Česi ostali nemilo prekvapení: Futbalová legenda dala reprezentácii košom!

Tomáš Souček a gólové oslavy futbalistov ČeskaTomáš Souček a gólové oslavy futbalistov Česka Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

PRAHA - Legendárny Pavel Nedvěd odmietol ponuku stať sa manažérom futbalovej reprezentácie Česka.

Niekdajší kapitán národného mužstva a držiteľ Zlatej lopty z roku 2003 si po mnohých rokoch mimo republiky nie je istý, či by v tejto chvíli mohol českému futbalu pomôcť. 51-ročný bývalý dlhoročný člen vedenia Juventusu Turín to uviedol vo svojom vyjadrení.

Vedenie asociácie v Česku vyberá nového trénera a manažéra národného tímu po tom, ako sa v novembri po konci kvalifikácie napriek postupu na európsky šampionát v Nemecku rozhodol nepokračovať kouč Jaroslav Šilhavý.

Jeho nástupca by mal byť známy vo štvrtok po mimoriadnom zasadnutí výkonného výboru, o ktorého konaní novinárov informoval hovorca reprezentácie Peter Šedivý. Podľa médií by sa novým trénerom mal stať Ivan Hašek, ktorý už národné mužstvo krátko viedol v roku 2009, jeho asistentami potom Jaroslavovia Köstl a Veselý.

Výberom trénera a manažéra bola poverená päťčlenná pracovná skupina, ktorú vytvorili predseda FAČR Petr Fousek, podpredsedovia Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru a šéf prvoligovej Viktorie Plzeň Adolf Šádek a nový technický riaditeľ asociácie Erich Brabec.

Na pozíciu manažéra si vedenie prialo Nedvěda. "Rád by som sa vyjadril k ponuke na funkciu generálneho manažéra futbalovej reprezentácie ČR, ktorú som dostal od predsedu FAČR Petra Fouska a člena výkonného výboru pána Šádka. Vopred musím konštatovať, že si tej ponuky aj ich podmienok vážim, a že som to veľmi dôkladne zvažoval. Rovnako si vážim prístup FAČR počas rokovaní. Žiaľ, po zrelom uvážení a mnohých konzultáciách som sa rozhodol, že ju nemôžem prijať," uviedol Nedvěd.

"Po mnohých rokoch mimo republiky si nie som istý, či by som v tejto chvíli mohol českému futbalu pomôcť. A to tým skôr, že vzhľadom na moje stále časté nevyhnutné pobyty v zahraničí nie som ešte trvalo v Česku," doplnil bývalý záložník, ktorý za českú reprezentáciu odohral 91 stretnutí a dal v nich 18 gólov.

Bývalý český futbalista a Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Nedvěd od roku 1996 hrával v Taliansku, najprv za Lazio Rím a potom za Juventus, v ktorého drese po sezóne 2008/09 ukončil kariéru. Najlepší český športovec roka 2003 sa od októbra 2010 podieľal na chode turínskeho klubu ako člen vedenia, o päť rokov neskôr bol vymenovaný za viceprezidenta. Predvlani v novembri vo funkcii skončil.

Nový reprezentačný tréner mohol byť známy už pred polovicou decembra. Kvôli vysokému počtu ospravedlneniek od členov výkonného výboru sa však mimoriadne rokovanie na poslednú chvíľu zrušilo a presunulo sa na január. Päťčlenná skupina vo štvrtok podľa všetkého predloží výboru návrh na schválenie Haška a jeho asistentov. Tými by sa mali stať terajší kouč Bohemians 1905 Veselý a slávistický asistent Köstl.

Ivan Hašek Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Hašek už národný tím dočasne viedol v piatich zápasoch v roku 2009, keď bol zároveň predsedom zväzu. Po dvoch rokoch na post vo vedení rezignoval a vrátil sa k trénovaniu. Šesťdesiatročný bývalý kapitán národného mužstva odvtedy pôsobil v arabských krajinách. Naposledy trénoval libanonskú reprezentáciu, pri ktorej predvlani v marci skončil.

Viac o téme: Česko Pavel Nedvěd Jaroslav Šilhavý Ivan Hašek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy