Slováci otvorili Čechom oči: Historický výprask, nasledoval obrat o 180 stupňov

Momentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS v hokeji hráčov do 20 rokovMomentka zo zápasu Slovensko - Česko na MS v hokeji hráčov do 20 rokov Zdroj: iihf.com

PRAHA - Olympijský víťaz z Nagana a bývalý vynikajúci obranca Jiří Šlégr bol nadšený z vystúpenia českých juniorov na majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tím vedený hlavným koučom Patrikom Augustom mu urobil radosť nielen ziskom bronzu, ale rovnako tak aj výkonmi, ktorými sa na stupne víťazov predral. K úspechu podľa neho pomohla úvodná lekcia v podobe vysokej prehry so Slovákmi. Ako uviedol po návrate mužstva z Göteborgu, keď úspešnú výpravu privítal z pozície člena výkonného výboru hokejového zväzu, pevne verí, že český hokej postupne naberá zase správny kurz.

Päťdesiatdvaročný člen prestížneho Triple Gold Clubu sledoval českých mladíkov v priebehu celého turnaja. "A myslím si, že najviac pomohla tímu paradoxne hneď prvá porážka," pripomenul Šlégr debakel 2:6 so slovenským výberom. "Hráčom to otvorilo oči a zrazu bol prístup iný. Hneď v druhom zápase bolo vidieť, že je iné nasadenie, iná chuť, chodili viac do brány, bolo viac striel, viac všetkého. Myslím, že tam sa všetko naštartovalo," povedal Šlégr.

Zlý začiatok, dobrý koniec

Pripustil, že pre tím nebol vstup do turnaja ľahký predovšetkým po mentálnej stránke. "Chalani boli v hrozne zložitej situácii ako obhajcovia striebra. To, samozrejme, máte v hlavách. Do toho prebehla výmena trénerov, ale pritom sa všetci snažili udržať štýl, ktorým hralo mužstvo vlani a priniesol ovocie. Myslím, že to všetko ich na začiatku zväzovalo.

Ale keď človek vidí, ako potom hrali, navyše so všetkými silnými súpermi, tak hrali veľmi dôstojnú úlohu. Hodnotím to veľmi pozitívne a vidím veľa hráčov, ktorí to môžu vo svojej hokejovej kariére dotiahnuť ďaleko," vyhlásil bývalý český obranca. 

Bronz je v jeho očiach ešte o to cennejší, že tím čelil silným súperom. Nepočítajúc výprask so Slovákmi, tak Česi v konfrontácii s USA, Kanadou, Švédskom a Fínskom prehrali jediný zápas v základnej dobe - semifinále s domácim tímom, a to kvôli nezvládnutej poslednej tretine.

Českí hokejisti do 20 Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency

"Vždy to vnímate. Pri hodnotení viete, že ste si zmerali sily s veľkými tímami. A tu to rozhodne nebolo tak, že by sme porazili len tých slabších a možno sa nám podarilo poraziť jedného silného," zdôraznil Šlégr.

"Myslím, že napríklad proti Kanade hrali chlapci skvele a zodpovedne. Išli tomu šťastiu, ktoré potom mali v závere, naproti výkonom. A aj keď potom prehrali semifinále so Švédmi, mne sa ten zápas mimoriadne páčil, bol hore dole, bolo vidieť, aké sebavedomie tím získal s úspešne zvládnutým štvrťfinále.

Nech si Kanada hovorí, čo chce, podľa môjho sa chlapci dostali do semifinále zaslúžene. Aj v ňom hrali dôstojnú úlohu a bolo to o tom, kto dá za stavu 2:2 tretí gól. Mali sme veľké šance, bohužiaľ, prišiel na opačnej strane," doplnil.

Budúcnosť českého hokeja

Zaujal ho potom prístup hráčov v boji o tretie miesto. "Bolo super, ako šli chlapci do zápasu o bronz nastavení. Bolo zrejmé, ako veľmi chcú medailu. To som dlho nevidel, vrátane toho, ako veľmi hrdí boli na dres, čo majú na sebe. V tom vidím budúcnosť českého hokeja," ocenil Šlégr.

Domnieva sa, že tretia účasť v semifinále juniorských MS po sebe nie je náhoda, ale zároveň ani dôvod na bezbrehú eufóriu. "Je to náznak toho, že máme kvalitu a dobrých hráčov. Len s nimi musíme pracovať. Dúfam, že toto je pre nás všetkých signál, že by sme im mali dávať šancu v kluboch, ako o tom roky hovoríme, aby nám neodchádzali preč. Ide to aj tu.

Stačí pripomenúť Jirku Ticháčka v Kladne, teraz z toho tímu je to Tomáš Galvas v Liberci. Verím, že aj kluby to vnímajú. Práve toto považujem za to najdôležitejšie - aby sme tu tých hráčov udržali, mohli s nimi pracovať a oni dostali šancu nám to vrátiť, než aby sme len pozerali na to, ako odchádzajú hrať do akýchkoľvek zahraničných junioriek."

Českí hokejisti do 20 Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency

"Zároveň chápem, že keď nie sú výsledky, vzhliada sa k tým ostatným. Keď my sme pred rokmi vyhrávali, jazdila sa zase k nám pozerať Kanada, ako ten hokej robíme a vďaka čomu vyhrávame. Tu teraz bolo obdobie temna, ale dúfam, že teraz sa to zase posúva k lepšiemu a možno z môjho pohľadu ofenzívneho obrancu som veľmi rád, že takých hráčov vidím veľa, ktorí nám potom môžu v seniorskej kategórii robiť radosť," povedal Šlégr.

Mladí si zaslúžia dostať šancu

Je si ale zároveň dobre vedomý toho, že v poslednom úspešnom tíme jasne prevládali hráči zo zámorských juniorských súťaží. "Musíme ísť pomalými krôčikmi, nedá sa urobiť taký razantný krok, aby sme vzali všetkých hráčov len z českých súťaží. Ale je dôležité o tom premýšľať.

Práve preto hovorím, že by sme mali dávať šancu tým chalanom v extralige. Dať im priestor aj pokojne v šestnástich, sedemnástich rokoch. Som presvedčený o tom, že to je cesta. Naša generácia tú šancu dostala a tiež sme to potom vracali. To by mal byť odkaz pre nás všetkých. Vrátim sa v tej súvislosti späť k Jirkovi Ticháčkovi - stačí sa len pozrieť, čo predvádza túto sezónu," dodal. 

Verí, že porastú zase postupne aj počty hráčov, po ktorých na drafte siahnu kluby NHL. "Vždy je to o medailách a nejakom úspechu. Skauti a manažéri na juniorský šampionát jazdia a dobre ho sledujú. Verím, že sa posunieme v číslach zase niekam úplne inam. Som o tom presvedčený.

Zároveň ale súhlasím s myšlienkou, že sme stále na začiatku. Podľa mňa je však veľmi dôležité, že tam naozaj sme a nepozeráme na všetko len zo spodnej časti tabuľky, aby sme sa báli, či vôbec postúpime do play.off," uzavrel Šlégr.

Viac o téme: Slovensko Česko Jiří Šlégr MS v hokeji do 20 rokov
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy