Olympijský bizár týždňa: Taliani šokovali celý svet, čo to má, dopekla, znamenať?

Na archívnej snímke zo 17. februára 2021 boby sú odparkované vedľa bobovej dráhy v talianskom Cortina d'AmpezzoNa archívnej snímke zo 17. februára 2021 boby sú odparkované vedľa bobovej dráhy v talianskom Cortina d'Ampezzo Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

BOMBAJ - Na boboch, saniach a skeletone sa bude počas zimných olympijských hier 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo pretekať mimo Talianska.

Plány na obnovu historickej dráhy Eugena Montiho v Cortine d'Ampezzo skrachovali. Na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Bombaji to uviedol šéf organizačného výboru Giovanni Malago.

Organizátori budúcej zimnej olympiády počítali s rekonštrukciou ľadového koryta, ktoré bolo postavené pred sto rokmi a slúžilo počas ZOH v roku 1956. Dráha Eugenia Montiho už pätnásť rokov nefunguje a náklady na sprevádzkovanie sa vyšplhali vysoko nad pôvodne odhadovaných 50 miliónov eur. Pri výberovom konaní sa ani nenašiel vhodný dodávateľ.

Talianska vláda navyše po dramatických medzinárodných udalostiach posledných rokov odmietla financovať projekt. "Talianska vláda nás informovala, že zvážila najlepšiu a najviac udržateľnú možnosť. To je nepokračovať s bobovým centrom a presunúť súťaže v ľadovom koryte na niektorú existujúcu a funkčnú dráhu v cudzine," uviedol Malago.

Široká diskusia

MOV bol k projektu oživenia historickej dráhy v Cortine od začiatku skeptický a podporuje usporiadateľov olympijských hier v tom, aby v záujme udržateľnosti a financií využívali niektoré špeciálne športoviská aj v cudzine. Na ZOH 2026 by mohli bobisti, sánkari a skeletonisti pretekať napríklad v rakúskom Iglsu alebo švajčiarskom Svätom Mórici, v hre je aj Nemecko alebo Francúzsko.

"Preverujeme všetky možnosti, pretože to nie je len o presune pretekov. Sú to olympijské hry, takže je v hre veľa faktorov. Je to pomerne široká diskusia. Nie je to len o prenájme dráhy a pretekania," uviedla výkonná riaditeľka organizačného výboru Andrea Varnierová.

Rozšírenie olympijských hier mimo hraníc usporiadateľskej krajiny je výnimočné, ale už sa v histórii stalo. Napríklad súťaže v jazdectve počas OH 1956 v Melbourne kvôli karanténnym opatreniam v Austrálii hostil Štokholm.

Viac o téme: Miláno CORTINA D'AMPEZZO ZOH 2026
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy