VIDEO Parádny večer v podaní Slovákov! Slafkovský hrdinom Montrealu, zabodoval aj Nemec

Juraj Slafkovský (Montreal) sa raduje z gólu v sieti MinnesotyJuraj Slafkovský (Montreal) sa raduje z gólu v sieti Minnesoty Zdroj: SITA/AP/Matt Krohn

ST. PAUL - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský si v noci na piatok pripísal v zámorskej NHL dva body v drese Montrealu Canadiens.

Najprv asistoval kapitánovi Nickovi Suzukimu a potom zariadil predĺženie na ľade Minnesoty, ktorá napokon vyhrala 4:3 pp. Nemec bol v úvode prostredného dejstva pri góle na 2:2, jeho New Jersey však prehralo s Edmontonom 3:6. V dvanástich dueloch bolo v akcii celkovo šesť Slovákov.

Okram našich hokejistov zaujal Kanaďan Nathan MacKinnon, ktorý si pripísal päť bodov v jednom zápase. Jeho Colorado zdolalo Ottawu 6:4 a hráč domácich chýbal len pri góle na 3:4. Štyrmi bodmi sa blysol aj Alex Tuch - ten mal za Buffalo bilanciu 0+4 v zápase s Torontom (9:3).

Slafkovský ukončil čakanie na gól

Slafkovský zažil druhý dvojbodový zápas v NHL. Najprv v 52. minúte v presilovke asistoval pri góle Nicka Suzukiho. Slovenský krídelník vystrelil spoza pravého kruhu, puk sa po jeho stlmenej strele dostal ku kapitánovi Montrealu, ktorý vyrovnal na 2:2.

Wild opätovne dostal do vedenia Brock Faber, no Slafkovský tri minúty pred koncom riadneho hracieho času zachránil pre svoj tím predĺženie. Od modrej čiary vystrelil obranca David Savard a puk sa od slovenského útočníka a domáceho obrancu Jakea Middletona poodrážal do siete.

"Ak mám byť úprimný, cítil som, ako sa puk dotkol môjho tela. Potom so ho zbadal až v sieti. Najprv som si myslel, že gól dal Suzuki, pretože sa pohyboval v tom priestore, no potom mi povedali, že sa odrazil od nejakej korčule. Nie je však podstatné, ako padol. Dôležité bolo, že sme vyrovnali na 3:3," opísal situáciu pred tretím gólom Slafkovský, ktorý dosiahol jubilejný desiaty bod v sezóne. Po 32 stretnutiach má na konte tri góly a sedem asistencií.

Minnesote napokon priniesol víťazstvo presný zásah Kirilla Kaprizova, ktorý sa presadil päť sekúnd pred koncom extračasu. Jeho tím tak dosiahol druhý triumf po predĺžení za sebou. "Páči sa mi naše odhodlanie, úroveň sústredenia, mentálna odolnosť a sebavedomie. Aj keď súper vyrovnal tesne pred koncom, naďalej sme zostali koncentrovaní," povedal pre nhl.com John Hynes, tréner Wild.

Kirill Kaprizov (Minnesota) gólom Galéria fotiek (11) Kirill Kaprizov (Minnesota) gólom v predĺžení zarmútil fanúšikov Montrealu Zdroj: SITA/AP/Matt Krohn

Slafkovský nastúpil opäť v prvom útoku a na ľade bol 17:41 minúty, duel dokončil s plusovým bodom a jednou strelou na bránku. "Súper na nás od úvodu vyletel, no od druhej tretiny to už bol vyrovnaný duel. Na oboch stranách bolo veľmi veľa vylúčení, to nie je zvykom. Na konci mohli zvíťaziť oba tímy, gól sme mohli dať aj my, strelil ho však súper," dodal Slafkovský pre klubový web.

"Habs" bodovali vo štvrtom zápase za sebou. Duel okorenila aj bitka medzi Marcom Rossim a Kaidenom Guhlem. Rossi sa pod triumf Minnesoty podpísal gólom a dvomi asistenciami.

