Smútok musí okamžite pominúť: Sklamaní Česi nevešajú hlavy, ale volajú do boja

Sklamaný kapitán Česka Jiří KulichSklamaný kapitán Česka Jiří Kulich Zdroj: IIHF

GÖTEBORG - Tréner českej juniorskej hokejovej reprezentácie Patrik Augusta ocenil aj napriek prehre výkon svojich zverencov v semifinálovej bitke so Švédmi (2:5).

Zdôraznil, že aj napriek neúspechu a sklamaniu z toho, že sa im rozplynuli sny o titule, by mali mať hlavy hore. A čo najrýchlejšie si ich nastaviť na boj o bronz, pretože aj ten by bol rok po zisku striebra veľkým úspechom.

"Hrali sme dobre a disciplinovane. Vo väčšine prípadov sme sa držali systému, ktorý sme chceli. Odchádzame zdolaní, ale hráčom som povedal, že môžu odchádzať s hlavami hore. Práca ale nekončí, zajtra máme ďalšie stretnutie. V kabíne som hovoril, že nie je veľa hráčov, ktorí by mali medailu z majstrovstiev sveta. Stále je o čo hrať," priblížil Augusta v rozhovore s novinármi, čo od neho počuli hráči bezprostredne po stretnutí.

Boli tam aj slzy, hráči sú sklamaní

Vedel, že potrebovali rýchlo povzbudiť. Duel o tretie miesto vyhráva vo väčšine prípadov tím, ktorý lepšie vstrebáva smútok a rozčarovanie zo semifinálovej prehry a rýchlejšie sa naplno ponorí do boja o bronz.

"Z chlapcov teraz cítim obrovské sklamanie, boli tam nejaké slzy. Hráči sú sklamaní, každý by chcel hrať o zlato. Ale musíme sa pripraviť. Bude nás čakať veľmi kvalitný súper. Verím, že máme trošku výhodu, že budeme mať dlhší oddych.

Hráčom som povedal, aby sme ten oddych správne využili na to, aby sme zajtra boli čo najsilnejší. Bude dôležité nastaviť si hlavy, naliať hráčom trošku sebavedomia, aby sme mali veľkú chuť na to ťažké stretnutie, ktoré nás čaká. Všetci tú medailu budú chcieť," uviedol Augusta.

Tréner českej dvadsiatky Patrik Galéria fotiek (18) Tréner Patrik Augusta diriguje svojich zverencov Zdroj: IIHF

Česi držali krok s favoritom 45 minút, počas ďalšej osemminútovky ale trikrát inkasovali a bolo po nádejách. "Myslím, že rozhodli dva samostatné nájazdy, ktoré sme v druhej tretine nepremenili. Kvalita súpera je vysoká a potom, čo dali presilovkový gól na 3:2, narástli im krídla," povedal Augusta.

Jeho mužstvo definitívne zlomila situácia z končiacej 52. minúty. "Mali sme tam prečíslenie štyri na dva, ktoré sme zle vyriešili a dostali sme z toho štvrtý gól. Eufória domácich potom narástla. Nám sa začali klepať ruky na hokejkách. Tak to býva. Čakalo sa na ten gól na 3:2, žiaľ, dal ho súper. Keby sa nám jeden ten samostatný nájazd podarilo premeniť, klepali by sa asi zase oni," konštatoval Augusta.

"Neviem, či to bolo o väčšej kvalite, šťastí... Môžeme sa baviť o všetkom možnom. Jednoducho sme išli dvakrát sami na bránu, nedali sme, oni išli sami a dali. Takéto zápasy niekedy sú. Dali góly v pravý moment, keď to potrebovali. Stretnutie bolo vyrovnané. Minimálne sme sa im vyrovnali. V určitých zručnostiach, fázach stretnutia mali navrch, avšak boli domáci," dodal 54-ročný kouč.

Kritika na brankára? Ani náhodou

Trochu smolne sa pod oba zásahy, ktoré dosiahli Švédi v prvých dvoch tretinách, podpísal brankár Michael Hrabal, ktorý bol pritom veľkým hrdinom štvrťfinále proti obhajcovi titulu z Kanady. Možnosť jeho striedania ale podľa šéfa českej striedačky nebola v hre.

Český brankár Michael Hrabal Galéria fotiek (18) Český brankár Michael Hrabal v akcii Zdroj: iihf.com

"Neuvažovali sme o tom. Za mňa to neboli lacné góly, bolo to výborne odohraté," skonštatoval Augusta.

"Takú strelu, čo má Sandin-Pellikka, som dlho nikde nevidel. Prvý gól tam trochu zaplával, to sa jednoducho stane. Urobil tam potom veľa kľúčových zákrokov za stavu 2:2, keď nás udržal v zápase. Celý turnaj podľa mňa podáva kvalitné výkony. Uvidíme zajtra, ale ja mu verím," povedal Augusta.

Pred druhým gólom Švédov videl faul vysokou hokejkou. "Bohužiaľ nebol odpískaný, rozhodcovia to asi nevideli. Stretnutie ale rozhodne nebolo o nich. Meter sa trochu zmenil. Myslím si však, že k dobrému. Ja sa nechcem baviť o nejakých fauloch, ktoré boli neodpískané. Rozoberali by sme veci, ktoré už teraz rovnako nehrajú úlohu," vyhlásil Augusta.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 18

Viac o téme: Česko Švédsko MS v hokeji do 20 rokov Patrik Augusta
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/International Ice Hockey Federation
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy