VIDEO Pneumatikové peklo a zničení piloti: Veľká cena Kataru bola plná kuriozít

Max Verstappen po štarte Veľkej ceny KataruMax Verstappen po štarte Veľkej ceny Kataru Zdroj: Martin Trenkler

LOSAIL - Holandský automobilový pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull vyhral nedeľňajšiu VC Kataru majstrovstiev sveta formuly 1.

Už istý tohtoročný majster sveta triumfoval pred jazdcami McLarenu - druhé miesto obsadil Austrálčan Oscar Piastri a pódium doplnil jeho tímový kolega Lando Norris z Veľkej Británie. Verstappen dosiahol štrnáste víťazstvo v sezóne a 49. v kariére.

Holanďan využil pole position a od súperov sa odlepil hneď na štarte. Vyhol sa tak kolízii medzi jazdcami Mercedesu, po ktorej sa preteky skončili pre sedemnásobného majstra Lewisa Hamiltona. Zrážku naopak využil Piastri a už v úvodnej zákrute poskočil na druhé miesto.

Hamiltonova havária si vyžiadala výjazd bezpečnostného vozidla, ktoré krúžilo do piateho kola a jazdci štartujúci na mäkkých pneumatikách tak využili začiatok na prezutie. Následne prišiel Charles Leclerc o tretiu pozíciu na úkor Fernanda Alonsa a nakoniec skončil piaty. Ešte horšiu príchuť mali preteky pre ďalšieho pilota Ferrari, Španiel Carlos Sainz do nich ani neodštartoval pre problémy s palivom.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 193

Ani výnimočné pravidlo o povinných troch zastávkach v boxoch v podaní Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) a dodávateľa pneumatík Pirelli však preteky príliš nezdramatizoval. Verstappen pridal na svoje konto ďalší triumf i najrýchlejšie kolo, Mclaren potvrdil zlepšujúcu sa formu a Alonso prišiel o možnosť pódiového umiestenia po výlete do štrku v 33. kole.

George Russell na Mercedese bol napriek kolízii s tímovým kolegom nakoniec štvrtý a prvé dvojité body v tejto sezóne zaznamenal tím Alfa Romeo. Fín Valtteri Bottas obsadil ôsme a jeho čínsky tímový kolega Čou Kuan-jü desiate miesto. Obe Alfy boli na bodoch naposledy na vlaňajšej VC Kanady a Kuan-jü bodoval premiérovo od júnovej VC Španielska. Prispela k tomu aj penalizácia Verstappenovho tímového kolegu Sergia Péreza.

hlasy: (zdroj: Sport 2):
Max Verstappen, víťaz: "Myslím si, že o pretekoch rozhodol prvý stint. Po tom som si už dokázal kontrolovať svoju rýchlosť a držať pneumatiky v optimálnom stave. McLareny však boli opäť rýchle, musím na to tlačiť. Určite to boli náročné preteky."

Oscar Piastri, 2. miesto: "Čakal som, že znova dostanem päťsekundovú penalizáciu za traťové limity. Som veľmi šťastný, prvá zákruta zmenila všetko, mali sme ale aj ohromnú rýchlosť. Bolo veľmi teplo a keďže sme mali tri zastávky, išli sme stále naplno."

Lando Norris, 3. miesto: "Od začiatku do konca to boli ohromné preteky. Poučil som zo svojich včerajších chýb a nebol som taký široký. Povedal som, že do prvej zákruty pôjdem na tesno. To som aj urobil a bol to dobrý štart. Som šťastný, bolo to stresujúce, horúce a spotené. Ale skvelé pódium pre tím, už tretie za sebou,"

VC Kataru (57 kôl, 1 kolo: 5,419 km, celkovo: 308,9 km) 1. Max Verstappen (Hol./Red Bull) 1:27:39,168 h, 2. Oscar Piastri (Aus./McLaren) +4,833 s, 3. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +5,969, 4. George Russell (V. Brit./Mercedes) +34,119, 5. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +38,976, 6. Fernando Alonso (Šp./Aston Martin) +49,032, 7. Esteban Ocon (Fr./Alpine) +1:02,390 min, 8. Valtteri Bottas (Fín./Alfa Romeo) +1:06,563,  9. Kuan-jü Čou (Čína/Alfa Romeo) +1:16,127, 10. Sergio Pérez (Mex./Red Bull) +1:20,181, 11. Lance Stroll (Kan./Aston Martin) +1:21,652, 12. Pierre Gasly (Fr./Alpine) +1:22,300, 13. Alexander Albon (Thaj./Williams) +1:31,014, 14. Kevin Magnussen (Dán./Haas) + 1 kolo; 15. Juki Cunoda (Jap./Alpha Tauri) +1, 16. Nico Hülkenberg (Nem./Haas) + 1, 17. Liam Lawson (Nov. Zél./Alpha Tauri) + 1, nedokončili: Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes), Carlos Sainz (Šp./Ferrari), Logan Sargeant (USA/Williams)

Priebežné pordie (po 17 z 22 pretekov): 1. Verstappen 433 b*, 2. Pérez 224, 3. Hamilton 194, 4. Alonso 183, 5. Sainz 153, 6. Leclerc 145, 7. Norris 136, 8. Russell 132, 9. Piastri 83, 10. Stroll 47, 11. Gasly 46, 12. Ocon 44, 13. Albon 23, 14. Bottas 10, 15. Hülkenberg 9, 16. Čou 6, 17. Cunoda 3, 18. Magnussen 3, 19. Lawson 2, 20. Nyck De Vries (Hol./AlphaTauri) 0, 21. Sargeant 0, 22. Daniel Ricciardo (Aus./AlphaTauri)

Pohár konštruktérov: 1. Red Bull 657 b*, 2. Mercedes 326, 3. Ferrari 298, 4. Aston Martin 230, 5. McLaren 219, 6. Alpine 90, 7. Williams 23, 8. Alfa Romeo 16, 9. Haas 12, 10. Alpha Tauri 5
*-istý víťaz

Viac o téme: Fernando Alonso Formula 1 F1 McLaren Max Verstappen Red Bull Racing Charles Leclerc Lando Norris George Russell Veľká cena Kataru Oscar Piastri