Nemec s prvým vylúčením v NHL

K triumfu Edmontonu nad New Jersey prispel gólom a asistenciou kapitán Connor McDavid, ďalší hviezdny útočník "olejárov" Leon Draisaitl si pripísal jeden presný zásah. Ich tím ukončil sériu troch zápasov bez víťazstva, hoci ešte na začiatku záverečného dejstva prehrával 2:3.

"Páčili sa mi mnohé aspekty v našej hre. Cítim, že sme si vypracovali množstvo šancí, no aj tak sme zvykli takého zápasy prehrať. Dnes sme vstupovali do záverečnej tretiny za nepriaznivého stavu, no ukázali sme veľkú odolnosť a chalani zabojovali," spokojne konštatoval McDavid.

Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton) posiela Galéria fotiek (11) Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton) posiela puk za chrbát brankára New Jersey Zdroj: SITA/AP/Peter K. Afriyie

Nemec bol v úvode prostredného dejstva pri góle Devils na 2:2, keď si na modrej čiare vymenil puk s Jonasom Siegenthalerom a nahodenie švajčiarskeho obrancu skončilo až v sieti. Pre slovenského zadáka to bol štvrtý bod v NHL (1+3). Odohral 20:38 minúty, mal plusku, dva hity, raz vystrelil na bránku a obdržal i prvý dvojminútový trest v NHL za držanie. Za Devils absolvoval desiaty zápas a začala mu tak platiť nováčikovská zmluva.

Päťbodový MacKinnon

MacKinnon piatimi bodmi (4+1) režíroval triumf Colorada nad Ottawou (6:4). Ofenzívny ťahúň Avalanche natiahol sériu stretnutí, v ktorých bodoval, už na sedemnásť. Získal v nich 33 bodov (12+21). Momentálne ťahá najdlhšiu sériu v podaní aktívneho hráča NHL.

"Myslím si, že som mal už aj lepšie zápasy. Dnes sa mi len podarilo streliť niekoľko gólov. Pri jednom mi trafil puk chránič, ďalší som dal do prázdnej bránky. Niekedy sa dávajú góly ťažšie, niekedy ľahko. Dnes to šlo ľahko," poznamenal MacKinnon, ktorý dosiahol jubilejný 300. gól v profiligovej kariére.

Nathan MacKinnon (Colorado) sa Galéria fotiek (11) Nathan MacKinnon (Colorado) sa blysol piatimi bodmi Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Mikko Rantanen mu sekundoval s dvomi presnými zásahmi, Valerij Ničuškin mal tri asistencie. Tím z Denveru využil štyri z piatich presiloviek. Ottawe sa nedarí, prehrali šiesty zápas v rade, druhý za sebou pod vedením nového trénera Jacquesa Martina.

Štyrmi bodmi sa blysol Alex Tuch, útočník Buffala sa podieľal štyrmi asistenciami na vysokom víťazstve 9:3 nad Torontom. Predviedol sa aj jeho trojbodový spoluhráč Jeff Skinner (2+1), ktorý zažil vydarený návrat do zostavy po zranení.

Šiesty zápas s bodovým zápisom mal Auston Matthews za Toronto – pripísal si asistenciu. "Je ťažké nájsť v našej hre aspoň jedno pozitívum. Je to jedno obrovské sklamanie. Myslím si, že hanba je to správne slovo. Od úvodu do konca sme neboli dostatočne dobrí, podali sme zlý výkon," sypal si popol na hlavu Matthews.

Brankár Toronta Iľja Samsonov dostal päť gólov z 19 striel, v druhej tretine ho nahradil Martin Jones, ktorý predviedol 12 úspešných zákrokov. Sabres strelili deväť gólov prvýkrát od 7. decembra 2022. V predošlom zápase pritom sami inkasovali deväť gólov pi prehre s Columbusom (4:9).

Černák a Fehérváry pri výhrach svojich tímov

Štyria hráči Tampy Bay si pripísali po tri body a ich tím zdolal úradujúcich šampiónov z Vegas 5:4. V prvom útoku, kde nastúpil aj slovenský obranca Erik Černák, mali po góle a asistencii Nikita Kučerov a Nick Paul, s bilanciou 2+1 ukončil duel Brayden Point a tri asistencie zaznamenal Victor Hedman.

Černák bol na ľade 20:43 minúty, mal jeden plusový bod, hit a strelu na bránku. Víťazný gól vsietil 73 sekúnd pred záverečnou sirénou Paul a uštedril súperovi tretiu prehru v priebehu predošlých štyroch zápasov. Dva góly za hostí si pripísal Jonathan Marchessault.

V akcii bol aj Martin Fehérváry, ktorého Washington vyhral na ľade Columbusu 3:2 pp s dvoma bodmi (1+1) kapitána Alexandra Ovečkina. Ten zariadil triumf v predĺžení a ukončil 14-zápasové čakanie na gól, ktoré bolo najdlhšie v jeho kariére. Fehérváry hral 22:14 minúty a vyslal jednu streli na bránku.

Martin Fehérváry (Washington) sa Galéria fotiek (11) Martin Fehérváry (Washington) sa snaží zastaviť útočníka Columbusu Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Za Calgary, ktoré vyhralo v Anaheime 3:0, nastúpili dvaja Slováci Martin Pospíšil a Adam Ružička. Flames podržal 26 zákrokmi brankár Jacob Markström, ktorý zaznamenal jubilejné 200. víťazstvo v NHL. Švédsky brankár vychytal prvé čisté konto v sezóne a 19. v profiligovej kariére. Jeho tím vyhral tretíkrát za sebou aj vďaka trom bodom Eliasa Lindholma (1+2).

Skóre otvoril premiérovým zásahom v NHL Nick DeSimone. "Celú sezónu chytá za nás úžasne," povedal Lindholm na adresu Markströma. "Je dobré pre jeho sebavedomie, že dosiahol shutout, rovnako pre nás, že sme vydreli víťazstvo. Je to pre nás cenný triumf."

Domácim sa zranil švédsky nováčik Leo Carlsson. Pospíšil hral v druhom útoku 13:23 minúty a mal plusový bod, dva hity a tri strelecké pokusy. Ružička nastupoval vo štvrtej formácii a na ľade strávil 7:19 minúty.

Brankár Joel Hofer pomohol 38 zákrokmi k víťazstvu St. Louis na ľade Floridy 4:1. Robert Thomas prispel k triumfu troma asistenciami. Philip Tomasino prvýkrát v kariére strelil dva góly a mal výrazný podiel na triumfe Nashvillu 4:2 nad domácou Philadelphiou. Flyers vyšli po deviatich zápasoch bodovo naprázdno.

Štvrtý zápas za sebou vyhrala Arizona, ktorá uspela na ľade San Jose 5:2 aj vďaka trom bodom Alexa Kerfoota a Claytona Kellera (obaja zhodne 1+2).

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs 9:3 (3:2, 3:1, 3:0)
Góly: 3. Greenway (Clifton, Benson), 14. Power (Benson, Mittelstadt), 16. Skinner (Tuch), 25. Dahlin (Thompson, Tuch), 29. Thompson (Tuch, Skinner), 32. Okposo, 52. Quinn (Peterka, Clifton), 53. Skinner (Tuch, Thompson), 56. Okposo (Krebs, R. Johnson) – 8. Matthews, 13. Domi (Rielly, Liljegren), 26. Järnkrok (Nylander, Liljegren). Brankári: Levi - Samsonov (29. Jones), strely na bránku: 34:28.

Columbus Blue Jackets – Washington Capitals 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 36. Sillinger (Bemström, Gaudreau), 53. Činachov (Voronkov, Gudbranson) - 19. Mantha (Ovečkin, Carlson), 38. Mantha (Protas, Carlson), 65. Ovečkin (Strome, Carlson). Brankári: Merzlikins - Lindgren, strely na bránku: 36:32.

Florida Panthers - St. Louis Blues 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Góly: 34. Luostarinen (Mikkola) - 25. Kyrou (Thomas, Bučnevič), 28. Bučnevič (Kyrou, Thomas), 37. Toropčenko (Scandella, Saad), 57. Bučnevič (Sundqvist, Thomas). Brankári: Bobrovskij - Hofer, strely na bránku: 37:25.

