Bez skúseností sa ťažko múti voda: Sympatický klub zažil vysokú školu európskeho futbalu

Brankár Unionu Frederik Ronnow reaguje po zahodenej penalte ModričaBrankár Unionu Frederik Ronnow reaguje po zahodenej penalte Modriča Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

BERLÍN - Tréner futbalistov Unionu Berlín Nenad Bjelica bol napriek domácej porážke 2:3 s Realom Madrid hrdý na svoj tím, ktorý proti favoritovi do poslednej chvíle bojoval o víťazstvo a tretie miesto v skupine Ligy majstrov.

Nováčik súťaže v záverečnom 6. kole ešte v 85. minúte vyrovnal na 2:2 zásluhou reprezentačného stredopoliara Alexa Kráľa, na obrat ale nedosiahol a v európskych pohároch končí.

Domácich poslal do vedenia na konci prvého polčasu Kevin Volland len niekoľko sekúnd potom, čo brankár Frederik Rönnow chytil penaltu Lukovi Modričovi. "Všetko sa to zbehlo rýchlo. Skrátka som tušil, že to kopne doprostred," citoval dánskeho gólmana web denníku Bild.

Hráči Realu nepremenili tretiu penaltu po sebe, po pauze skóre napriek tomu otočili: dvakrát sa trafil hlavou Joselu. "Súper podľa očakávania dominoval. My sa snažili hrať nižšie a vyrážať do brejkov. Nakoniec to bol tesný zápas, môžeme byť na seba hrdí," uviedol Bjelica, ktorý k tímu prišiel až na konci novembra a v treťom súťažnom zápase na lavičke utrpel prvú porážku.

Tréner Unionu Nenad Bjelica Galéria fotiek (11) Tréner Unionu Nenad Bjelica Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

Na záverečnú štvrťhodinu sa dostal na ihrisko aj Čech Alex Král, ktorý v 85. minúte vyrovnal strelou spoza vápna. Dvadsaťpäťročný český reprezentant skóroval na klubovej úrovni po takmer piatich rokoch, naposledy sa presadil ešte v drese pražskej Slavie v osemfinále Európskej ligy proti Seville. V 89. minúte ale predsa len favorit rozhodol zásluhou Daniho Ceballosa.

"Ukázali sme charakter, do poslednej chvíle boli v hre o tretie miesto a postup do Európskej ligy. Potrebovali sme ešte jeden gól, ale Real je príliš dobrý na to, aby si nechal utiecť takú príležitosť rozhodnúť do otvorenej obrany," zhodnotil Bjelica. "Pre všetkých je to veľká škola, tento klub nemal s Ligou majstrov žiadne skúsenosti," podotkol chorvátsky kouč.

Real nadviazal na sezóny 2011/12 a 2014/15 a všetkých šesť zápasov v skupine vyhral tretíkrát v histórii. "Som šťastný, že sme zvládli aj posledné stretnutie. Bol to ťažký duel s množstvom gólov a pred skvelou kulisou, predsa len sme ale boli lepším tímom," povedal tréner španielskeho veľkoklubu Carlo Ancelotti.

"Biely balet" mal už pred stretnutím istotu prvého miesta v skupine C. Druhým postupujúcim do osemfinále je Neapol po výhre 2:0 nad treťou Bragou, ktorú čaká play-off Európskej ligy.