Predstúpil pred novinárov a prekvapil vyhlásením: Van der Poel zvažuje svoje ďalšie pôsobenie

Holanďan Mathieu van der Poel sa stal v Tábore šiestykrát majstrom sveta v cyklokrose Holanďan Mathieu van der Poel sa stal v Tábore šiestykrát majstrom sveta v cyklokrose Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

TÁBOR - V nedeľu si po suverénnom výkone došiel Mathieu van der Poel v Tábore už po šiesty titul majstra sveta v elitnej kategórii medzi cyklokrosármi.

Napriek tomu fenomenálny Holanďan zvažuje svoje ďalšie pôsobenie v krose. Ako všestranný pretekár vysvetlil v rozhovore s médiami na juhu Čiech, chce sa viac sústrediť na svoje pôsobenie na ceste.

"Majstrovstvá sveta sú tým jediným dôvodom, prečo som stále v cyklokrose. Je to tá jediná vec, ktorá ma pri tom drží. Pretože ide o ťažké preteky, ktoré sa naozaj počítajú a majú svoju váhu," vyhlásil Van der Poel, ktorý okrem cyklokrosu žiari aj na ceste a cudzie mu nie sú ani horské bicykle či gravel.

"Keď pominem titul majstra sveta a zábavu, ktorú si v teréne užijem, už toho nezostáva veľa, čo môžem v cyklokrose dosiahnuť. Čím ďalej viac zameriavam svoju pozornosť na cestu," povedal dvadsaťdeväťročný jazdec, ktorý práve v Tábore načal pred deviatimi rokmi zlatú zbierku a pre titul majstra sveta si následne došiel aj v rokoch 2019 až 2021, vlani a tento rok.

Holanďan Mathieu van der Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Uistil, že za jeho úvahami nie je strata vášne pre cyklokros. "Tú v sebe stále mám. Ide ale o to, že kros sa jazdí v zime, preteky trvajú cez hodinu a stojí vás to naozaj veľa energie. A tu vám potom berie aj to, keď vás každé preteky polievajú pivom," pripomenul incidenty s nedisciplinovanými divákmi.

"Aj keď to samo o sebe moje rozhodnutie neovplyvní, je otázka, či to za to stojí. Je ťažké to akceptovať. Ale ide hlavne o ten úbytok energie. Ak sa ukáže, že vynechaním cyklokrosu by som mohol na ceste podávať ešte lepšie výkony, tak to urobím," dodal Van der Poel.

Historický rekord Erika De Vlaemincka

Jedna vec ho však pevne drží pri cyklokrose už dlhšiu dobu - rekord Belgičana Erika De Vlaemincka, ktorý triumfoval dokonca sedemkrát v rokoch 1966 a 1968 až 1973. Van der Poel, ktorý sa vďaka poslednému zlatu odpútal od tria André Dufraisse (Francúzsko), Rena (Taliansko) a Albert Zweifel (Švajčiarsko) s piatimi titulmi, má jedinečnú možnosť prepísať históriu.

Pokiaľ by v teréne pokračoval, sotva si možno teraz predstaviť niekoho, kto by ho mal na ceste za rekordom zastaviť. "Možno práve preto ďalej pokračujem v cyklokrose... Nie som si presne istý, čo to je. Nepotrebujem dokazovať, že som najlepší. O rekorde De Vlaemincka sa hovorilo už nejaký čas. Nakoniec - práve tieto úspechy sa počítajú," uviedol Van der Poel , ktorý vyhral 13 zo 14 pretekov v teréne, do ktorých cez zimu nastúpil.

Holanďan Mathieu van der Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Ako sa nakoniec rozhodne, nechcel predvídať. Potrebuje zvážiť viac faktorov a poradiť sa s ľuďmi zo svojho okolia. "Prirodzene, ide o rozhodnutie, ktoré nemôžem urobiť sám. Budeme o tom diskutovať s tímom. O dva týždne budeme vedieť viac ohľadom toho, aký bude náš program na ceste, ale určite ešte nebude jasné, ako to bude budúcu zimu," povedal Van der Poel, ktorý háji farby stajne Alpecin-Deceuninck.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Tábor Mathieu van der Poel MS v cyklokrose Erik De Vlaeminck
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá