Maratónska etapa na Rely Dakar: Svitko v púšti letel a zaradil sa medzi najlepších

Slovenský motoristický pretekár Štefan SvitkoSlovenský motoristický pretekár Štefan Svitko Zdroj: Profimedia

ŠUBAJTAH - Slovenský motoristický pretekár Štefan Svitko obsadil v dvojdňovej šiestej etape Rely Dakar ôsme miesto.

Na víťazného Francúza Adriena van Beverena stratil 21:19 minúty, v celkovom poradí mu patrí deviata priečka. V štvorkolkách triumfoval Francúz Alexandre Giroud, Slovák Juraj Varga skončil na štvrtom mieste so stratou 1:18:46 h. Rovnaká priečka mu patrí aj v celkovej klasifikácii.

"Máme po najťažšej etape, možno aj v mojej dakarovskej histórii," hodnotil etapu Svitko. "Musím priznať, že som bol unavený a som rád, že som dojazdil. V druhej tankovačke som prišiel len tak-tak, sedem kilometrov pred cieľom mi začala svietiť kontrolka benzínu.

Vedel som, že prejazd mám asi desať kilometrov, takže ak by bola etapa o nejaké tri kilometre dlhšia, tak by som do cieľa nedošiel. Zajtra nás čaká vysnívaný deň voľna, na čo sa, samozrejme, teším," uviedol vo videu na facebookovej stránke svojho fanklubu.

Za víťazným van Beverenom prišiel do cieľa Toby Price z Austrálie a piatkové pódium doplnil Američan Ricky Brabec. Ten sa zároveň posunul na líderskú pozíciu celkovej klasifikácie pred Rossa Brancha z Bottswany.

Varga si udržal štvrtú pozíciu v celkovom poradí. Po maratónskej etape má na vedúceho Argentínčana Manuela Andujara vyše dvojhodinové manko. "Ako som už včera hovoril, táto etapa bola veľmi rýchla, celá v piesku a v dunách. To nie je povrch, ktorý by mi úplne sedel, radšej mám navigačné etapy. Tie prídu na rad teraz po oddychovom dni.

V 48-hodinovke som sa snažil jazdiť tak, aby som urobil čo možno najmenšiu stratu na mojich súperov, čo sa aj podarilo. Sme stále ešte iba v polovici súťaže, čakajú nás ešte veľké súboje a ja by som v závere ešte rád zabojoval o čo možno najlepšie konečné umiestnenie," uviedol Varga v tlačovej správe Slovenskej motocyklovej federácie (SMF).

V kategórii kamiónov suverénne zvíťazil Čech Martin Macík, pred súpermi prišiel do cieľa s viac ako hodinovým náskokom. Medzi automobilmi bol najrýchleší Francúz Sebastien Loeb.

Šiesta etapa tohtoročného Dakaru bola premiérovo dvojdňová, jazdci museli vo štvrtok zastaviť v najbližšom bivaku a až do úplného cieľa v meste Šubajtah nemali k dispozícii svoj tím.

Výsledky 6. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Adrien van Beveren (Fr.) 7:57:29 h, 2. Toby Price (Aus.) +4:13 min, 3. Ricky Brabec (USA) +5:02, ..., 8. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rally Team) +21:19

celkové poradie: 1. Brabec 27:11:21 h, 2. Ross Branch (Botsw.) +51 s, 3. van Beveren +9:21 min, ..., 9. SVITKO +1:07:42

štvorkolky: 1. Alexandre Giroud (Fr.) 9:57:12 h, 2. Manuel Andujar (Arg.) +1:25 min, 3. Marcelo Medeiros (Braz.) +24:04, 4. Juraj VARGA (SR/Varga Motorsport Team) +1:18:46

celkové poradie: 1. Andujar 33:44:00 h, 2. Giroud +18:54 min, 3. Medeiros +44:20, 4. VARGA +2:11:04

automobily: 1. Sebastien Loeb (Fr.) 7:21:56 h, 2. Carlos Sainz (Šp.) +2:01 min, 3. Mattias Ekström (Švéd.) +10:55

celkové poradie: 1. Sainz 24:59:32 h, 2. Ekström +20:21 min, 3. Loeb +29:31

kamióny: 1. Martin Macík (ČR) 8:35:53 h, 2. Mitchel van den Brink (Hol.) +1:05:41, 3. Aleš Loprais (ČR) +1:12:40

celkové poradie: 1. Macík 28:59:18 h, 2. Loprais +1:16:42, 3. van den Brink +1:49:59

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar Toby Price Ricky Brabec Adrien Van Beveren Juraj Varga