VIDEO Kráľ dá bozk na rozlúčku, budeme plakať: Lakers valcovali a LeBron opäť písal históriu

LeBron James sa baví basketbalomLeBron James sa baví basketbalom Zdroj: SITA/AP/Ryan Sun

LOS ANGELES - Americký basketbalista LeBron James z tímu Los Angeles Lakers prekonal ďalší míľnik v zámorskej súťaži NBA. V domácom úspešnom stretnutí proti Utahu 131:99 prekonal v noci na stredu hranicu 39.000 bodov.

Tridsaťosemročnému Jamesovi pred stredajším duelom chýbalo k dosiahnutiu tohto cieľa len päť bodov. Podarilo sa mu ho dosiahnuť strelou za tri body počas prvej štvrtiny zápasu. V minulej sezóne sa dostal na prvé miesto v tejto štatistike, keď prekonal hranicu 38.387 bodov, s ktorou pred 39 rokmi uzavrel kariéru dovtedajší držiteľ rekordu Kareem Abdul-Jabbar.

LeBron James sa zabáva Galéria fotiek (31) LeBron James sa zabáva na lavičke so spoluhráčom Jarredom Vanderbiltom Zdroj: SITA/AP/Ryan Sun

James v stretnutí zaznamenal celkom 17 bodov, pridal aj 7 doskokov a 9 asistencií. Lakers triumfovali v treťom zápase za sebou a v šiestom z uplynulých siedmich duelov. Zároveň sa stali spolu s Indianou Pacers prvými postupujúcimi do štvrťfinále nového turnaja NBA, ktorý sa hrá ako súčasť základnej časti súťaže.

Najlepšia obrana je bláznivý útok

Atlanta v ofenzívne ladenom zápase viedla nad Indianou už o 20 bodov, ale Pacers predviedli skvelú tretiu štvrtinu, otočili skóre vo svoj prospech a sami šli do trháka o 13 bodov. Domáci však zabrali a minútu pred koncom bolo vyrovnané. Kľúčovú trojku potom trafil jeden z najlepších strelcov z diaľky v súťaži Buddy Hield a Indiana už výhru uhájila.

Napínavé záverečné minúty medzi Indianou a Atlantou

Hield sa postaral o 13 zo záverečných 19 bodov svojho tímu. Hlavnou hviezdou Pacers ale bol Tyrese Haliburton, ktorý dal deväť trojok a nazbieral 37 bodov a 16 asistencií. Hield mal 24 bodov. Atlantu ťahal s 38 bodmi Trae Young. Zápas sa napokon skončil 157:152 v prospech Pacers.

"Tento turnaj je pre mňa prvou šancou bojovať o trofej v NBA. Nikdy som nebol v play-off a toto mi dáva príležitosť na úspech. Všetci to chceme vyhrať," povedal Haliburton.

Cavaliers vydreli výhru, ibaže...

Clevelandu k udržaniu šance na priamy postup v turnaji nepomohla ani výhra 122:119 po predĺžení nad Philadelphiou. Jedinú porážku totiž Cavaliers utrpeli práve s Indianou a kvôli horším vzájomným zápasom už nemajú šancu na postup z prvého miesta. Pokiaľ by však uspeli v poslednom dueli s Atlantou, môžu dúfať v divokú kartu, ktorú dostane najlepší tím na druhých miestach v každej konferencii.

Cleveland sa opieral najmä o autora 32 bodov Dariusa Garlanda a Jarretta Allena, ktorý pozbieral 26 bodov a 13 doskokov a dal aj rozhodujúci kôš v predĺžení. Philadelphii nepomohlo 32 bodov a 13 doskokov Joela Embiida a 30 bodov Tyresa Maxeyho.

Darius Garland si plnil povinnosti proti Philadelphii

Lakers vybavili Utah už za prvý polčas

Lakers prešli skupinou bez zaváhania a Utah vo štvrtom dueli zvalcovali suverénnym spôsobom aj vďaka 26 bodom a 16 doskokom Anthonyho Davisa. Ako najlepší tím skupín budú hrať štvrťfinále doma proti tímu, ktorý dostane na Západe divokú kartu.

James zaznamenal 17 bodov a deväť asistencií a vylepšil svoju rekordnú bilanciu na 39.012 bodov. Hranicu 30.000 bodov prekonal trojkou v prvej štvrtine. "Spoluhráči a tréneri mi gratulovali, ale nemal som poriadne príležitosť sa zamyslieť nad tým, čo to znamená. V tejto lige hralo toľko vynikajúcich hráčov a strelcov. Dosiahnuť niečo také ako prvé je vždy skvelé," uviedol tridsaťosemročný James, ktorý aj vo svojej 21. sezóne v NBA predvádza výborné výkony.

Štvornásobný šampión má v tomto ročníku priemer 26,4 bodu a pokiaľ týmto tempom bude pokračovať, môže koncom februára dosiahnuť 40.000 bodov.

Durantula stúpa vyššie a vyššie

Jubilejný 1000. zápas v NBA odohral Kevin Durant a 31 bodmi prispel k víťazstvu Phoenixu nad Portlandom 120:107. V historickej tabuľke strelcov sa posunul s 27.331 bodmi na 11. miesto, na ktorom vystriedal Elvina Hayesa.

"Byť medzi legendami, ktoré urobili z NBA to, čím dnes je, je pocta. Je to super, nesmiem poľaviť," povedal Durant. Na dosah má desiateho Mosesa Malonea, ktorý dal v súťaži 27.409 bodov.

Fantastická forma Kevina Duranta pokračuje

NBA - výsledky:

Orlando Magic - Toronto Raptors 126:107 (30:23, 37:33, 33:26, 26:25)
Najviac bodov: Banchero 25, Suggs 18, Wagner 17 - Schroder 24, Siakam 16, Barnes 14

Atlanta Hawks - Indiana Pacers 152:157 (40:34, 46:39, 28:46, 38:38)
Najviac bodov: Young 38, Murray 28, Bogdanovič 26 - Haliburton 37 (16 asistencií), Hield 24, Toppin 21

Philadelphia 76ers - Cleveland Cavaliers 119:122 po predĺžení (24:27, 29:38, 26:23, 31:22 - 9:12)
Najviac bodov: Embiid 32 (13 doskokov), Maxey 30, Harris 23 - Garland 32, Allen 26 (13 doskokov), Strus 20

Phoenix Suns - Portland Trail Blazers 120:107 (34:21, 22:30, 38:31, 26:25)
Najviac bodov: Durant 31, Booker 28, Nurkič 18 (12 doskokov) - Grant 26, Brogdon 19, Ayton 18

Los Angeles Lakers - Utah Jazz 131:99 (32:17, 30:24, 40:34, 29:24)
Najviac bodov: Davis 26 (16 doskokov), Russell 20, Reaves 19 - Yurtseven 18, Collins 15, Sexton 14

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 31

Viac o téme: NBA LeBron James Atlanta Hawks Los Angeles Lakers Indiana Pacers Phoenix Suns Utah Jazz Portland Trail Blazers Philadelphia 76ers Cleveland Cavaliers Joel Embiid Darius Garland
  • Zdroj: TASR, ČTK