na Ligu majstrov, v ktorej sa im však zatiaľ nedarí. Konkurencia je ale obrovská a len takéto zápasy ich môžu posunúť niekam vyššie a ďalej. Ako sa hovorí, ak sa chceš naučiť vyhrávať proti najsilnejším, najskôr musíš prehrávať a poučiť sa z porážok.

Košičanom zostávajú ešte dva zápasy v Lige majstrov, treba ich odohrať so cťou a pokúsiť sa o sľubný výsledok a potom sa sústrediť na ligovú súťaž. Oceliari musia byť nachystaní, že každé mužstvo sa na nich bude chcieť vytiahnuť a poraziť ich, keďže sú úradujúcim šampiónom.

Vravím však, že pokiaľ bude v Košiciach tréner Dan Ceman a dostane stopercentnú podporu klubového vedenia, tak sa neobávam, že by sa v Steel Aréne nehralo o najvyššie priečky alebo mužstvo so sídlom na Nerudovej ulici nemalo tie najvyššie ambície."

12. Dohodnime sa, že nejdeme tipovať majstra, predsa len, všetci poznáme okruh favoritov. Skúsme si vsadiť fiktívne peniaze - kto obstará finále ročníka 2023/24?

MT: "Ja by som si rád pozrel východniarske finále Michalovce - Košice."

OH: "Ešte raz opakujem, že som mizerný tipér a neberte si inšpiráciu, rozhodne nie na začiatku sezóny, keď sme svedkami nových kádrov, hŕby prírastkov v podobe neznámych hráčov, ktorých kvality ešte nepoznáme. Po prvej či druhej štvrtine sezóny budeme omnoho múdrejší ohľadom šancí toho a onoho mužstva na titul.

Poďme sa ale zabaviť a vsaďme 50 centov po vzore môjho kolegu Paťa Semana pri nedávnom US Open. Vo finále ročníka 2023/24 sa predstaví HC 05 Banská Bystrica a jej súperom bude HKM Zvolen."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen HK Nitra Slovensko HC Slovan Bratislava Ján Pardavý Andrej Podkonický Stanislav Galimov Libor Kašík HC'05 Banská Bystrica Samuel Petráš HK Dukla Trenčín HC Nové Zámky MHk 32 Liptovský Mikuláš Stanislav Škorvánek Samuel Buček Ladislav Romančík Viliam Čacho Samuel Hlavaj Peter Kúdelka HK Dukla Ingema Michalovce Dan Ceman Denis Paršin Brant Harris Tipos extraliga HC 19 Humenné HK GROTTO Spišská Nová Ves Zach O'Brien
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin, Ondrej Herceg
  • VIDEO: TASR/Jaroslav Novák
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy