Niekoľko infarktov a košickí sabotéri: Dukla ukázala srdce nezlomných hokejových bojovníkov

Gólová radosť hráčov KošícGólová radosť hráčov Košíc Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Ani náskok 3:0 nestačil hokejistom HC Košice na to, aby si proti Dukle Trenčín predĺžili víťaznú sériu. Trenčania dokázali na ľade lídra tabuľky zvládnuť niekoľko kritických situácií a napokon sa radovali po víťazstve 5:4 po predĺžení.

Tréner košického tímu Dan Ceman po stretnutí hovoril o podcenení súpera, ktorý je na predposlednom mieste tabuľky, kormidelníka Dukly Milana Bartoviča potešili využité presilovky.

Rozbehnutí "oceliari" boli proti Dukle favorit a dve tretiny napĺňali túto úlohu. Viedli 3:0, no sekundu pred koncom druhej časti inkasovali gól, ktorý naštartovali súpera. Ten zvládol v tretej tretine aj nepríjemnú situáciu, keď domáci obranca Jens Olsson v čase 59:32 strhol skóre na stranu domácich (4:3). Hostia sa však nevzdali, presný zásah Phila Pietronira poslal duel do predĺženia, v ktorom Tor Immo skompletizoval hetrik.

Sklamanie po vypustenom zápase

"Samozrejme, že sme sklamaní z toho, že sme prehrali zápas, v ktorom sme po dvoch tretinách viedli 3:1. Nechceme byť po zápase negatívni. Dnes sme prehrali preto, že sme podcenili tím na základe toho, kde sa nachádza v tabuľke. Do zápasu sme chceli ísť sebavedomo a mať dobrý začiatok.

To sa nám aj podarilo, ale nepáčilo sa mi, ako sme neskôr upustili od intenzity. V tretej tretine sa to úplne pokazilo. Neboli sme sústredení. Ak by sme viac zabrali v presilovkách, tak by sme dokázali zvíťaziť," konštatoval Ceman, ktorého tím inkasoval štyri góly v početnej nevýhode.

"Naše oslabenia boli hrozné a to najmä preto, že mali zlú štruktúru. To sa na nás nepodobá. Spravili sme v nich zlé rozhodnutia. Trenčín má veľa dobrých hráčov, ktorí to vedia využiť. Dali sme im šancu vyhrať tento zápas. Je to pre nás veľká škola. Musíme si uvedomiť, že žiadny tím nemôžeme podceniť iba pre to, kde stojí v tabuľke," dodal Ceman.

V pozadí tréner Košíc Galéria fotiek (4) Dan Ceman na lavičke Košíc Zdroj: TASR/František Iván

Risk s odvolaným brankárom slávil úspech

S úplne inými pocitmi odchádzal tréner Milan Bartovič. Trenčania hodili za hlavu nedávne prehry s Nitrou a Spišskou Novou Vsou a na ľade Košíc nadviazali na nedeľňajšie víťazstvo nad Humenným. Po zriedkavo vídanom priebehu si odniesli cenné dva body a na predposlednom 11. mieste sa bodovo vyrovnali Slovanu Bratislava.

"Nemyslím si, že sme mali dobrý vstup do zápasu. Nastúpili sme s rešpektom, vedeli sme, že hráme na ľade prvého tímu tabuľky. Čakalo nás veľmi dobré a organizované mužstvo. Málo sme sa tlačili do bránky a k tomu sme mali veľa vylúčených, čo sa nám v zápasoch proti silným súperom nemôže stávať.

Nejako sme oslabenia zvládli, chalani to oddreli. V tretej tretine sme my dostali presilovky, ktoré sme dnes odohrali veľmi dobre. V predĺžení sme sa dostali k ďalšej. Zariskovali sme stiahnutím brankára a vyšlo to," poznamenal Bartovič.

Ak nejdete šťastiu naproti, otočí sa vám chrbtom

"Dnes sme však nešli šťastiu naproti," poznamenal obranca Radek Deyl, ktorý strelil svoj prvý gól v sezóne.

V 7. minúte sa dostal k odrazenému puku a pohotovo prestrelil brankára Connora LaCouveeho. "´Lampi´ (Patrik Lamper, pozn. red.) ma krásne našiel, keď mu ušiel puk, lebo vôbec nemal v pláne prihrať mi. Iba som vystrelil a puk spadol dnu. Mal som to cez ruku, bola to trochu zvláštna strela, ale prešlo to," povedal Deyl o góle, ktorý bol pre neho prvý od 20. decembra 2022.

Rozhodcovia udelili až 20 menších trestov (8:12), pričom nerovnovážny počet hráčov na ľade viac svedčal Trenčanom. Tí strelili všetky svoje góly v početných výhodách. "Spočiatku sme dobre nastúpili, no potom prišli vylúčenia, ktoré ovplyvnili zápas. Išlo to s nami dole vodou. Chýbalo nám tempo a moment, ktorým by sme rozhodli zápas.

Neprišlo to, naopak, skomplikovali sme si to a dostali sme sa do veľkých problémov. Potom už bolo ťažké vystúpiť z toho. V predĺžení potom oni zahrali vabank, keď stiahli brankára, a vyšlo im to," zhodnotil útočník Filip Krivošík, pre ktorého to bol posledný zápas v drese HC Košice pred odchodom do Mladej Boleslavi.

Košičania v zápase stratili nielen náskok 3:0, ale aj 4:3, o ktorý prišli sedem sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. "Mužstvo, aké máme my, musí takýto náskok udržať," poznamenal Deyl. Hráči Košíc prehrali prvýkrát po ôsmich víťazstvách, no ich séria s minimálne bodom trvá už 13 zápasov.

Napriek prehre zvýšili svoj náskok na čele tabuľky, keďže za remízu v riadnom hracom čase získali bod a druhý tím priebežného poradia Spišská Nová Ves nebodoval v Poprade.

Profesionál a bojovník sa nevzdáva za žiadneho stavu

Trenčania mali za sebou víťazstvo nad Humenným, vďaka ktorému nedovolili nováčikovi súťaže stiahnuť manko a vytvorili si na neho 8-bodový náskok. Dôležité víťazstvo chceli potvrdiť aj v Košiciach, no proti rozbehnutým "oceliarom", ktorí mali za sebou osem víťazstiev, začali zle.

Ešte na konci druhej tretiny prehrávali 0:3, no gól Jozefa Baláža sekundu pred druhou sirénou ich naštartoval k obratu. Pomohli im k nemu aj dve presilovky, v ktorých švédsky útočník Tor Immo začal svoju cestu za hetrikom. Dokonal ju v predĺžení po tom, ako skóroval v presilovke.

"Klobúk dolu pred chalanmi za to, ako otočili tento zápas. Do tretej tretiny išli za stavu 1:3 a hneď v nej dostali štvorminútové oslabenie. Tie sme však dnes odohrali veľmi dobre. Dnes bolo viacero otočiek, ale ukázali sme charakter a odviezli sme si cenné body," povedal Bartovič.

Inkasovaný gól v poslednej minúte? Žiadny problém, vyrovnáme...

Trenčania síce v tretej tretine zmazali trojgólové manko, no aj tak mohli odísť naprázdno. V čase 59:32 totiž domáci obranca Jens Olsson vrátil domácemu tímu náskok (4:3). Rozbehnutú Duklu však nepoložila ani táto kritická situácia a obranca Phil Pietroniro sedem sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal.

Branko Radivojevič na lavičke Galéria fotiek (4) Branko Radivojevič na lavičke Dukly Trenčín Zdroj: SITA/Tomáš Somr

"Bol to divoký zápas. Mali sme veľa oslabení, viackrát aj o dvoch hráčov. Prehrávali sme 0:3, ale napokon sme to otočili a zvíťazili. Sme za to veľmi vďační. Tabuľka je nahustená a body sú to pre nás cenné," povedal Baláž. Trenčania zavŕšili obrat v predĺžení, keď sa im vyplatil odvážny, no čoraz častejší ťah.

Počas štvorminútovej presilovky počas vylúčenia domáceho kapitána Michala Chovana sa rozhodli stiahnuť brankára Connora LaCouveeho a o víťazný gól sa pokúsili v hre piatich proti trom. "Mali sme štvorminútovú presilovku a od jej začiatku sme uvažovali o stiahnutí brankára. Chvíľu sme počkali, potom sme k tomu siahli, takže napokon to bol perfektný ťah," tešilo Bartoviča.

Minimálne tabuľkové rozdiely sľubujú obrovský boj

Trenčania zdolali Košice po ôsmich prehrách a v nahustenej spodnej časti tabuľky majú na 11. mieste iba dvojbodovú stratu na siedme Nové Zámky a štvorbodovú na štvrté Michalovce. Bartovič, ktorý vedie "vojakov" spoločne s Brankom Radivojevičom, verí, že úspešná "otočka" v Košiciach môže byť odrazový mostík k lepším výsledkom.

"Pred prvou reprezentačnou prestávkou sme hrali výborný hokej, no nedávno sme mali dva nie príliš vydarené zápasy. Je to na hojdačke. Konečne sme však uzdravení, pretože sme mali naozaj veľa zranených. Nedávne zápasy odohrali veľmi dobre naši zahraniční hráči a verím, že aj ich to naštartuje do ďalšej časti sezóny," uviedol Bartovič.

Viac o téme: Branko Radivojevič HC Košice Milan Bartovič Radek Deyl HK Dukla Trenčín Filip Krivošík Jozef Baláž Dan Ceman