VIDEO Slafkovský by najradšej zabudol na túto noc, Černák prekonal vzácny slovenský míľnik

Erik Černák odtláča nováčika Zacha BensonaErik Černák odtláča nováčika Zacha Bensona Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

BUFALO - Hokejisti Tampy Bay Lightning prehrali v noci na stredu v NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. V drese hostí odohral slovenský obranca Erik Černák svoj 300. zápas v profilige.

26-ročný zadák z Košíc dosiahol tento míľnik ako 31. Slovák v dejinách profiligy. Černák hral v zápase vedľa Victora Hedmana v prvom obrannom páre, na ľade strávil 17 minút a 57 sekúnd.

Montreal Canadiens v zostave i s Jurajom Slafkovským prehrali doma 2:5 s Minnesotou Wild. 19-ročný slovenský útočník nastúpil v druhom útoku po boku Alexa Newhooka a Josha Andersona. Canadiens hrali už bez Kirbyho Dacha, ktorý bude maródiť po celý zvyšok sezóny.

Bez bodu bol aj Tomáš Tatar, ale jeho Colorado triumfovalo na ľade Seattlu 4:1 a vyrovnalo rekord NHL.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 72

Tampa prehrávala po 1. tretine 0:2, no dvoma gólmi Brandona Hagela dotiahla zápas do predĺženia. V ňom napokon rozhodol o triumfe "šablí" po 106 sekundách Dylan Cozens. Černák strávil vo svojom jubilejnom zápase na ľade 17:57 minút a pripísal si jeden bodyček. Jeho Tampa prehrala tretí zápas po sebe, naopak pre Buffalo to boli prvé body v novej sezóne.

"Je to pre nás veľký úspech, najmä po tom, čo sme inkasovali sedem sekúnd pred koncom riadneho času. Bolo by frustrujúce, keby sme prehrali aj tento zápas," povedal pre nhl.com Cozens.

Príšerná noc pre Montreal po všetkých smeroch

Montreal úplne prepadol pri hre špeciálnych tímov, nielen v oslabeniach, ale aj pri vlastných presilovkách. Najmä tej úvodnej v 10. minúte, keď inkasoval dvakrát v priebehu 25 sekúnd. Pri prvom brejku sa presadil strelou švihom Brandon Duhaime a po ňom so šťastím prehodil brankára Samuela Montembeaulta Connor Dewar.

Minnesota pridala ďalšie tri góly v presilovkách a dva z nich pri vylúčeniach Slafkovského v druhej tretine. Slovenský útočník odohral 14:20 minúty a okrem štyroch trestných minút si pripísal aj jednu strelu a jeden hit. Wild potiahli trojbodoví Kirill Kaprizov (1+2) a Mats Zuccarello (0+3).

"Mali sme šťastie pri dvoch góloch v oslabení, ale páčila sa mi aj naša hra 5 na 5. Niekoľkokrát sme trafil žŕdky, mali sme dobré príležitosti, no nepremenili sme ich," povedal tréner Wild Dean Evason. "Jednoznačne sa musíme vyhýbať trestnej lavici a musíem hrať lepšie presilovky, jednoduchšie," povedal útočník Canadiens Sean Monahan.

Sam Montembeault inkasuje Galéria fotiek (72) Sam Montembeault inkasuje z hokejka Erikssona Eka Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Christinne Muschi

Montreal nepremenil ani jednu z piatich početných výhod a pripísal si prvú prehru v riadnom hracom čase a druhú celkovo. Brankár Minnesoty Marc-André Fleury mal 27 úspešných zákrokov a pripísal si 545. triumf v základnej časti NHL, čím sa dotiahol na šesť na druhého v historickom poradí Patricka Roya.

Český príspevok v San José vyšiel navnivoč

Hokejistom San Jose nestačili k prvej výhre v sezóne ani dve asistencie českého útočníka Tomáša Hertla a gól Filipa Zadinu a podľahli doma Caroline 3:6. Na rozdielový gól prihral ich krajan Martin Nečas, ktorý pridal aj piaty gól tímu.

Carolina prestrieľala San Jose v úvodných dvoch tretinách 30:11, ale pred poslednou časťou prehrávala 2:3. Prevahu vyjadrila ale až štyrmi gólmi v rozmedzí 50. až 56. minúty. Najskôr vyrovnal Stefan Noesen a po Nečasovej prihrávke strelil druhý gól v zápase Jarvis. Český útočník sa vzápätí blysol individuálnou akciou: dostal na útočnej modrej čiare pri pravom mantineli puk do jazdy, namiesto strely obkrúžil bránku a zasunul kotúč k tyčke. Výhru spečatil Brett Pesce.

Martin Nečas sa obtáča Galéria fotiek (72) Gól Martina Nečasa (Carolina) do siete MacKenzieho Blackwooda Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

Čechom robí radosť aj brankár Karel Vejmelka v drese Arizony. V úvodnom štarte vychytal výhru 4:3 po nájazdoch na ľade New Jersey, kde chytil 33 striel a v rozstrele neinkasoval. Až do konca zápasu držal nádeje Arizony aj proti Islanders. Domáci dominovali najmä v úvodných dvoch tretinách, v ktorých vyslali o dvadsať pokusov viac ako Coyotes (26:6). Českého gólmana ale prekonal len v 24. minúte Barzal, ktorý sa presadil v presilovej hre z ľavého kruhu ranou bez prípravy.

Na druhej strane si Iľja Sorokin poradil so všetkými 14 strelami. Islanders prvýkrát od sezóny 2014/15 vyhrali úvodné dva zápasy.

Colorado valcuje mimo vlastnej arény

Hráči Colorada vďaka výhre v Seattli vyrovnali rekord profiligy v počte triumfov na ihriskách súperov za sebou. V základnej časti ich majú na konte už štrnásť, vrátane minulej sezóny, a dotiahli sa na Buffalo Sabres, ktoré dosiahlo takúto šnúru na prelome sezón 2005/06 a 2006/07. Tatar odohral 11:27 minút a raz ohrozil súperovho brankára. Brankár Alexandar Georgiev predviedol 37 úspešných zákrokov a Avalanche vyhrali aj tretí duel sezóny.

O jednu viac majú na konte hráči Vegas, ktorí otočili domáci zápas s Dallasom a vyhral 3:2 po nájazdoch. William Karlsson vyrovnal necelé tri minúty pred koncom riadneho času a v rozstrele uspeli Shea Theodore i Jonathan Marchessault, kým na druhej strane iba Matt Duchene.

Tati, už se perou! Galéria fotiek (72) Tati, už se perou! Jamie Benn (vľavo, Dallas) si vymieňa tvrdé údery s Nicolasom Haguem (Vegas) Zdroj: SITA/AP/David Becker

Štyri body za dva góly a dve asistencie nazbieral Leon Draisaitl z Edmontonu. Jeho tím zdolal Nashville hladko 6:1 a pripísal si prvý triumf v ročníku. Štvorbodový večer zažil aj Zach Hyman (1+3), Ryna Nugent-Hopkins mal bilanciu 1+2. Edmonton položil základ úspechu už v prvej tretine, ktorú vyhral 4:0 a efektne ju zakončil kapitán Connor McDavid (1+1).

Ten si v 18. minúte prebral puk v strednom pásme, po zákroku súpera spadol na kolená, no spravil na nich akúsi "piruetu", znovu sa dostal k puku za obrancami, "zamiešal" a poslal ho ponad pravý betón do siete. Draisaitl dal oba góly v presilovkách, nazbieral ich už 128 a dostal sa na čelo historického poradia Oilers. Brankár Edmontonu Jack Campbell predviedol 41 zákrokov.

Prvý gól po takmer dvoch rokoch

Philadelphia zvíťazila nad Vancouverom 2:0. Sean Couturier premenil trestné strieľanie a skóroval prvýkrát po takmer dvoch rokoch. Bol to jeho prvý gól od 10. decembra 2021, keďže pre zranenie chrbta vynechal druhú polovicu sezóny 2021/22 a celú minulú sezónu.

Nováčik Jegor Zamula zaznamenal svoj premiérový presný zásah v profilige. Brankár Carter Hart mal 25 úspešných zákrokov a dosiahol prvý shutout v sezóne a šiesty v NHL. Philadelphia si pripísala druhý triumf, Vancouver prvú prehru.

Prvý triumf v sezóne dosiahlo Los Angeles, na ľade Winnipegu vyhralo hladko 5:1. Premiérový gól za Kings strelil Pierre-Luc Dubois, ktorý prišiel do tímu v lete práve z Winnipegu. "Bolo mi cťou hrať dva roky pred takými skvelými fanúšikmi. Aj dnes ukázali veľké emócie, i keď na mňa aj bučali, ale bolo skvelé to vidieť. Bola zábava vrátiť sa späť a bolo skvelé vyhrať," povedal Dubois.

Jeho spoluhráč Trevor Moore dal dva góly a pridal asistenciu, Phillip Danault mal opačnú bilanciu 1+2. Blízko k shutoutu bol brankár Cam Talbot, no minútu pred koncom mu ho pokazil Mark Scheifele.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 9. Girgensons (Jost, Samuelsson), 16. Skinner (Power, Tuch), 62. Cozens (Greenway, Dahlin) - 38. Hagel (Jeannot, Cirelli), 60. Hagel (Point). Brankári: Levi - Johansson, strely na bránku: 31:23.

Philadelphia Flyers - Vancouver Canucks 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly: 2. Zamula (Konecny, Laughton), 18. Couturier (z trestného strieľania). Brankári: Hart - Demko, strely na bránku: 42:25.

Montreal Canadiens - Minnesota Wild 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Góly: 30. Pearson, 58. Newhook (Savard, Caufield) - 10. Duhaime (Middleton), 10. Dewar, 23. Eriksson Ek (Zuccarello, Kaprizov), 38. Kaprizov (Zuccarello, Addison), 46. Eriksson Ek (Kaprizov, Zuccarello). Brankári: Montembeault - Fleury, strely na bránku: 29:35.

New York Islanders - Arizona Coyotes 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 24. Barzal (Dobson, Palmieri). Brankári: Sorokin - Vejmelka, strely na bránku: 34:14.

Nashville Predators - Edmonton Oilers 1:6 (0:4, 1:2, 0:0)
Góly: 23. Novak (O'Reilly) - 9. Draisaitl (Hyman, Nugent-Hopkins), 14. Hyman (Bouchard, Draisaitl), 17. Nugent-Hopkins (Foegele, Hyman), 18. McDavid (Draisaitl, Kane), 28. Draisaitl (Bouchard, McDavid), 36. Foegele (Nugent-Hopkins, Hyman). Brankári: Sarso (21. Lankinen) - Campbell, strely na bránku: 43:30.

Winnipeg Jets - Los Angeles Kings 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)
Góly: 59. Scheifele (DeMelo, Namestnikov) - 32. Dubois (Kopitar, Fiala), 37. Moore (Danault, Kalijev), 43. Kalijev (Moore, Danault), 55. Moore (Anderson), 57. Danault. Brankári: Hellebuyck - Talbot, strely na bránku: 27:29.

Seattle Kraken - Colorado Avalanche 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Góly: 16. Yamamoto (Dunn) - 24. Lehkonen, 32. O'Connor (Makar, Toews), 54. Rantanen (Girard, Cogliano), 57. Ničuškin. Brankári: Grubauer - Georgiev, strely na bránku: 38:28.

San Jose Sharks - Carolina Hurricanes 3:6 (1:1, 2:1, 0:4)
Góly: 4. Zetterlund (Hertl), 30. Zadina (Zetterlund), 37. Eklund (Thrun, Hertl) - 5. Jarvis (Bunting, Teräväinen), 29. Slavin, 50. Noesen (Kotkaniemi, Skjei), 52. Jarvis (Nečas, Burns), 55. Nečas (Bunting, Skjei), 56. Pesce (Kotkaniemi, Noesen). Brankári: Blackwood - Anderson (6. Raanta), strely na bránku: 16:42.

Vegas Golden Knights - Dallas Stars 3:2 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 34. Korczak (Howden, Karlsson), 58. Karlsson (Korczak, Stone), rozh. nájazd Marchessault - 26. Smith (Seguin, Harley), 43. Pavelski (Hintz). Brankári: Hill - Oettinger, strely na bránku: 34:26.

Viac o téme: Vancouver Canucks Philadelphia Flyers Winnipeg Jets Dallas Stars Buffalo Sabres Edmonton Oilers Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Los Angeles Kings Nashville Predators Minnesota Wild Erik Černák Connor McDavid Vegas Golden Knights Juraj Slafkovský
  • Zdroj: TASR, ČTK