VIDEO Slovensko má EURO 2024 na dosah! Z horúcej pôdy Luxemburska si vezieme zlaté tri body

Na snímke futbalisti Slovenska oslavujú víťazstvo v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Luxembursko - Slovensko v Luxemburgu 16. októbra 2023.Na snímke futbalisti Slovenska oslavujú víťazstvo v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Luxembursko - Slovensko v Luxemburgu 16. októbra 2023. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

LUXEMBURG - Slovenskí futbalisti zvíťazili v zápase kvalifikácie ME 2024 na pôde Luxemburska 1:0 a už len krôčik ich delí od postupu na šampionát z druhého miesta tabuľky J-skupiny.

Dve kolá pred koncom kvalifikačného cyklu majú pred pondelkovým súperom päťbodový náskok a lepšiu bilanciu vzájomných zápasov.

Na budúcoročné ME v Nemecku už postúpili Portugalci, ktorí spečatili prvenstvo v J-skupine piatkovým víťazstvom 3:2 nad Slovenskom. Zverenci Francesca Calzonu zvládli dôležitý súboj v Luxembursku, ktoré je ich konkurent v boji o druhú miestenku. Na Stade de Luxembourg rozhodol o triumfe hostí v 77. minúte striedajúci Dávid Ďuriš.

V novembrovom asociačnom termíne privítajú Slováci na NFŠ v Bratislave hráčov Islandu (štvrtok 16. novembra o 20.45 h) a na spečatenie postupu im stačí získať bod. Kvalifikáciu zakončia v nedeľu 19. novembra o 20.45 h v Zenici proti Bosne a Hercegovine.

Na ME postúpia prvé dva tímy z každej z desiatich skupín. Tri miestenky sú vyhradené pre úspešných z play off Ligy národov, Nemecko ako organizátor finálového turnaja má automatickú účasť.

kvalifikácia ME 2024, 8. kolo:
J-skupina:

Luxemburg
Luxembursko - SLOVENSKO 0:1 (0:0)
Gól: 77. Ďuriš, ŽK: V. Thill, Jans, Holtz (tréner), Sinani, Olesen - Pekarík, Boženík, Suslov, Hrošovský. Rozhodovali: Sanchez - Devis, Prieto (všetci Šp.), 9385 divákov.

Luxembursko: Moris - Jans (88. Carlson), Gerson, Chanot, M. Martins - V. Thill (88. Curci), Barreiro, C. Martins, G. Rodrigues - Sinani, Olesen

SR: Dúbravka - Pekarík (90.+4 Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (88. Hrošovský) - Schranz (63. Ďuriš), Polievka (63. Boženík), Suslov

*-istý postup

Tréner Calzona urobil v porovnaní so zápasom v Portugalsku dve zmeny v základnej zostave. Od začiatku dostali šancu Polievka a Suslov, ktorí nahradili Boženíka s Makom. Vo 4. minúte Schranz hľadal centrom Suslova, ten však pred luxemburskou bránou nedočiahol na loptu. Inak úvodné minúty vyzneli nesúrodo, hráči oboch mužstiev kopili nepresnosti.

Po chybe Lobotku v rozohrávke mohli ísť do vedenia Luxemburčania, dopredu postupoval G. Rodrigues a z 25 metrov prízemnou strelou tesne minul pravú žrď. Aj ďalšia dobrá príležitosť patrila domácim. V 13. minúte sa po centri z ľavej strany zavesil do vzduchu Olesen, ktorý hlavičkoval vedľa. Neskôr musel Dúbravka zasahovať po pokuse Sinaniho vnútri šestnástky. Slováci sa vôbec nevedeli dostať do tempa.

Róbert Polievka a Christopher Galéria fotiek (28) Zdroj: SITA/AP/Frederic Sierakowski

Nefungoval im stred podľa, boli ďaleko od hráčov súpera a absolútne nenadviazali na druhopolčasový výkon z Portugalska. V 21. minúte im stuhla krv v žilách, keď po zákroku Vavra na prenikajúceho Barreira odpískal rozhodca jedenástku, ale po vzhliadnutí videozáznamu pôvodný verdikt spolu so žltou kartou pre slovenského stopéra zrušil.

V ďalšom priebehu sa hra pritvrdila, boli to však domáci, ktorí sa viac tlačili dopredu a akrobatickému pokusu G. Rodriguesa nechýbalo veľa k otvoreniu skóre. Slováci boli vpredu úplne jaloví, nedokázali potrestať ani zlý odkop brankára Morisa.

Po prestávke ako prví pohrozili Slováci. Suslov v 56. minúte vystrelil z priameho kopu z dobrej pozície a tesne minul ľavý vinkel. Na opačnej strane bol pri streleckej chuti G. Rodrigues, ktorý však v 58. minúte našiel pripraveného Dúbravku. Hostia hru v poli opticky vyrovnali, ale po zmene strán to bolo obojstranne ofenzívne trápenie.

Tempo nebolo strhujúce, v druhom polčase sa hral medzišestnástkový neatraktívny futbal bez šancí. Až v 77. minúte Hancko našiel centrom na zadnej žrdi striedajúceho Ďuriša a ten volejom prepálil domáceho brankára - 0:1.

Domáci mohli odpovedať po peknej kombinačnej akcii, na konci ktorej bola rafinovaná strela G. Rodriguesa a parádny zákrok Dúbravku. V závere už sa domáci nezmohli na odpoveď a tak sa Slováci pred novembrovým asociačným termínom dostali do luxusnej pozície z hľadiska boja o postup.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: Slovensko Kvalifikácia Luxembursko EURO 2024 Dávid Ďuriš Francesco Calzona