VIDEO Česko nešťastne spasil Kanaďan s českým otcom: Vôbec som nevedel, čo sa stalo!

Sklamaní kanadskí hokejisti zľava Oliver Bonk, Denton Mateychuk a Maveric Lamoureux reagujú po prehre s ČeskomSklamaní kanadskí hokejisti zľava Oliver Bonk, Denton Mateychuk a Maveric Lamoureux reagujú po prehre s Českom Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

GÖTEBORG - Osemnásťročný útočník Jakub Štancl vo štvrťfinále majstrovstiev sveta hokejistov do 20 rokov najprv zneistil Kanadu úvodným gólom zápasu, iba 11 sekúnd pred koncom potom víťazným zásahom rozmetal sny obrovského favorita štvrťfinálového súboja o dovŕšenie zlatého hetriku.

Vďaka dvom streleným gólom bol Štancl vedľa gólmana Michaela Hrabala hlavným hrdinom českého tímu. Ako priznal v pozápasovom rozhovore s novinármi, prežil na ľade opojné pocity eufórie.

Štancl rozhodol dramatický duel, v ktorom zverenci kouča Patrika Augustu stratili v druhom dejstve dvojgólový náskok z prvej tretiny, gólom na 3:2 v čase 59:49. Postupový zásah snáď ani nemohol načasovať lepšie. Zámorský tím mal v tretej časti šance rozhodnúť, bol nebezpečnejší, ale potom už mal len málo času na vyrovnanie, aby odvrátil nečakané vyradenie.

Českí hokejisti sa tešia Galéria fotiek (18) Postupová radosť českého tímu Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

Vôbec nevedel, čo sa stalo

"V ten moment som vôbec nevedel, čo sa stalo. Dostal som puk medzi kruhy od Ondru Bechera a v hlave som mal len to, aby som dostal puk na bránku. Šťastne sa to odrazilo, ale aj to sa v hokeji občas stáva," opísal Štancl mimoriadne šťastnú trefu.

Jeho pokus z nie príliš nebezpečnej pozície najprv spomalil hokejkou Matthew Poitras, následne ho nešťastne pre hráčov kolísky hokeja presmeroval syn bývalého skvelého českého útočníka Oliver Bonk. Od kanadského obrancu sa puk odrazil do tyčky a od nej za chrbát bezmocného brankára Mathisa Rousseaua.

"Potom si už veľa nepamätám, bolo to niečo neskutočné. Úžasný pocit," dodal Štancl k životnej trefe.

Sladká odplata za vlaňajšie finále

V konečnom výsledku aj v ceste, akou k nemu českí mladíci došli, je aj kus symboliky. Práve Kanade totiž podľahli pred rokom na jej pôde v boji o zlato 2:3, len s tým rozdielom, že vtedy sami stiahli dvojgólové manko a rozhodujúci direkt inkasovali až v predĺžení. Pražský rodák pri tom nebol, terajší šampionát je pre neho premiérový v kategórii dvadsiatok.

"Ale máme tu z vlaňajška päť chlapcov a rozhodne to bola extra motivácia navyše sa Kanade za to prehraté finále pomstiť," pritakal Štancl.

Český útočník Jakub Štancl Galéria fotiek (18) Jakub Štancl (Česko) oslavuje gól v sieti Kanady Zdroj: TASR/AP/Adam Ihse/TT News Agency

Kadiaľ by mohla viesť cesta za zúčtovaním, naznačil vo ôsmej minúte, keď vydarenou strelou zápästím otvoril skóre. "Dostal som to od Dominika Rymona perfektne do jazdy a gólman tam mal miesto, tak som to skúsil a padlo to tam," opísal Štancl, ktorý pôsobí už tretiu sezónu vo švédskom tíme Växjö Lakers, približne 230 kilometrov od dejiska juniorského MS v Göteborgu.

Na vedúci gól nadviazal v začínajúcej 19. minúte Tomáš Cibulka, Kanaďania ale počas druhej tretiny vyrovnali a niekoľkokrát boli blízko dokonania obratu. Proti nadšene bojujúcim Čechom ale neuspeli.

Bojovali až do konca

"Michael Hrabal nás neskutočne podržal a dával nám sebavedomie. Kanada veľmi tlačila, ale my sme zostali silní a blokovali sme veľa striel. Zápas stál veľa síl a bolel. Snažili sme sa bojovať a skákať do všetkého po hlave. Bojovali sme až do konca a vyšlo to," ocenil Štancl výkon celého mužstva.

Odchovanec Slavie si svojím predstavením povedal pri pozápasových rozhovoroch o veľkú pozornosť. Popri českých novinároch túžili po jeho dojmoch a postrehoch aj žurnalisti z Kanady, Švédska či Fínska.

"Toto je môj detský sen. Bol by som hlúpy, keby som povedal, že s nimi nechcem hovoriť. Snažím sa užiť si to, ale zase nie veľmi - budeme sa pripravovať na semifinále. Sú to ale super pocity," povedal Štancl.