VIDEO Obhajoba prvenstva sa nekonala: Petru Vlhovú predbehli dve slovenské športovkyne

Víťazka Eliška Mintálová na vyhlasovaní Najlepšieho športovca Ministerstva obrany 2023Víťazka Eliška Mintálová na vyhlasovaní Najlepšieho športovca Ministerstva obrany 2023 Zdroj: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA - V Banskej Bystrici v pondelok večer vyhlasovali a oceňovali najlepších športovcov rezortu Ministerstva obrany SR za rok 2023.

Prvenstvo neobhájila lyžiarka Petra Vlhová, zvíťazila vodná slalomárka Eliška Mintálová. Stala vicemajsterkou sveta v K1 a vybojovala si aj priamu účasť na OH 2024 v Paríži.

"Tým, že som si vybojovala olympiádu o preteky skôr, tak to bolo vtedy emotívne a veľmi som si to užila. Chcela by som sa na budúcoročné OH v Paríži dobre pripraviť a byť hlavne v zdravotne poriadku a podať tam čo najlepší výkon, čiže dosiahnuť finále a atakovať popredné priečky. Potrebujem mať aj šťastíčko," vyhlásila po prevzatí ocenenia Mintálová a po skončení na brífingu ešte uviedla. 

 

 

"Prekvapilo ma, že som vyhrala túto anketu. Myslela som si, že budem druhá. Veľmi si to vážim. Som vďačná Dukle za dlhoročnú podporu, vďaka nej mám toto ocenenie a športové úspechy. Vynaložili sme obrovské úsilie túto sezónu, aj preto som mohla vyhrať preteky Svetového pohára a získať striebro na MS. Teraz nás čaká príprava na olympiádu, veľmi sa na ňu teším, lebo cesta je niekedy krajšia než daný úspech."

Počas slávnostného večera v Štátnej opere v Banskej Bystrici bolo ocenených desať najúspešnejších športovcov VŠC DUKLA v kategórii senior, traja v kategórií mládežník a jeden tréner. Výsledky ankety vzišli z hlasovania šesťdesiatich trénerov a zamestnancov VŠC DUKLA. Mintálová získala 493 bodov s veľkým náskokom pred druhou šprintérskou majsterkou sveta v skialpinizme Mariannou Jágerčíkovou (397 b) a treťou Vlhovou (392 b), ktorá v celkovom hodnotení Svetového pohára 2022/2023 obsadila tretie miesto.

Džudistka Tománková opäť najlepšou juniorkou

V kategórii najlepší mládežník získala prvenstvo džudistka Patrícia Tománková. V tomto roku sa stala dorasteneckou majsterkou sveta i Európy, keď súperky vo finále zdolala v krátkom čase, k čomu na slávnostnom vyhlásení vtipne poznamenala: "Dobre ma motivuje tréner a otec, preto som mala rýchlo súperky za sebou. Pripomenul mi peňažnú cenu za prvé miesto."

Patrícia Tománková na vyhlasovaní Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Jakub Julény

Iba 16-ročná Tománková verí, že získa raz pre Slovensko aj medailu z olympijských hier. Najbližšie by sa jej to mohlo podariť v Los Angeles v roku 2028.

Najlepším armádnym trénerom sa stal kouč vodnej slalomárky Elišky Mintálovej Peter Cibák ml.

Počas slávnostného večera boli uvedení do Siene slávy dve významné osobnosti vodného slalomu – tréner Jozef Martikán, ktorý so svojím synom Michalom získal päť olympijských medailí (2x zlato, 2x striebro, 1x bronz) a Elena Kaliská, dvojnásobná olympijská víťazka v disciplíne K1 v rokoch 2004 a 2008.

Na podujatí sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenského športu, ako aj zástupcovia ministerstva obrany, ozbrojených síl SR, samosprávy či športových zväzov.

Sieň slávy

Počas slávnostného večera boli uvedení do Siene slávy dve významné osobnosti vodného slalomu – tréner Jozef Martikán, ktorý so svojím synom Michalom získal päť olympijských medailí (2x zlato, 2x striebro, 1x bronz) a Elena Kaliská, dvojnásobná olympijská víťazka v disciplíne K1 v rokoch 2004 a 2008.

"Teším sa, že máme už teraz za nami úspešný rok i počtom medailí, ale aj ďalšími úspechmi, ktoré naši športovci získali. Napríklad aj získaním miestenky na olympijské hry. Nie je síce zatiaľ taký rekordný ako vlani, ale ešte sú dva mesiace pred nami.

Ide o predolympijský rok. Všetko orientujeme na ten budúci - olympijský. Veríme, že pribudne viac limitárov, ktorí si vybojujú miestenku na OH a budú pripravení na takej úrovni, aby mohli konkurovať najlepším a získať medailové pozície. Radi by sme boli, aby z Dukly odišlo do olympijského Paríža aspoň 20 športovcov," hodnotil ešte neukončený rok 2022 a víziu do olympijského 2023 po slávnostnom ceremoniáli riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth.

Na podujatí sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenského športu, ako aj zástupcovia ministerstva obrany, ozbrojených síl SR, samosprávy či športových zväzov.
      
Kategória najlepší športovec MO SR 2023
1. miesto MINTÁLOVÁ Eliška 493 bodov
2. miesto JÁGERČÍKOVÁ Marianna 397 bodov
3. miesto VLHOVÁ Petra 392 bodov
4. miesto SALKAZANOV Taimuraz 347 bodov
5. miesto JÁNY Patrik 337 bodov
6. miesto FORSTEROVÁ Viktória 263 bodov
7. miesto CHOCHLÍKOVÁ Monika 143 bodov
8. miesto BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ Paulína 137 bodov
9. miesto GAJANOVÁ Gabriela 131 bodov
10. miesto JUNG Marian 123 bodov

Kategória najlepší mládežník MO SR 2023
1. miesto TOMÁNKOVÁ Patrícia 229 bodov
2. miesto BORGUĽA Jakub 152 bodov
3. miesto MACURA Vladimír 130 bodov

Kategória najlepší tréner MO SR 2023
1. miesto CIBÁK Peter ml. - tréner vodného slalomu

Uvedenie do Siene slávy VŠC DUKLA
KALISKÁ Elena - vodný slalom
MARTIKÁN Jozef - tréner vodný slalom

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6

Viac o téme: Petra Vlhová Eliška Mintálová Marianna Jagerčíková Patrícia Tománková Ministerstvo obrany SR Najlepší športovec Ministerstva obrany 2023
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Ján Krošlák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy