VIDEO Zaspali úvod, pritlačili a dokonali obrat: USA si na postup do finále prešli peklom!

Hokejisti USA do 20 rokov sa radujú z góluHokejisti USA do 20 rokov sa radujú z gólu Zdroj: SITA/AP/Christinne Muschi/The Canadian Press

GÖTEBORG - Vo finále hokejových MS hráčov do 20 rokov sa stretnú hokejisti Švédska a USA. Američania zvíťazili v druhom štvrtkovom semifinálovom zápase nad Fínskom 3:2, hoci prehrávali 0:2.

Rozhodujúci gól strelil v 57. minúte Cutter Gauthier. Švédi si finálovú účasť vybojovali po triumfe nad Českom 5:2.

Pre Američanov to bude prvé finále od roku 2021, pričom na konte zatiaľ majú päť titulov majstrov sveta v tejto vekovej kategórii. Švédi hrali vo finále MS "20" zatiaľ naposledy v roku 2018, keď prehrali s Kanadou. Zlato získali dvakrát - v rokoch 1981 a 2012. USA a Švédsko sa vo finále stretli v roku 2013, keď triumfoval zámorský tím. Fínov čaká súboj o bronzové medaily s Čechmi, ktorí podľahli Švédom 2:5.

Fíni mali sľubný vstup do semifinálového zápasu, keď využili individuálnu chybu Američanov a Keskinen otvoril skóre - 0:1. V herne vyrovnanej prvej tretine pridali aj druhý gól, o ktorý sa v 13. minúte postaral Kumpulainen tečom strely Kärkiho - 0:2. Američania v druhej tretine zvýšili tempo a viackrát dostali Fínov pod tlak.

Využitá presilovka naštartovala obrat

Tí v 33. minúte doplatili na prvé vylúčenie v zápase a Snuggerud strelou bez prípravy upravil na 1:2. O štyri minúty už bolo vyrovnané, keď jednu z mnohých ofenzívnych kombinácií USA zakončil nepokrytý Smith - 2:2. Fíni v tretej tretine vyrovnali hru, no napokon pykali aj v druhom oslabení. Tlak Američanov v 57. minúte vyústil do strely Gauthiera, na ktorú brankár Kokko nedosiahol - 3:2.

Juniorský šampionát vyvrcholí sobotňajším zápasom o bronzové medaily (od 15.00 SEČ) a večerným finále (19.30). Slovenská reprezentácia na ňom obsadila konečné 6. miesto po tom, čo vo štvrťfinále prehrala s Fínskom 3:4 po predĺžení.

MS hráčov do 20 rokov - semifinále:
USA - Fínsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Snuggerud (Casey, Smith), 37. Smith (Perreault, Chesley), 57. Gauthier (Hutson, Brindley) – 2. Keskinen (Männistö), 13. Kumpulainen (Kärki, Bau)