Fanúšikovia efjednotky sa majú na čo tešiť: Nový formát súťažných víkendov aj ďalšie novinky

Šéf F1 Stefano DomenicaliŠéf F1 Stefano Domenicali Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

LONDÝN - Komisia Formuly 1 schválila na zasadnutí v Londýne nový formát súťažných víkendov, ktorých súčasťou budú šprinty.

Takýchto pretekov bude podľa skôr zverejneného kalendára šesť a nanovo bude piatok vyhradený pre voľný tréning a kvalifikáciu na šprint, takzvaný rozstrel. V sobotu sa uskutočnia vlastné skrátené preteky s dĺžkou zhruba 100 km a nasledovať bude kvalifikácia na nedeľňajšiu Grand Prix. Vedenie F1 to oznámilo na webe šampionátu.

Podľa doterajšej praxe v piatok boli na programe tréning a kvalifikácia na hlavné preteky, v sobotu potom "shootout" a šprint. Po súhlase komisie F1, ktorá sa v Londýne zišla pod vedením šéfa F1 Stefana Domenicaliho a riaditeľa formulového športu v automobilovej federácii FIA Nikolasa Tombazisa a za účasti zástupcov tímov, musí ešte potvrdiť nový formát Svetová rada FIA. Jej zasadnutie je na programe 28. februára.

Šprintov sa tento rok pôjde šesť. Novými hostiteľmi skrátených pretekov budú Šanghaj a Miami, v kalendári zostali šprinty pri Veľkých cenách v Rakúsku, Austine, Brazílii a Katare. Sezónu tvorí celkovo 24 Grand Prix a seriál sa začne 2. marca v Bahrajne.

Komisia F1 tiež schválila pre nadchádzajúce dve sezóny zvýšenie počtu motorov, ktoré môže každý jazdec počas sezóny použiť, na štyri miesto doterajších troch. Po novom bude tiež možné použiť systém DRS na dosiahnutie maximálnej rýchlosti už od druhého kola, doteraz bolo možné pracovať so zadným prítlačným krídlom až od tretieho.

Viac o téme: FIA Nikolas Tombazis Stefan Domenicali
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy