Zarmútili Djokoviča a celé Srbsko: Českí tenisti dokázali takmer nemožné

Radek Štěpánek a Tomáš BerdychRadek Štěpánek a Tomáš Berdych Zdroj: SITA

BELEHRAD - V piatok, 17. novembra 2023, to bude presne desať rokov, čo českí tenisti obhájili v Belehrade triumf v Davisovom pohári. Tím na čele s Tomášom Berdychom a Radkom Štěpánkom pred srbským publikom dokázal takmer nemožné.

Ani jeden z Čechov síce nestačil na Novaka Djokoviča, zvyšní členovia srbského tímu ale nemali proti dobre motivovaným českým tenistom šancu. Triumf opäť zariadila perfektná súhra Radka Štěpánka a Tomáša Berdycha vo štvorhre. V ďalších rokoch sa ale českí tenisti márne snažia vyrovnať s odchodom opôr Berdycha a Štěpánka, ich súčasné výkony zatiaľ na boje o titul nestačia.

Prvýkrát sa československí tenisti radovali z víťazstva v Davisovom pohári v roku 1980. Vtedajší tím v zložení Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil, Jan Kodeš, nehrajúci kapitán Antonín Bolardt a tréneri Pavel Korda s Petrom Huťkom porazil vo finále v beznádejne vypredanej pražskej Športovej hale Taliansko 4:1.

Hlavným strojcom čs. triumfu bol 20-ročný Lendl, ktorý v pozícii šiesteho hráča svetového rebríčka nepoznal počas celého ročníka súťaže horkosť porážky. V Prahe ho skvele doplnil o tri roky starší bojovník Šmíd, ktorý aj napriek žalúdočným ťažkostiam otočil nepriaznivé skóre úvodnej dvojhry a vo štvorhre spolu s Lendlom získali rozhodujúci tretí bod.

Na ďalšiu finálovú účasť si českí hráči aj fanúšikovia museli počkať až do roku 2009, keď Česi nestačili v Barcelone na Španielov. O tri roky neskôr v Prahe im tím na čele s Tomášom Berdychom a Radkom Štěpánkom porážku oplatil a Španielov porazil 3:2. Následne vďaka výhre v Belehrade nad Srbskom víťazstvo obhájil. Československo či ČR tak má na svojom konte tri najslávnejšie tímové trofeje.

Slovensko sa do finále Davisovho pohára prebojovalo v roku 2005, v celkového triumfu sa však tešili chorvátski tenisti, ktorí v Bratislave zvíťazili 3:2 na zápasy. 

Viac o téme: Novak Djokovič Radek Štěpánek Tomáš Berdych Srbsko Česko Davisov pohár
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy