Perfektný večer se vším všudy: Kloppovci naháňajú strach, holandská mašinéria sa naďalej potápa

Radujúci sa hráči Liverpoolu, Mohamed Salah s kapitánskou páskouRadujúci sa hráči Liverpoolu, Mohamed Salah s kapitánskou páskou Zdroj: SITA/AP/Jon Super

LIVERPOOL - Futbalisti Liverpoolu, Leverkusenu a AS Rím si aj po 3. kole udržali stopercentnú bilanciu v skupinovej fáze Európskej ligy. Nováčik na európskej scéne Brighton dosiahol prvý triumf, keď zdolal trápiaci sa Ajax Amstredam 2:0.

Liverpool položil základ triumfu nad Toulouse už v prvom polčase, keď viedol 3:1. Presadili sa Diogo Jota, Wataru Endo a Darwin Nunez, v drese hostí skóroval Thijs Dallinga. "Väčšinu času sme mali zápas úplne pod kontrolou. Dali sme dobré góly a nikto sa nezranil, bol to pre nás perfektný večer," uviedol kouč "The Reds" Jürgen Klopp.

Za domácich si pripísalo presný zásah päť rôznych strelcov. V 65. minúte zvýšil Ryan Gravenberch a v nadstavenom čase upravil Mohamed Salah na konečných 5:1. Egyptský útočník strelil v európskych súťažiach už 43 gólov, čo je najviac spomedzi všetkých hráčov anglického klubu.

Mohamed Salah sa smeje Galéria fotiek (22) Usmievajúci sa Mohamed Salah Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Tím z Merseyside má vďaka vysokému triumfu na Anfielde plný počet deväť bodov a suverénne vedie E-skupinu. "Taký bol plán. V ďalšom zápase môžeme spečatiť postup, čo bol náš cieľ pred začiatkom súťaže. Sme presvedčení, že to môžeme dosiahnuť," povedal útočník Diogo Jota podľa uefa.com. Liverpool má päťbodový náskok práve pred Toulouse a belgickým Unionom Saint-Gilloise, ktorý zdolal rakúsky LASK 2:1.

Brighton & Hove Albion si v B-skupine pripísal vôbec prvé víťazstvo v európskych súťažiach. V 43. minúte poslal Joao Pedro účastníka Premier League do vedenia. Ansu Fati po zmene strán spečatil triumf proti Ajaxu 2:0. Brighton hrá v Európe prvýkrát v 122. ročnej histórii klubu.

"Odohrali sme skvelý zápas, hrali sme veľmi dobre a zaslúžili sme si vyhrať, možno aj väčším rozdielom. Prvé víťazstvo v Európe pre Brighton. Je to veľký deň pre našich fanúšikov, náš klub a našich majiteľov. Sme veľmi hrdí na to, že sme im mohli dopriať tento deň," skonštatoval kouč domácich Roberto de Zerbi.

Tešiaci sa Ansu Fati Galéria fotiek (22) Radujúci sa Ansu Fati, ktorý je v Brightone na hosťovaní z Barcelony Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

Najúspešnejší holandský klub nezvíťazil už v deviatich zápasoch v sérii a v pondelok odvolal kouča Maurica Steijna. Proti Brightonu bol na lavičke dočasný tréner Hedwiges Maduro: "V prvom polčase sme dobre bránili, ale inkasovali sme v zlom momente. Neboli sme dostatočne kvalitní a príliš rýchlo sme strácali loptu, najmä v prvom polčase."

Na čele "béčka" je päťbodové Marseille, ktoré zdolalo AEK Atény 3:1. Grécky tím spolu s Brightonom strácajú bod. Ajax je s dvoma bodmi posledný.

Okrem Liverpoolu nestratili ani bod aj Bayer Leverkusen a AS Rím. Líder nemeckej Bundesligy v súboji o prvé miesto v H-skupine zdolal Karabach Agdam hladko 5:1. Favorizovaní Rimania triumfovali v "géčku" na Stadio Olimpico nad pražskou Slaviou 2:0, o ich góly sa postarali už v úvodných 17 minútach Edoardo Bove a Romelu Lukaku. Slovák Ivan Schranz hral za hostí do 64. minúty. Mužstvo Joseho Mourinha je s plným počtom bodov na čele tabuľky práve pred Slaviou.

Hráči West Hamu United prekvapujúco ukončili svoju impozantnú sériu osemnástich zápasov bez prehry v súťažiach UEFA. V A-skupine neuspeli na ihrisku Olympiakosu Pireus 1:2. "Kladivári" sa napriek prehre udržali na čele tabuľky, na konte majú šesť bodov a vedú vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu pred druhým Freiburgom. Ten vyhral na ihrisku posledného TSC Bačka Topola 3:1, keď v druhom polčase otočil z 0:1. Hetrik strelil Vincenzo Grifo.

Vincenzo Grifo, dnes už Galéria fotiek (22) Hetrikový hrdina Vincenzo Grifo Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovič

"Dnes sme vymenili veľa hráčov, čaká nás Premier League, na budúci týždeň Ligový pohár a prvé dva skupinové zápasy sme vyhrali, takže sme mali možnosť točiť zostavu. No toto nebol dobrý výsledok a z našej strany ani dobrý výkon," povedal tréner West Hamu David Moyes.

V C-skupine remizovala Sparta Praha na Letnej s glasgowskými Rangers 0:0 a oba tímy majú na konte zhodne po štyri body. V drese domácich sa nepredstavil slovenský reprezentant Lukáš Haraslín, ktorý má problémy s lýtkovým svalom. Na čelo tabuľky sa dostal Betis Sevila, ktorý vyhral v Solúne nad Arisom Limassol v zostave s Júliusom Szökem tesne 1:0.

Viac o téme: Ajax Amsterdam Jürgen Klopp AS Rím Bayer Leverkusen Liverpool FC Toulouse FC Brighton Hove Albion