Má cukrovku, život sa jej obrátil naruby: Česká hviezda má len jedno želanie

Česká skeletonistka Anna FernstädtováČeská skeletonistka Anna Fernstädtová Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká skeletonistka Anna Fernstädtová sa chystá na druhú sezónu po zistení, že trpí cukrovkou prvého typu. Z minulého ročníka si vzala množstvo poznatkov, viac ako na výsledky sa chce sústrediť na postupné zlepšovanie.

Počas prípravy pracovala na štartoch a zvládla trénovať aj vo väčšom objeme. Na dnešnej tlačovej konferencii predstavila nový dizajn helmy, ktorý odkazuje na jej chorobu.

"V minulej sezóne som sa naučila, že si to s cukrovkou veľmi nenaplánujete. Samozrejme, dá sa to mať trochu pod kontrolou, ale keď sa zobudíte s inou hodnotou, vyzerá v ten deň úplne inak," povedala Fernstädtová.

"Najviac som si z toho vzala, že každý deň je nový. Telo funguje úplne inak, ja tiež, s tým treba pracovať a dať do toho viac pohody. Rada by som sa tento rok sústredila viac na šport ako na cukrovku," doplnila dvadsaťšesťročná pretekárka. 

Už v minulej sezóne musela Fernstadtová riešiť viac stravu, časový posun, počasie a strážiť neustále hladinu cukru v krvi. Vplyv na ňu má tiež predpretekový stres.

"Všetky očakávania a ciele chcem už len kvôli tej cukrovke trochu zabudnúť. Telo nefunguje, ako fungovalo pred dvomi rokmi a učím sa všetko nanovo. Beriem to ako svoju druhú sezónu. Rada by som dala dokopy štarty, postupne sa posúvala, doladila materiál a potom si to aj trochu užila," uviedla Fernstädtová.

Motívy cukrovky sú zobrazené aj na jej helme. V dolnej časti má namaľované špeciálne krivky, ktoré znázorňujú hladinu glukózy na zariadení Dexcom. "Je to môj návrh. Nie som veľmi kreatívna, ale sadli sme si s tímom a tú cukrovku som tam chcela nejako mať. Je to trochu jednoduchšie, ale v poriadku," podotkla s úsmevom trojnásobná juniorská majsterka sveta.

Trénuje vo väčších intenzitách

S trénerom Josefom Andrlem pracovala pred sezónou na vylepšení štartov. Zvládla sa pripravovať aj vo väčších intenzitách. "Nebola to veľká zmena. Každý rok tréningu nadväzuje na ten rok predtým. Trénujeme trochu viac, máme väčší objem a viac váhy. Na štarte sme urobili jednu malú technickú zmenu. Všetko na seba nadväzuje," povedala česká reprezentantka.

Počas sezóny s ňou bude cestovať aj mamička. "Moja fyzioterapeutka nemôže ísť všetky preteky, má to časovo obmedzené a pôjde asi polovicu. Mamka povedala, že môže pracovať on-line a pôjde so mnou. Aj z hľadiska tej cukrovky je to upokojujúce, že nebudem na cestách sama. Keby sa niečo stalo, mám okolo seba niekoho, kto o tom vie," uviedla Fernstädtová.

Česká skeletonistka Anna Fernstädtová Galéria fotiek (2) Anna Fernstädtová Zdroj: Profimedia

V najbližších dňoch čakajú rodáčku z Prahy majstrovstvá republiky v štartoch na Olympe, potom sa presunie na tréningy do Šumperku. "Potom pôjdeme ešte s trénerom na sústredenie v Königssee a 11. (októbra) odletím do lotyšskej Siguldy, kde budem trénovať ďalšie tri týždne," podotkla Fernstädtová.

Nová sezóna sa začne 17. až 19. novembra pretekmi Svetového pohára v čínskom Jen-čchingu. Vrcholom zimy budú majstrovstvá sveta vo Winterbergu, ktoré sa uskutočnia od 19. februára do 3. marca budúceho roka.

Viac o téme: Skeleton Anna Fernstädtová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy