Náročné vyhrať titul, ťažšie ho obhájiť: Najmladší majster sveta zažíva najkrajší deň života

Fínsky automobilový jazdec Kalle Rovanperä obhájil titul majstra sveta v rely.Fínsky automobilový jazdec Kalle Rovanperä obhájil titul majstra sveta v rely. Zdroj: Profimedia

PASOV - Fín Kalle Rovanperä obhájil titul majstra sveta v automobilových súťažiach.

Dvadsaťtriročný továrenský jazdec Toyoty získal istotu po druhom mieste na Stredoeurópskej rely, ktorú vyhral Thierry Neuville z Belgicka za volantom Hyundai. Tretí skončil na súťaži, ktorá prvýkrát v histórii seriálu zavítala aj na české územie, Estónec Ott Tänak s Fordom.

Rovanperä, ktorý sa vlani stal historicky najmladším rallyeovým šampiónom, mal pred štartom súťaže náskok 31 bodov na tímového kolegu Elfyna Evansa z Veľkej Británii, ktorý ho mohol ohroziť ako jediný. Evans ale v sobotu havaroval, a hoci sa dnes do rely vrátil, stráca pred posledným dielom MS na rodáka z Jyväskylä 44 bodov. V hre už ich je pritom len tridsať.

"Cítim sa naozaj dobre. Myslím, že tento rok je pre mňa osobne dôležitejší ako minuloročný. Konkurencia bola väčšia a my sme odviedli naozaj dobrú prácu," radoval sa Rovanperä v cieli poslednej rýchlostnej skúšky. Ocenil aj spolujazdca Jonneho Halttunena.

"Je najlepšie na svete, rovnako ako náš tím. Všetci nás podporovali. Rodina, kamaráti. Je to pekné, viac k tomu nemôžem povedať. Tento titul si užijem viac ako ten prvý," vyhlásil fínsky pilot.

Rely Strednej Európy - 12. podujatie seriálu MS: 1. Thierry Neuville (Belg./Hyundai) 2:52:39,9 hod, 2. Kalle Rovanperä (Fín./Toyota) +57,6 s, 3. Ott Tänak (Est./M-Sport Ford) +1:52,8 min, 4. Sebastien Ogier (Fr./Toyota) 2:08,6, 5. Takamoto Kacutan (Jap./Toyota) 2:48,3, 6. Teemu Sunninen (Fín/Hyundai)

Poradie MS (po 12 z 13 podujatí): 1. Rovanperä  235 bodov - istý šampión, 2. Elfyn Evans (V. Brit./Toyota) 191, 3. Neuville 184, 4. Tänak 162, 5. Ogier 114, 6. Esapekka Lappi (Fím./Hundai) 98

Viac o téme: Thierry Neuville Kalle Rovanperä
  • Zdroj: ČTK, TASR