Dvojmesačné čakanie bolo až príliš: České problémy sa novým trénerom ani zďaleka nekončia!

Radosť českých futbalistovRadosť českých futbalistov Zdroj: Facebook - Česká fotbalová reprezentace

PRAHA - Experti oslovení ČTK považujú vymenovanie Ivana Haška za nového trénera českej futbalovej reprezentácie za dobrú voľbu.

Bývalý kouč národného tímu Petr Rada aj historicky najlepší reprezentačný strelec Jan Koller nevidia problém v tom, že Hašek pôsobil posledných 15 rokov mimo Európy, pretože podľa nich má veľký prehľad o futbale aj ďalšie prednosti.

"Som rád, že to dostal Ivan Hašek. Bude to mať ťažšie, pretože ako to vnímam, tak široká futbalová verejnosť nie je tomuto kroku úplne naklonená a Ivan bude pod tlakom hneď od prvej chvíle. Držím mu palce a prajem veľa šťastia, bude ho potrebovať," povedal Koller.

"Ivan je persóna, akurát ho všetci spájajú s tým, že 15 rokov nebol v českom alebo európskom futbale. Ale to ako problém nevidím. Má veľký prehľad o futbale. A z toho, čo sa tu teraz vykryštalizovalo, je to asi optimálne riešenie," doplnil Rada, ktorý v súčasnosti vedie druholigovú Duklu.

Skúsenosti len z arabského sveta nie sú problém

Ani Kollerovi neprekáža, že Hašek v poslednom čase trénoval výlučne v arabskom svete. "Ja si nemyslím, že je to problém. Ako poznám Ivana, tak má veľmi dobrý prehľad o našich hráčoch, sleduje náš futbal a do toho si vybral veľmi dobrých asistentov (Jaroslava Köstla a Veselého). Je to tímový hráč, osobnosť. Myslím si, že vie dobre komunikovať s hráčmi, vie si ich dostať na svoju stranu," uviedol autor 55 reprezentačných gólov.

Rada pripomenul, že Hašek už českú reprezentáciu v roku 2009 viedol v piatich zápasoch ako dočasný kouč, keď bol zároveň zväzovým predsedom. "Bol tam síce krátko, ale vie, ako to funguje. Má rešpekt u hráčov, je jazykovo dobre vybavený," ocenil päťdesiatšesťročný kouč, ktorý trénoval národné mužstvo v rokoch 2008 až 2009.

"Jediná nevýhoda je, že bude mať len jeden zraz do Eura, takže toľko s tímom nebude. Ale nedá sa nič robiť. Ivan je skúsený tréner a mal by si s tým poradiť," pridal Rada.

Ivan Hašek Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Chýba ešte manažér národného tímu

Podľa Kollera mohol byť nový reprezentačný kouč zvolený skôr. Futbalová asociácia ČR vyberala trénera po tom, ako sa Jaroslav Šilhavý v novembri po konci kvalifikácie napriek postupu na letné majstrovstvá Európy do Nemecka rozhodol pri tíme nepokračovať.

"Za mňa je to neskoro, ale Pánboh zaplať, že už je to teraz a nový realizačný tím sa môže začať pripravovať na EURO. Ešte bohužiaľ, chýba manažér národného tímu. Škoda, že to Pavel Nedvěd odriekol. To ešte reprezentáciu trošku limituje," upozornil bývalý útočník Sparty, Anderlechtu, Dortmundu, Monaka alebo Norimbergu.

Sám by si ale na takúto funkciu netrúfol. "Ja určite nie, nie som na to fundovaný. Ale súhlasím s Ivanom Haškom, ktorý by si tam predstavoval napríklad Petra Čecha. Ale u neho bude asi problém, že žije v Anglicku, a neviem, či by to bol schopný robiť na plný úväzok. Do úvahy prichádza aj Karel Poborský alebo Vláďa Šmicer," dodal Koller s odvolaním sa na bývalých reprezentačných spoluhráčov.

Viac o téme: Jan Koller Česko Petr Rada Ivan Hašek
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy