VIDEO Na otočku im stačila jedna tretina: Nezlomné srdce Maple Leafs, Detroit prepásol náskok

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Henrik Montgomery/TT News Agency

ŠTOKHOLM - Hokejisti Toronta Maple Leafs zvíťazili nad Detroitom Red Wings 3:2 v zápase Global series v Štokholme.

Bilanciou gól a dve asistencie sa na obrate z 0:2 podieľali útočníci William Nylander a John Tavares. Toronto odohrá vo Švédsku aj nasledujúci zápas proti Minnesote.

Detroit viedol v Avicii aréne už 2:0 po tom, čo Holanďan Daniel Sprong skóroval v 2. tretine z trestného strieľania a na radosť švédskeho publika sa o dve minúty presadil aj Lucas Raymond. Sprong sa stal prvým hráčom, ktorý skóroval z trestného strieľania v zápase NHL hranom mimo Severnej Ameriky.

Detroit však v tretej časti prišiel o nádejný náskok a góly Tylera Bertuzziho, Nylandera a kapitána "javorových listov" Tavaresa znamenali tretie víťazstvo Toronta za sebou. "Tyler (Bertuzzi) ukázal svoju silu pri mantineli a vyhral dôležitý súboj. Vedel o mojom pohybe pred bránku a dal mi výbornú prihrávku. Ja som mal pred sebou už len jednoduchšiu úlohu," poznamenal Tavares.

Veľkej podpore publika sa tešili viacerí švédski hráči z oboch tímov. Najvýraznejšie sa presadil Nylander, ktorý sa podieľal na všetkých troch góloch Maple Leafs. V hľadisku mal viacero kamarátov a členov rodiny vrátane otca Mikaela Nylandera, bývalého hráča NHL.

Útočníci Toronta John Tavares Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

"Bola tu moja rodina a k tomu tisícky skvelých fanúšikov. Bolo to pre mňa veľmi špeciálne a užil som si veľa zábavy. Mám z tohto zápasu veľkú radosť, zvlášť po tom, čo sme zvíťazili napriek dvom slabým tretinám," uviedol Nylander.

Maple Leafs dosiahli 20. bod v sezóne a v tabuľke Východnej konferencie sa dostali na 4. miesto práve pred Detroit, ktorý má po druhej prehre za sebou o bod menej. Čestné buly zápasu vhodil syn legendárneho obrancu Maple Leafs Börjeho Salminga Anders. Jeho otec patrí k priekopníkom európskeho hokeja v NHL a prevažnú časť kariéry odohral v drese Toronta, uzavrel ju však v Detroite. V novembri 2022 zomrel vo veku 71 rokov na následky amyotrofickej laterálnej sklerózy.

V bránke Detroitu nastúpil Alex Lyon, pre ktorého to bol prvý duel od finále play off 2022, keď ešte pôsobil na Floride. V premiére v drese "červených krídel" zneškodnil 26 z 29 striel. "Bola to pre mňa poučná skúsenosť po tom, čo som dlho nehral. Snažil som sa byť trpezlivý a naskočiť do tempa. Podľa výsledku je zrejmé, že to nestačilo na víťazstvo, takže cítim sklamanie."

Maple Leafs dosiahli 20. bod v sezóne a v tabuľke Východnej konferencie sa dostali na 4. miesto práve pred Detroit, ktorý má po druhej prehre za sebou o bod menej.

Winnipeg potvrdil formu

Hráči Winnipegu zdolali na domácom ľade Buffalo 3:2 a triumfovali v piatom z uplynulých šiestich zápasov. Do zostavy hostí sa vrátil útočník Alex Tuch, ktorý v druhej tretine znížil na priebežných 2:1.

Pre Sabres to bol prvý zápas počas predpokladanej približne mesačnej absencie ofenzívneho lídra Tagea Thompsona, ktorý utrpel zranenie v hornej časti tela. Sabres prehrali tretí zápas za sebou. Útočník Winnipegu Cole Perfetti skóroval v piatom zápase za sebou a sériu s minimálne bodom natiahol na osem zápasov.

Hokejisti Winnipegu oslavujú gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/John Woods/The Canadian Press

Z tesného víťazstva sa v nočnom zápase NHL tešili aj hráči Floridy, ktorí triumfovali na ľade Anaheimu 2:1. Hráči vlaňajšieho finalistu play off tým potvrdili pozíciu favorita, keď zvíťazili v šiestom z uplynulých siedmich zápasov. "Panteri" zdolali Ducks v siedmom vzájomnom zápase po sebe, zatiaľ naposledy im podľahli 18. marca 2019 (2:3).

Hostia strelili oba góly v prvej tretine, keď sa presadili Eetu Luostarinen a Oliver Ekman-Larsson. Jediný gól Anaheimu strelil v 48. minúte v presilovke Frank Vatrano, pre ktorého to bol už 12. presný zásah v sezóne. Upevnil si ním pozíciu najproduktívnejšieho hráča tímu a v poradí strelcov celej súťaže je na priebežnom 4. mieste za trojicou 13-gólových.

Prvé zápasy v sezóne odohrali obrancovia Floridy Aaron Ekblad a Brandon Montour. "Myslím si, že tento mesiac hráme veľmi dobre. Aj v tomto zápase, najmä v jeho prvej tretine, sme predviedli výkon, akým sa chceme prezentovať," uviedol tréner "panterov" Paul Maurice.

Ducks prehrali druhý zápas po sebe a štvrtý z uplynulých šiestich. "Budem úprimný, dnes sme neboli dosť dobrí. V prvých dvoch tretinách sme mali šťastie, že sme prehrávali iba 1:2. V tretej časti sme sa snažili o tlak, na našej hre bola vidieť veľká snaha, ale napokon to bolo málo," konštatoval tréner Anaheimu Greg Cronin.

NHL - sumáre:

Detroit Red Wings - Toronto Maple Leafs 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
Góly: 33. Sprong (tr. strieľ.), 35. Raymond (Chiarot, DeBrincat) - 44. Bertuzzi (Nylander, Tavares), 54. Nylander (Marner, Tavares), 55. Tavares (Bertuzzi, Nylander). Brankári: Lyon - Samsonov, strely na bránku: 29:29

Winnipeg Jets - Buffalo Sabres 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Góly: 23. Perfetti (Namestnikov, Pionk), 24. Appleton (Niederreiter, Lowry), 29. Ehlers (Niederreiter, Namestnikov) - 25. Tuch, 42. Peterka (Dahlin, Benson). Brankári: Hellebuyck - Comrie, strely na bránku: 18:27

Anaheim Ducks - Florida Panthers 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Góly: 48. Vatrano (Henrique, Fowler) - 15. Luostarinen (Lundell), 19. Ekman-Larsson (Lundell, Cousins). Brankári: Gibson - Stolarz, strely na bránku: 35:35

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6

Viac o téme: NHL John Tavares Florida Panthers Detroit Red Wings Winnipeg Jets Buffalo Sabres Anaheim Ducks Toronto Maple Leafs William Nylander