Philadelphia Flyers - Nashville Predators 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Góly: 2. Frost (Brink, Tippett), 25. Couturier - 22. Smith (Sissons), 26. Tomasino (Novak, Forsberg), 56. Tomasino (Sissons), 60. Nyquist (Forsberg). Brankári: Ersson - Saros, strely na bránku: 31:31.

Pittsburgh Penguins - Carolina Hurricanes 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 9. Crosby (Rakell, Guentzel), rozh. nájazd Crosby – 35. Teräväinen (Drury, Slavin). Brankári: Nedeljkovic - Kočetkov, strely na bránku: 25:24

Tampa Bay Lightning - Vegas Golden Knights 5:4 (0:2, 4:0, 1:2)
Góly: 29. Barre-Boulet (Hedman, Sheary), 36. Kučerov (Stamkos, Hedman), 37. Point (Paul, Kučerov), 39. Point (Paul, Kučerov), 59. Paul (Hedman, Point) - 12. Marchessault (McNabb, Stephenson), 17. Barbašov (Stone), 46. Marchessault (Karlsson, Eichel), 50. Cotter (McNabb, Hutton). Brankári: Vasilevskij - Patera, strely na bránku: 36:34.

New Jersey Devils - Edmonton Oilers 3:6 (1:2, 2:0, 0:4)
Góly: 14. Mercer (M. McLeod), 22. Siegenthaler (NEMEC, M. McLeod), 37. Meier (Mercer) – 1. R. McLeod (Gagner), 6. Nugent-Hopkins (Ekholm, McDavid), 42. McDavid (Ekholm, Nugent-Hopkins), 43. Draisaitl, 43. Erne (Gagner), 50. Ryan. Brankári: Schmid (6. Vaněček) - Pickard, strely na bránku: 26:38.

Dallas Stars - Vancouver Canucks 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 11. Seguin (Duchene, Heiskanen), 28. Hintz (Robertson, Pavelski), 57. Harley (Robertson, Heiskanen), 65. Duchene (Harley, Johnston) - 3. Joshua (Garland, Blueger), 33. Boeser (Miller, Hughes), 56. Garland (Joshua, Blueger). Brankári: Wedgewood - Demko, strely na bránku: 36:20.

Minnesota Wild - Montreal Canadiens 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 14. Boldy (Kaprizov, Rossi), 15. Rossi (Bogosian, Kaprizov), 49. Faber (Kaprizov, Eriksson Ek), 65. Kaprizov (Johansson, Faber) - 29. Savard (Caufield, Suzuki), 42. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Matheson), 57. SLAFKOVSKÝ (Savard, Matheson). Brankári: Gustavsson - Montembeault, strely na bránku: 24:25.

Colorado Avalanche - Ottawa Senators 6:4 (2:2, 1:2, 3:0)
Góly: 3. MacKinnon (Drouin, Makar), 19. MacKinnon (Ničuškin), 40. Rantanen, 47. MacKinnon (Toews, Ničuškin), 48. Rantanen (MacKinnon, Makar), 60. MacKinnon (Ničuškin) - 16. Norris (Batherson), 16. Greig (Kubalík, Chychrun), 22. Bernard-Docker (Smejkal, Kastelic), 35. Batherson (Tarasenko, Zub). Brankári: Georgiev - Korpisalo, strely na bránku: 39:45.

Anaheim Ducks - Calgary Flames 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 3. DeSimone (Zary, Lindholm), 28. Lindholm (Kadri, Šarangovič), 58. Greer (Lindholm). Brankári: Dostál - Markström, strely na bránku: 27:44.

San Jose Sharks - Arizona Coyotes 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Góly: 27. Duclair (Zetterlund), 41. Zadina (Ferraro, Eklund) – 25. Kesselring (Keller), 29. Keller (Kerfoot, Durzi), 33. Kerfoot (Schmaltz, Durzi), 48. Schmaltz (Kerfoot, Keller), 53. Crouse (Maccelli, Bjugstad). Brankári: Blackwood - Vejmelka, strely na bránku: 31:30.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: Washington Capitals Buffalo Sabres Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Colorado Avalanche Nathan MacKinnon Calgary Flames Erik Černák Alex Tuch Martin Fehérváry Adam Ružička Martin Pospíšil Šimon Nemec Juraj Slafkovský