VIDEO Vyletel do vzduchu a odnášal ho vrtuľník: Lyžiarska hviezda má po sezóne!

Alexis Pinturault počas Super-G vo WengeneAlexis Pinturault počas Super-G vo Wengene Zdroj: SITA/AP/Shinichiro Tanaka

WENGEN - Pre francúzskeho lyžiara Alexisa Pinturaulta sa prebiehajúca sezóna Svetového pohára predčasne skončila. Tridsaťdvaročný pretekár mal počas piatkového super-G vo švajčiarskom Wengene ťažký pád, pri ktorom si vážne poranil koleno. Podľa Francúzskej lyžiarskej federácie si pretrhol predný krížny väz.

Pinturault nezvládol skok pred záverečnou časťou trate. Po tvrdom dopade neudržal rovnováhu, približne 50 metrov sa kĺzal po svahu a niekoľkokrát sa prevrátil. Organizátori ho potom dlhší čas udržiavali v teple prostredníctvom izotermickej deky, až pokým nepriletel vrtuľník, ktorý ho priamo zo svahu transportoval do nemocnice. Podľa švajčiarskej televízie RTS bol celý čas pri vedomí.

Skúsený francúzsky lyžiar sa pritom do súťažného kolotoča vrátil len tento týždeň. Vo štvrtkovom zjazde vo Wengene obsadil 9. miesto, čo je jeho kariérové maximum v tejto disciplíne. Minulý víkend neštartoval v seriáli, pretože jeho žena Romane mu porodila ich prvé dieťa - dcérku Olympe.

Pinturault získal v sezóne 2020/2021 veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári, v zbierke má aj tri olympijské medaily - jedno striebro a dva bronzy. Je trojnásobný majster sveta, dva tituly má z kombinácie, jeden z tímovej súťaže. Pódiové umiestnenie v pretekoch SP dosiahol 77-krát, z toho 34-krát  zvíťazil. Najviac prvenstiev vybojoval v obrovskom slalome (18).

V dôsledku nehody sa piatkové preteky natiahli o 25 minút, víťazom sa stal Pinturaultov krajan Cyprien Sarrazin. Na druhom mieste skončil líder celkového poradia domáci Marc Odermatt, pódium doplnil Nór Aleksander Aamodt Kilde. Informácie priniesla agentúra AP.