VIDEO Slafkovský zoči-voči Bedardovi: Takto dopadol zápas posledných jednotiek draftu

Vľavo Connor Bedard (Chicago) zoči-voči Jurajovi Slafkovskému (Montreal)Vľavo Connor Bedard (Chicago) zoči-voči Jurajovi Slafkovskému (Montreal) Zdroj: Profimedia

MONTREAL - Hokejisti Montrealu bodovali aj vo svojom druhom dueli v novej sezóne zámorskej NHL. V zostave so slovenským útočníkom Jurajom Slafkovským zdolali doma Chicago 3:2. Colorado aj s útočníkom Tomášom Tatarom uspelo v San Jose 2:1 po nájazdoch.

Tampa s obrancom Erikom Černákom prehrala na ľade Detroitu 4:6 a Calgary s útočníkom Adamom Ružičkom nestačilo na Pittsburgh (2:5). Hetrikmi sa v noci na nedeľu blysli Auston Matthews za Toronto i Boone Jenner za Columbus. Aj vo svojom treťom zápase v NHL sa do štatistík zapísal 18-ročný útočník Chicaga Connor Bedard.

V Montreale sa stretli dve predchádzajúce draftové jednotky a z víťazstva sa napokon tešil prvý muž draftu 2022 Juraj Slafkovský. Canadiens si po predchádzajúcej prehre v Toronte po nájazdoch pripísali na konto prvé víťazstvo. Gólmi sa o to postarali Cole Caufield, Tanner Pearson a Sean Monahan. Slafkovský odohral 14:23 min, mal dve strely a dva hity.

Juraj Slafkovský (Montreal) v Galéria fotiek (17) Juraj Slafkovský (Montreal) v súboji s Jasonom Dickinsonom (Chicago) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

Slovenský krídelník nastúpil opäť v druhej formácii s Kirbym Dachom a Alexom Newhookom, ale po zranení Dacha sa objavoval aj v útoku s Nickom Suzukim. Prvý muž tohtoročného draftu Bedard nevyšiel ani vo svojom treťom stretnutí v NHL naprázdno, asistoval pri druhom góle Chicaga 81 sekúnd pred koncom tretej tretiny pri hre bez brankára. Blackhawks ešte mohli v úplnom závere vyrovnať, no strela Setha Jonesa skončila na žŕdke.

Oba góly Chicaga dal Tyler Johnson. “Po dvoch tretinách sme viedli 3:0 a bolo jasné, že začnú tlačiť. Napokon sme to aj so šťastím ustáli,” povedal Caufield. Bedard sa stal desiatou draftovou jednotkou a desiatym hráčom Blackhawks, ktorý bodoval v prvých troch zápasoch v NHL.

Černák neubránil Detroit

Trojbodový Alex DeBrincat (2+1) mal výrazný podiel na víťazstve Detroitu nad Tampou, v ktorej drese mal Černák minutáž 16:33 s jednou mínuskou. Po jeho chybe v obrannom pásme Detroit otvoril skóre duelu zásluhou Daniela Spronga. Hosťom k bodom nepomohli ani tri body Stevena Stamkosa (2+1) a Victora Hedmana (1+2). DeBrincat prišiel do Detroitu v júli výmenou z Ottawy a mal by patriť k ofenzívnym ťahúňom tímu.

“Vždy chcete pomôcť k dobrému štartu do sezóny,” povedal DeBrincat po úspešnom debute na domácom ľade. “Teraz bude dôležité udržať si konzistentnosť, tak ako to strelci robia,” dodal 25-ročný americký krídelník, ktorý ako tretí hráč v histórii Red Wings strelil tri góly v prvých dvoch zápasoch za klub. Pred ním to dokázali Harry Watson (1942-43) a Bobby Ryan (2020-21).

Erik Černák (Tampa) sa Galéria fotiek (17) Erik Černák (Tampa) sa snaží zastaviť Klima Kostina (Detroit) Zdroj: SITA/AP/Carlos Osorio

Calgary ešte po dvoch tretinách viedlo v Pittsburghu 1:0, no "tučniaci" dosiahli v záverečnej dvadsaťminútovke päť gólov a vyhrali druhý duel za sebou. Bryan Rust skóroval dvakrát, Jake Guentzel zaznamenal gól a dve asistencie. Ružička nastúpil na ľavom krídle druhej formácie Calgary s Nazemom Kadrim a Dillonom Dubem, na ľade strávil 12:42 min a do štatistík mu pribudli dve strely. Necelú minútu odohral Ružička v presilovkách a vyhral dve z troch vhadzovaní.

Prvý gól v NHL strelil útočník “plameňov” Matt Coronato. Penguins otočili z 0:1 na 2:1 v priebehu 41 sekúnd tretej tretiny. “Je to škoda, pretože 40 minút sme hrali veľmi dobre. Nevyšiel nám vstup do tretej tretiny a súper získal momentum,” povedal tréner Calgary Ryan Huska. Na 4:1 pre Pittsburgh zvýšil Jevgenij Malkin, ktorý strelil svoj 473. gól v NHL a na treťom mieste rebríčka ruských útočníkov vyrovnal zápis Alexandra Mogiľného. Lepší sú len Alexander Ovečkin (822) a Sergej Fiodorov (483).

Tatar nebodoval, Colorado vyhralo

Colorado sa na ľade San Jose dlho trápilo v koncovke, no 86 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal pri hre bez brankára Cale Makar na 1:1 a v nájazdoch potom rozhodol o triumfe hostí Mikko Rantanen. Tatar odohral 11:57 min, mal jeden mínusový bod. Nastúpil v tretej formácii s Rossom Coltonom a Milesom Woodom. Brankár Mackenzie Blackwood zaznamenal pri debute za Sharks 51 zákrokov, Thomas Bordeleau strelil svoj prvý gól v NHL.

Alexander Barabanov (San Jose) Galéria fotiek (17) Alexander Barabanov (San Jose) vedie puk pred Tomášom Tatarom (Colorado) Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

Matthews dosiahol hetrik aj vo svojom druhom zápase sezóny, pomohol ním Torontu k víťazstvu nad Minnesotou 7:4. Je iba piaty hráč histórie, ktorý strelil po tri góly v oboch úvodných stretnutiach ročníka - pred ním to dokázali Alex Ovečkin (2017/18), Cy Denneny (1917/18), Joe Malone (1917/18) a Reg Noble (1917/18).

William Nylander sa k Matthewsovi pridal tromi bodmi (2+1). “V oboch zápasoch novej sezóny sme sa snažili plniť svoje úlohy nielen vpredu, ale aj v obrane. Dokázali sme sa presadiť, sme produktívni, padá mi to tam, čo je pozitívne,” povedal Matthews. “Auston je hráč, od ktorého sa takéto veci dajú čakať, ale dať dva hetriky od začiatku sezóny za sebou je niečo neuveriteľné. Vidieť, že má pohodu a užíva si každý moment na ľade. Je to zábava,” povedal tréner Maple Leafs Sheldon Keefe. Za Minnesotu dal svoj prvý gól v profilige rakúsky útočník Marco Rossi.

Hetrikom sa prezentoval aj Jenner, ktorého Columbus zdolal New York Rangers 5:3. Tréner domácich Pascal Vincent sa tak tešil zo svojho prvého víťazstva v NHL. Tridsaťročný kapitán Blue Jackets zaznamenal len druhý hetrik vo svojom 659. zápase.

“Nestáva sa to často a preto si chcem radosť z hetriku čo najviac vychutnať. Je fajn to zažiť pred domácimi fanúšikmi, skvelý pocit,” povedal Jenner, ktorý z 0:1 otočil na 3:1 a zaznamenal tzv. čistý hetrik. Zápas pre chorobu nedochytal brankár Blue Jackets Elvis Merzlikins, po dvoch tretinách ho vystriedal Spencer Martin. Prvý gól a bod vo svojom piatom zápase v NHL zaznamenal 19-ročný český obranca David Jiříček, ktorý zvýšil na 4:1 pre Columbus.

Hokejisti Ottawy zvíťazili na domácom ľade nad Philadelphiou Flyers 5:2 a pripísali si prvú výhru. Pod triumf Senators sa podpísal dvoma gólmi a asistenciou obranca Jakob Chychrun, útočník Brady Tkachuk pridal dva presné zásahy. Dve asistencie zaznamenal proti svojmu bývalému tímu Claude Giroux, ktorý za Philadelphiu odohral 1000 zápasov a nazbieral 900 bodov.

Kyle Connor prispel dvoma gólmi a asistenciu k víťazstvu Winnipegu nad Floridou 6:4. Jets sa tešili prvýkrát v sezóne, finalisti minulej sezóny Panthers vyšli naprázdno aj v druhom zápase nového ročníka. Mark Scheifele strelil gól, pridal asistenciu, pobil sa s Matthewom Tkachukom a dosiahol tak hetrik Gordieho Howea. “Nikdy by som nepovedal, že práve on bude mať tento hetrik, ale hral skvele s pukom aj bez neho,” povedal na Scheifeleho adresu tréner Rick Bowness. V drese “panterov” sa blysol dvoma gólmi a dvoma asistenciami Evan Rodrigues.

Boston vyhral nad Nashvillom 3:2, prvými dvoma gólmi v drese Bruins sa prezentoval James van Riemsdyk, z trestného strieľania skóroval David Pastrňák. Oba góly Predators strelil Colton Sissons.

Obhajcovia Stanley Cupu z Vegas vyhrali aj tretí zápas v sezóne, keď zdolali doma Anaheim 4:1. Gólom a asistenciou k tomu prispel Chandler Stephenson. Opäť neuspel Edmonton, ktorý prehral aj druhý zápas doma s Vancouverom, tentokrát 3:4. Víťazstvo Canucks vychytal Casey DeSmith (38 zákrokov). Leon Draisaitl a Connor McDavid mali zhodne bilanciu 1+1.

Los Angeles Kings vyrovnali doma s Carolinou z 2:5 na 5:5, ale Hurricanes napokon uspeli v nájazdoch. V ich deviatom kole o tom rozhodol Jordan Martinook. Carolina strelila dva góly v oslabení, v početnej nevýhode sa presadili Sebastian Aho i Teuvo Teräväinen.