Situácia eskaluje, španielsky škandál sa nekončí: Reprezentácia vydala zásadné stanovisko

Španielske futbalistky sa tešia po víťazstve 1:0 nad Anglickom vo finále na MS vo futbale žienŠpanielske futbalistky sa tešia po víťazstve 1:0 nad Anglickom vo finále na MS vo futbale žien Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

MADRID - Španielske futbalistky plánujú podľa agentúry Reuters pokračovať v bojkote národného tímu, ktorý vyhlásili kvôli správaniu bývalého predsedu zväzu Luisa Rubialesa po finále svetového šampionátu, kde počas ceremoniálu bozkával hráčky.

V spoločnom vyhlásení po pondelňajšej nominácii uviedli, že zvolia najlepšie rozhodnutie pre svoju budúcnosť a zdravie, až si preštudujú právne dôsledky zaradenia do tímu napriek ich vôli. Tvrdí, že zväz nemôže vyžadovať ich účasť, pretože ich povolal v rozpore so zásadami nastavenými medzinárodnou federáciou FIFA.

Na nadchádzajúce zápasy Ligy národov so Švédskom a Švajčiarskom nová trénerka Montse Toméová zaradila do tímu aj 15 tohtoročných majsteriek sveta. Zraz majú mať dnes.

"Ľutujeme, že nás zväz postavil do situácie, ktorú sme si nikdy nepriali," stojí vo vyhlásení, pod ktorým nie sú žiadne podpisy. Niektoré z hráčok vrátane hviezd Alexie Putellasovej a Aitany Bonmatíovej zdieľali text na sociálnych sieťach.

Povolanie hráčok do reprezentácie aj napriek ohlásenému bojkotu skritizovala útočníčka Jenni Hermosová, ktorá je ústrednou postavou aféry okolo Rubialesa. Kvôli bozku na ústa počas slávnostného vyhlásenia po finále MS zažalovala funkcionára za sexuálne napadnutie. Sama v nominácii chýba. Trénerka Toméová jej podľa svojich slov chce vo vyhrotenej situácii dopriať pokoj.

Podľa Hermosovej je súčasná nominácia dôkazom, že sa v národnom zväze nič nezmenilo. Hráčky po odchode Rubialesa a trénera zlatého tímu Jorgeho Vildu požadovali ďalšie zmeny, ktoré nešpecifikovali. Za odmietnutie reprezentácie bez závažného dôvodu hrozí futbalistkám pokuta až 30 000 eur a odobratie licencie na dva roky až 15 rokov.

"Hráčky sú si isté, že toto je ďalší strategický krok, ako nás rozdeliť a zmanipulovať. Vyhrážanie sa právnymi dôsledkami a ekonomickými sankciami nás má zastrašiť," uviedla Hermosová na sociálnej sieti X, predtým Twitteri. "Tvrdí, že zväzové prostredie je bezpečné a hráčky sa môžu pripojiť k tímu. A potom na tlačovej konferencii povedia, že ma chcú chrániť. Pred kým? Pred čím?" dodala hráčka mexickej Pachucy.

Prezident Španielskej futbalovej federácie Galéria fotiek (2) Luis Rubiales a Jenni Hermosová Zdroj: Profimedia

V Španielsku minulý rok sprísnili zákon týkajúci sa sexuálnych útokov. Podľa prokuratúry hrozí Rubialesovi v prípade dokázania viny peňažná pokuta alebo trest väzenia od jedného až do štyroch rokov. Nový zákon odstránil rozdiel medzi "sexuálnym obťažovaním" a "sexuálnym útokom", trestá každý sexuálny akt, na ktorý jedna strana nedala súhlas. Informovala o tom agentúra AFP.

Ligu národov majú španielske futbalistky rozohrať v piatok vo Švédsku, zápas proti Švajčiarsku je v pláne v utorok 26. septembra v Córdobe.

Niekoľko bojkotujúcich Španielok prišlo na zraz 

Niekoľko futbalistiek Španielska, ktoré bojkotujú účasť v reprezentácii, pricestovalo v utorok do madridského hotela na zraz tímu pred zápasmi Ligy národov so Švédskom (22.9.) a Švajčiarskom (26.9.). Informovala AFP.

Päť z nich štrajkuje a žiada zmeny v Španielskej futbalovej federácii. Po odstúpení prezidenta i bývalého trénera Jorgeho Vildu aj výraznú obmenu realizačného tímu - chcú v ňom výraznejšie zastúpenie žien.

Na zraz prišla Olga Carmonová, autorka víťazného gólu z finále uplynulých MS proti Anglicku. Pricestovali aj ďalšie štyri futbalistiky spolu s Atheneou del Castillovou, ktorá neštrajkuje. Podľa španielskych médií by sa ďalšie hráčky mali pripojiť neskôr v Olive.

Viac o téme: Španielsko Luis Rubiales Jenni Hermosová Španielska ženská futbalová reprezentácia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy