Neskutočná vlna emócií! Hlasy z kabíny Česka po šokujúcom vyradení majstrov sveta

Český útočník Jakub Štancl sa teší so spoluhráčmi po strelení víťazného gólu na 3:2Český útočník Jakub Štancl sa teší so spoluhráčmi po strelení víťazného gólu na 3:2 Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

GÖTEBORG - Českí hokejisti porazili vo štvrťfinále majstrovstiev sveta dvadsiatok v Göteborgu obhajcu titulu Kanadu 3:2 a postúpili tretíkrát za sebou medzi najlepšie štyri celky.

Tím kouča Patrika Augustu síce stratil dvojgólové vedenie, ale v čase 59:49 rozhodol druhým gólom v stretnutí Jakub Štancl. Jeho strelu tečoval do vlastnej brány obranca Oliver Bonk, syn českého majstra sveta z roku 1996 Radka Bonka. Súpera pre štvrtkové semifinále určí českému výberu dnešný zostávajúci program.

Českí hokejisti sa tešia Galéria fotiek (10) Postupové oslavy hokejistov Česka Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

Hlasy po stretnutí štvrťfinálového stretnutia majstrovstiev sveta hokejistov do 20 rokov Česko - Kanada:

Patrik Augusta (tréner ČR): "Vstup do stretnutia sa nám podaril, po nejakých dvoch striedaniach sme si začali veriť na puku. Kanada len nahadzovala a dávala nám relatívne dosť priestoru. Prvá tretina bola z našej strany ideálna. Vedeli sme, že od druhej tretiny nás čaká iné mužstvo, aj keď stále mali rovnaké dresy.

V druhej tretine to bolo ťažké. Dostali sme sa pod tlak, hráči občas panikárili. Vďaka bojovnosti a výbornému výkonu brankára (Michaela Hrabala) sme po tej tretine vyšli za stavu 2:2. Na rovinu hovorím, že tam tých šancí mala Kanada o veľa viac. Ustúpili sme od jednoduchosti, začali nám uskakovať prihrávky a súper rýchlo otáčal hru.

V tretej tretine sme sa chceli vrátiť k inteligentnej hre. Nie takej, že budeme brániť. K takej, že v momente, keď máme priestor, sa budeme držať na puku, ale keď priestor mať nebudeme, dáme puk pred seba, aby sme pošetrili sily. V úvode tretej tretiny bola Kanada lepšia, mala aj presilovku. Kľúčové bolo, že sme ju ubránili.

V závere sa to začalo málinko prikláňať na našu stranu. S veľkým šťastím, to ale k týmto veľkým zápasom patrí, sa nám podarilo dať tretí gól, ktorý rozhodol. Obrovský rešpekt patrí hráčom, ako to odmakali. Nebolo to jednoduché, často sme sa bránili. Výhru im však už nikto nevezme.“

Tomáš Hamara (obranca ČR): "Je to úžasný pocit. Keď sme dali rozhodujúci gól, tak to bola neskutočná vlna emócií. Všetci sme tomu verili a som rád, že sa nám to podarilo. Hrali sme spolu ako tím, obetavo a blokovali strely. Vedeli sme, že ak chceme vyhrať, musíme tam nechať všetko. Prvá tretina sa nám veľmi podarila, je škoda, že tie ďalšie dve neboli také dobré. Kanada má veľa kvalitných hráčov a bola často na puku, my sme ale stále verili. "

Jakub Štancl (útočník ČR): "Michael Hrabal nás neskutočne podržal a dal nám sebavedomie, je to super ho mať v bráne. Kanada veľmi tlačila v druhej a tretej tretine, ale my sme zostali silní a blokovali sme veľa striel. Bojovali sme až do konca a na konci to tam spadlo. Zápas veľmi bolel, my sme ale bojovali a skákali tam po hlave. A vyšlo to. Snažíme sa si to užiť, ale zase nie veľmi, budeme sa pripravovať na semifinále. Ale sú to super pocity."

Český útočník Jakub Štancl Galéria fotiek (10) Jakub Štancl oslavuje svoj postupový gól Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

Česi teraz môžu bojovať o ďalší úspech po vlaňajšom zisku striebra na šampionáte v Halifaxe, kde vo finále podľahli práve domácej Kanade 2:3 v predĺžení. Bola to pre nich prvá medaila po 18 rokoch. Kanada chýba v semifinále prvýkrát od roku 2019. Odvtedy dosiahla trikrát na zlato (2020, 2022, 2023) a raz na striebro (2021).