VIDEO Prihrávka, ktorá mala oči: Slafkovský opäť predviedol svoje hokejové umenie

Slovenský útočník Juraj Slafkovský Slovenský útočník Juraj Slafkovský Zdroj: SITA/AP/Michael Dwyer

MONTREAL - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský zaznamenal v noci na piatok asistenciu v zápase zámorskej NHL.

Jeho Montreal vyhral nad NY Islanders 4:3 a slovenský hráč bol pri prvom góle stretnutia v podaní Nicka Suzukiho. Okrem Slafkovského bol v akcii len Šimon Nemec, ktorý nebodoval.

O víťazstve Montrealu rozhodol 2:12 minúty pred koncom zápasu Sean Monahan, keď strelil víťazný gól a upravil na konečných 4:3. Celkovo mal bilanciu 2+1. Len 80 sekúnd predtým vyrovnal za hostí Palmieri, ktorý asistoval aj pri znížení na 2:3 v záverečnom dejstve.

Trénerovi jeho tímu Partrickovi Royovi tak nevyšiel prvý zápas s novým tímom na ľade "Habs", s ktorými získal počas hráčskej kariéry dva Stanleyho poháre. Roy sa dočkal búrlivých ovácií publika v Bell Centre.

Legenda Montrealu Patrick Roy Galéria fotiek (10) Legenda Montrealu Patrick Roy prišiel do Bell Centre ako tréner NY Islanders Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

Slafkovský dostal v ôsmej minúte počas presilovky prihrávku od Monahana a puk naservíroval pred bránku kapitánovi Suzukimu. Do stretnutia nastúpil v druhom útoku a okrem bodu si pripísal dva hity. Na ľade strávil 12:44 minúty. V závere prvej tretiny sa dostal do konfliktu s Bo Horvatom, ale po strkanici viacerých hráčov rozhodcovia tresty neudeľovali.

"Som hrdý na náš tím za reakciu po zlej prvej tretine. Hráči ukázali odolnosť a vyrovnali. O to viac mrzí inkasovaný gól v závere," povedal pre nhl.com Roy po svojom treťom zápase na lavičke "ostrovanov." Montreal ukončil sériu troch prehier, v bránke žiaril Sam Montembeault, ktorý kryl 43 striel.

Edmonton prepisuje historické tabuľky

Pätnásty zápas v rade vyhral Edmonton. Triumfom 3:0 nad Chicagom dosiahol tretiu najdlhšiu víťaznú sériu v histórii ligy. Oilers prekonali svoj vlastný zápis v počte víťazstiev za sebou v podaní kanadského tímu.

Okrem toho sa vyrovnali v historických tabuľkách NY Islanders a Pittsburghu. "Ostorvania" dosiahli pätnásť triumfov za sebou v sezóne 1981/82, Penguins v ročníku 2012/13. Tí držia aj úplný rekord sedemnástich víťazstiev v rade (1992/93).

Ryan Nugent-Hopkins a Evan Galéria fotiek (10) Ryan Nugent-Hopkins a Evan Bouchard (obaja Edmonton) oslavujú gól v sieti Chicaga Zdroj: SITA/AP/Amber Bracken/The Canadian Press

Čistým kontom k tomu prispel Calvin Pickard, ktorý zaznamenal 27 zákrokov a dosiahol soj prvý shutout od sezóny 2018/19. Dva góly si pripísal kapitán domácich Connor McDavid, ďalší jeho hviezdny spoluhráč Leon Draisaitl asistoval pri každom góle svojho tímu. Blackhawks prehrali devätnásty duel na ľade súpera za sebou.

"Sme nadšení z toho ako sa nám darí, hokej si užívame a všetkým sa dýcha oveľa lepšie. Ideme postupne od zápasu k zápasu, našim cieľom je vždy vyhrať," povedal tréner Kris Knoblauch, ktorý prebral "olejárov" po Jayovi Woodcroftovi 12. novembra. Edmonton bol vtedy na predposlednom 31. mieste v NHL, pod jeho vedením sa vyšplhal na tretiu priečku Pacifickej divízie. Edmonton prehral naposledy 19. decembra na ľade Islanders (1:3).

Nemec stabilnou časťou Devils

New Jersey so Šimonom Nemecom prehralo na ľade Caroliny 2:3. K triumfu domácich prispel gólom a asistenciou Teuvo Teräväinen. Jeho tím vyhral desať z predošlých trinástich stretnutí a nebodoval len raz. Hurricanes vyhrali v noci na štvrtok v Bostone 3:2 a na úspech nadviazali aj doma.

Šimon Nemec (New Jersey) Galéria fotiek (10) Šimon Nemec (New Jersey) sa snaží zastaviť Jespera Fasta (Carolina) Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

"Mal som obavy, pretože po výbornom zápase v Bostone sme hneď cestovali a nemali veľa času na oddych. Som však veľmi spokojný, spravili sme viacero dobrých vecí a chlapci si zaslúžia pochvalu," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour. Hostia prehrali štvrtý z predošlých šiestich zápasov.

Nemec vyslal dve strely na bránku, na ľade bol 20:20 minúty a v záverečnom dejstve dostal dvojminútový trest za nedovolené bránenie. V polovici tretej tretiny mal slovenský obranca za stavu 1:3 dve dobré príležitosti, ale zblízka neprekonal Anttiho Raantu. Gól v premiére za Devils strelil útočník Justin Dowling, tridsaťtriročného útočníka povolali "diabli" z farmy a v NHL nastúpil prvýkrát od sezóny 2021/22.

Detroit prehĺbil krízu Philadelphie

Alex Lyon zaznamenal 30 zákrokov a doviedol Detroit k víťazstvu 3:0 nad Philadelphiou. Bol to jeho druhý shutout v sezóne a tretí v kariére. Góly Red Wings strelili Dylan Larkin, Moritz Seider a Andrew Copp. "Hrali sme tímovo a v defenzíve sme boli naozaj dobrí," povedal Seider.

Flyers prehrali štvrtý zápas za sebou. "Mali sme dvojnásobne viac striel ako súper, ale trápime sa v koncovke," uviedol tréner "letcov" John Tortorella.

Boston zdolal Ottawu 3:2, keď v predĺžení rozhodol kapitán tímu Brad Marchand. Kanadský útočník skóroval v štvrtom zápase za sebou a strelil svoj 396. gól v drese Bruins, čím sa osamostatnil na piatom mieste klubovej histórie a predbehol Raya Bourqua.

"Je to výnimočné. Snažím sa nemyslieť na míľniky, ale teším sa z toho. Nikdy by som nepovedal, že to v kariére dotiahnem tak ďaleko. Máme v tíme fenomenálnych hráčov, od ktorých sa je čo učiť," povedal Marchand.

David Pastrňák strelil 31. gól v sezóne a pridal aj asistenciu. Bruins viedli 2:0, ale "senátori" zásluhou Thomasa Chabota a Vladimira Tarasenka dostali duel do extračasu.

Černák stále mimo hru

Nikita Kučerov prispel troma bodmi (1+2) k víťazstvu Tampy Bay nad Arizonou 6:3 a s 83 bodmi sa vrátil na prvé miesto v produktivite NHL pred Nathana MacKinnona (Colorado). Gól a asistenciu zaznamenali Steven Stamkos a Brayden Point, v drese "bleskov" stále chýbal zranený Erik Černák.

Stamkos sa stal 66. hráčom v histórii a šiestym aktívnym, ktorý nazbieral 1100 bodov (535+566). Prvý gól v NHL strelil Mitchel Chaffee a zvýšil na 5:1 pre "blesky". Coyotes pred zápasom získali z waiver listiny z Calgary Adama Ružičku, ale slovenský útočník premiéru v drese "kojotov" ešte neabsolvoval.

Dallas si poradil s Anaheimom 4:3, keď v 38. sekunde predĺženia rozhodol Thomas Harley. Gólový návrat do zostavy po desaťzápasovej absencii absolvoval obranca Stars Miro Heiskanen, ktorý v 51. minúte vyrovnal na 3:3. Nashville rozhodol o víťazstve na ľade Minnesoty tromi gólmi v záverečnej dvadsaťminútovke, vrátane dvoch zásahov v priebehu 35 sekúnd, keď sa presadili Alexandre Carrier a Filip Forsberg. Roman Josi prispel k víťazstvu gólom a asistenciou. Wild nepredĺžili trojzápasovú sériu víťazstiev.

Hokejisti Calgary už bez Ružičku aj zraneného Martina Pospíšila nestačili doma na Columbus a prehrali 2:5. Do zostavy Blue Jackets sa po desiatich zápasoch vrátil Zach Werenski (0+1), v drese Calgary nastúpil prvýkrát od 26. mája 2022 obranca Oliver Kylington, ktorý mal v NHL pauzu pre psychické problémy.

NHL - sumáre:

Detroit Red Wings - Philadelphia Flyers 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Góly: 22. Larkin (Raymond), 28. Seider (Raymond), 31. Copp (Rasmussen, Petry). Brankári: Lyon - Ersson, strely na bránku: 17:30.

Montreal Canadiens - New York Islanders 4:3 (3:0, 0:1, 1:2)
Góly: 8. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Monahan), 12. Caufield (Suzuki), 13. Monahan (Matheson, Montembeault), 58. Monahan (Anderson, Caufield) - 24. Horvat (Barzal, Dobson), 55. Barzal (Dobson, Palmieri), 57. Palmieri (Dobson, Horvat). Brankári: Montembeault - Varlamov, strely na bránku: 26:46.

Ottawa Senators - Boston Bruins 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 40. Chabot (Batherson, Stützle), 57. Tarasenko (Chabot, Norris) - 19. Pastrňák (McAvoy, Coyle), 29. Frederic (Zacha, Pastrňák), 62. Marchand (Coyle). Brankári: Korpisalo - Swayman, strely na bránku: 37:23.

Tampa Bay Lightning - Arizona Coyotes 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)
Góly: 1. Raddysh (Hagel, Cirelli), 20. Point (Kučerov), 28. Kučerov (Stamkos, Hedman), 33. Stamkos (Kučerov, Point), 36. Chaffee (Crozier, Lilleberg), 48. Glendening (Chaffee) - 9. Keller (Schmaltz, Brown), 37. Durzi (McBain, Keller), 52. Crouse (Cooley). Brankári: Vasilevskij - Ingram, strely na bránku: 37:20.

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Góly: 2. Aho (Teräväinen, Slavin), 23. Teräväinen (Bunting), 24. Staal (Skjei, Jarvis) - 46. Dowling (Holtz, Tierney), 60. Bratt (Hughes). Brankári: Raanta - Daws (24. Vaněček), strely na bránku: 23:25.

Dallas Stars - Anaheim Ducks 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 3. Duchene (Marchment, Seguin), 27. Smith, 51. Heiskanen (Harley, Dadonov), 61. Harley (Pavelski) - 16. Vaakanainen (Lundeström, Silfverberg), 22. Terry (Henrique), 41. Silfverberg (Lundeström, McTavish). Brankári: Oettinger - Gibson, strely na bránku: 44:21.

Minnesota Wild - Nashville Predators 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
Góly: 33. Eriksson Ek (Kaprizov, Zuccarello), 57. Boldy (Faber, Kaprizov) - 42. Carrier (Trenin), 43. Forsberg (O'Reilly, Josi), 52. Josi (O'Reilly, Nyquist). Brankári: Gustavsson - Saros, strely na bránku: 24:28.

Calgary Flames - Columbus Blue Jackets 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)
Góly: 8. Weegar (Mangiapane, Coleman), 15. Zary (Coronato, Andersson) - 3. Činachov (Werenski, Sillinger), 12. Severson, 27. Texier (Kuraly, Gudbranson), 54. Voronkov (Fantilli, Severson), 59. Fantilli (Činachov). Brankári: Markström - Tarasov, strely na bránku: 30:32.

Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 22. McDavid (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 47. Hyman (McDavid, Draisaitl), 59. McDavid (Draisaitl). Brankári: Pickard - Mrázek, strely na bránku: 34:27.