Kiežby takáto debata nemusela vôbec prebiehať: UEFA rozhodla o osude ruských mužstiev

Aleksander Čeferin, šéf UEFAAleksander Čeferin, šéf UEFA Zdroj: SITA/AP/Richard Juilliart

LIMASSOL - Európska futbalová únia UEFA rozhodla o návrate ruských mládežníckych výberov do svojich súťaží.

Zároveň výkonný výbor UEFA na svojom dnešnom zasadnutí v Limassole potvrdil, že seniorské ruské kluby a národné tímy zostávajú vyradené zo súťaží počas invázie na Ukrajinu.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin vo vyhlásení na webe označil vyradenie detí zo súťaží za priamu diskrimináciu. "Tým, že im dáme možnosť hrať a súťažiť s ich rovesníkmi z celej Európy, investujeme do toho, čo dúfame, že budú žiarnejšie a schopnejšie budúce generácie," uviedol Čeferin.

UEFA teraz bude hľadať organizačné riešenie, ako zapojiť ruské tímy chlapcov a dievčat do 17 rokov do súťaží, aj keď už boli rozlosované. Aj pre tieto družstvá bude platiť zákaz ruskej vlajky, hymny, reprezentačného dresu so štátnymi symbolmi a zápasy sa nebudú môcť hrať na ruskom území.

Ukrajina ostro reaguje

Ukrajinský futbalový zväz odsúdil toto rozhodnutie. Vo vyhlásení na svojom webe uviedol, že ďalej odmieta proti ruským tímom hrať a vyzval európsku futbalovú úniu, aby utorkový krok výkonného výboru prehodnotila. Podobne sa vyjadrila anglická asociácia.

Vyradenie ruských seniorských klubov a národných tímov počas invázie na Ukrajinu zostáva v platnosti.

"Ukrajinský zväz trvá na zachovaní predchádzajúcich rozhodnutí UEFA a FIFA o zákaze účasti všetkých ruských tímov v medzinárodných súťažiach. Nezúčastníme sa žiadnych súťaží s účasťou ruských tímov a apelujeme na ostatné členské zväzy UEFA, aby prípadné zápasy s účasťou tímov z Ruskej federácie bojkotovali," stojí vo vyhlásení ukrajinského zväzu.

Hriešnik zo Španielska už má nástupcu

Vedenie UEFA ďalej rozhodlo, že Španiela Luisa Rubialesa nahradí v úlohe jedného z viceprezidentov šéf albánskeho zväzu Armand Duka. Rubiales odstúpil z čela španielskej federácie aj z výkonného výboru UEFA kvôli afére s bozkom na ústa Jenni Hermosovej po finále MS futbalistiek.

So škandálom, ktorý otriasol španielskym futbalom, môže súvisieť aj rozhodnutie UEFA preložiť kongres 55 členských federácií plánovaný na február 2024 z Madridu do Paríža. Organizovanie budúceho Superpohára, teda duelu na úvod sezóny medzi víťazmi Ligy majstrov a Európskej ligy, dnes udelila UEFA Varšave.

Viac o téme: UEFA Aleksander Čeferin
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy